آسیب های تماشای زیاد تلویزیون

تلویزیون زمان زیادی از زندگی ما را به خود اختصاص می دهد . اکنون ، این سوال پیش می آید که چه اشکالی دارد ؟ تلوزیون دارای فواید زیادی است و برنامه های آموزنده ای نشان می دهد ، پس چرا نگران زیاد شدن ساعات تماشای تلوزیون باشیم ؟
تماشای زیاد تلوزیون ، اثرات بدی دارد که به بعضی از آن ها اشاره می نماییم :
۱-تماشای زیاد تلوزیون ، باعث آسیب به چشم ها می شود . هرچه فاصله تا تلوزیون نزدیک تر باشد ، ضرر آن بیشتر است . خاموش کردن چراغ ها و تماشای تلوزیون در فضای تاریک ، آسیب بیشتری به چشم ها می رساند .
۲-تماشای زیاد تلوزیون باعث می شود تا کودک وقت کمتری را صرف بازی نماید . کم شدن بازی در کودکان ، بسیار خطرناک است وآسیب های زیادی به رشد ، یاد گیری و پرورش کودک می رساند .
۳-هنگامی که کودک به تماشای تلوزیون مشغول است ارتباطش با دنیای اطراف ، قطع می گردد . اگر این موضوع ، زمان زیادی طول بکشد یعنی کودک مدت زیادی را صرف تماشای تلوزیون کند ، دنیای اطراف را به خوبی نمی شناسد و دچار نقص رشد شناختی می گردد .
۴-صرف زمان زیادی برای دیدن تلوزیون ، باعث کم شدن ارتباط والدین و کودک می گردد . کم شدن ارتباط در زمینه های مختلف صورت می گیرد و هر کدام ار آن ها اثرات نامطلوب مربوط به خود را دارند . کم شدن ارتباط عاطفی ، باعث مشکلات روانی مانند افسردگی می شود . کم شدن قصه خواندن و تعریف داستان ، باعث کاهش رشد هوشی و اخلاقی کودک می گردد . کم شدن ارتباط کلامی و سخن گفتن ، باعث سست شدن بنیان خانواده و کشیده شدن کودک به سمت انحرافات اجتماعی می شود ، از طرفی توانایی سخن گفتن و ارتباط کودک را کم می کند .

 


۵-تلوزیون جلوی تخیلات کودک را می گیرد .ممکن است بگویید این دیگر صحیح نیست ، چرا که تلوزیون تخیل را افزایش می دهد . ولی اگر کمی فکر کنید ، متوجه این نکته می شوید که تلوزیون به جای کودک به تخیل می پردازد . تلوزیون ، تخیلات تهیه کننده را به کودک القا می کند . این موضوع باعث می شود تا خیال پردازی خلاق کودک کم شود و کودک خلاقیت خود را از دست بدهد . البته این موضوع زمانی صحیح است که بیشترین وقت کودک، صرف تماشای تلوزیون شود ،در حالی که اگر زمان دیدن تلوزیون ، بیش از حد نباشد این موضوع پیش نمی آید . به عنوان مثال زمانی که سریال جذابی در حال پخش است ، اگر به کودکان نگاه کنید می بینید که تکه کلام های بازیگران را تقلید می کنند . این مساله در صورتی که به میزان زیادی تکرار گردد ، خلاقیت سخن گفتن را از کودکان گرفته و آن ها را به مقلدان صدا ، تبدیل می نماید.
۶-صرف وقت زیاد پای تلوزیون ، باعث می شود تا کودک از تکالیف مدرسه باز بماند و دچار افت تحصیلی شود .
۷-کودک فقط برنامه های مخصوص کودکان یا برمامه های آموزنده راتماشا نمی کند ، بلکه به تماشای انواع برنامه ها می پردازد . برنامه هایی وجود دارند که برای کودکان و حتی بزرگسالان ، مفید نیستند و بدآموزی دارند . به طور مثال پیام های بازرگتنی بین برنامه ها ، فیلم های سینمایی و سریال های تلوزیونی ، به تبلیغ پفک می پردازند و باعث افزایش میل کودکان به پفک می شود . این نوعی بدآموزی در بهداشت و تغذیه می باشد . قهرمان فیلم سینمایی ، شخصی است که سیگار می کشد . این موضوع باعث می شود تا در نوجوانان ، میل به کشیدن سیگار به وجود می آید . در برخی از برنامه ها ، مشکلات ومسائل زندگی مطرح می شود . این برنامه ها برای بزرگسالان مفید است ، ولی در کودکان امید به آینده و میل به پیشرفت را از بین می برد و …
۸-مواردی که گفته شد ، برخی از ضرر های تماشای زیاد تلوزیون بود . این مسائل زمانی پیش می آید که از تلوزیون به خوبی استفاده نشود . اگر تلوزیون جای سایر فعالیت ها را نگیرد ، زمان دیدن آن زیاد نشود و از برنامه های متناسب با کودکان استفاده شود ، علاوه بر آنکه ضرری ندارد می تواند باعث پرورش کودک گردد .
۹-به طور کلی بهتر است که کودکاان زیر هفت سال ، بیش از یک ساعت در روز و کودکان بالای هفت سال بیش از دو ساعت در روز ، به تماشای تلوزیون نپردازند

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *