آشنایی با نشانه های مهم اوتیسم

برای اینکه خانواده ها بتوانند بیماری اوتیسم را زودتر در فرزندان خود شناسایی کنند و به درمان آن بپردازند باید با علائم آن ها به خوبی آشنا باشند. در این مقاله علائمی در خصوص بیماری اوتیسم را جمع آوری کرده ایم که خانواده ها باید آن را بشناسند.
زهرا عطایی روز با اشاره به این که اوتیسم با اختلالات دیگر متفاوت است، اظهار کرد: این افراد در ارتباطات دیداری و کلامی با دیگران مشکل جدی دارند.
وی با تاکید بر این که هنوز به طور علمی و دقیق مشخص نیست کدام خانواده ها خطر ابتلا به اوتیسم در فرزندانشان وجود دارد، افزود: افراد جامعه، باید نشانه های کودکان مبتلا به اوتیسم را بشناسند.

عطایی با اشاره به این که دلیل شیوع گسترده اوتیسم در جامعه مشخص نیست، گفت: جهش ژنتیکی، عوامل محیطی و یا افزایش اقدامات تشخیصی می تواند از دلایل افزایش اوتیسم در ایران و جهان نام برد.
وی با بیان این که اقدامات درمانی برای درمان افراد مبتلا به اوتیسم باید زیر دوسال آغاز شود، ادامه داد: این اقدامات درمانی مناسب می تواند از عقب افتادگی هوشی این افراد جلوگیری کند.

 

اوتیسم

 

عطایی غربالگری هایی که ازسوی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی آغاز شده است را روند مطلوبی برای تشخیص زود هنگام اوتیسم دانست، گفت: البته تنها شناسایی فرد مبتلا به اوتیسم کافی نیست و آنچه باید به آن توجه شود، روند درمان در این افراد است.
وی با تاکید براین که دانشگاه های علوم پزشکی برای آموزش روانشناسان، کاردرمانگرهای متخصص این حوزه باید ورود جدی پیدا کنند، اضافه کرد: امکانات نرم افزاری و سخت افزاری موجود برای درمان افراد مبتلا به اوتیسم کافی نیست.
دبیرعلمی سومین همایش اوتیسم یکی دیگر از نیازهای جامعه برای درمان این افراد را مشکلات فرهنگی عنوان کرد وافزود: بسیاری از والدین در مواجه با این بیماری فرزندشان دچارمشکل می شوند و حاضر به قبول و آغاز روند درمان نیستند و در مرحله بعدی بسیاری از والدین افسرده می شوند.
وی با تاکید بر این که درمان اوتیسم فرد به فرد است، گفت: درمانگر تنها ساعاتی از روز را می تواند به درمان کودک بپردازد و یکی از والدین باید در دیگر ساعات روز به آموزش هایی دیده اند به درمان فرزندشان کمک کنند.
وی با اعلام این که بر اساس آمار جهانی یک درصد از جمعیت جهان مبتلا به اوتیسم هستند، گفت: بر اساس این آمار در ایران نیز باید ۷۰۰ هزار نفر مبتلا به این بیماری باشند که تنها ۱۰ هزار نفر از آنها شناخته شده اند.
اوتیسم یک اختلال پیچیده نوروبیولوژیک است که معمولا تا پایان عمر یک فرد طول می کشد. اوتیسم در تمام گروه های گروه های نژادی، قومی و اجتماعی رخ می دهد و احتمال ابتلای پسران چهار برابر بیشتر از دختران است.
توانایی مبتلایان به این بیماری در برقراری ارتباط با دیگران ضعیف است. همچنین این مبتلایان رفتارهای تکراری نیز زیاد انجام می دهند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *