۱۰ روش آموزش مهارت پیشگیری از سوء استفاده‌ی جنسی کودکان (بخش دوم)

ادامه روش های آموزش مهارت پیشگیری از سوء استفاده‌ی جنسی کودکان :

۳- به کودکتان حدود و مرزهای بدنش را یاد بدهید.

در حقیقت به کودکتان بگویید که هیچ کس حق ندارد اندام‌های خصوصی او را لمس کند و هیچ کس هم نباید از او بخواهد که اندام‌های خصوصی فرد دیگری را، لمس کند. والدین معمولا قسمت دوم این گزاره را فراموش می‌کنند. سوءاستفاده‌های جنسی معمولا با درخواست متجاوز از کودک برای لمس بدن او یا فرد دیگری شروع می‌شود.

۴- به کودکان بگویید (داشتن) راز در مورد بدن، چیز خوبی نیست.

اکثر متجاوزان به کودک می‌گویند که این سوءاستفاده را به عنوان یک راز پیش خودشان نگه دارند. این کار می‌تواند به شیوه‌ی دوستانه‌ای هم صورت بگیرد، مثلا به کودک بگوید: “من دوست دارم با تو بازی کنم، ولی اگر تو به بقیه بگویی ما چه بازی می‌کنیم، دیگر اجازه نمی‌دهند من سراغ تو بیایم.” یا می‌تواند به صورت تهدید مطرح شود: “این راز بین ماست. اگر تو به بقیه بگویی، من هم می‌گویم که نقشه‌ی تو بوده و در این صورت، به دردسر بزرگی می‌افتی!” به کودکتان بگویید مهم نیست که دیگران به او چه می‌گویند، داشتن رازهایی در مورد بدن، چیز خوبی نیست و هر زمان که کسی از آنها خواست در مورد بدنشان رازی با هم داشته باشند، باید به شما بگویند.

 

۵- به کودکتان بگویید که هیچ کس نباید از اندام‌های خصوصی او عکس بگیرد.

این هم یکی از مواردی است که غالبا والدین فراموش می‌کنند. دنیای بزرگی از پدوفیلیا (میل جنسی به کودکان) وجود دارد که در آن افرادی هم هستند که تمایل به گرفتن عکس از اندام برهنه‌ی کودکان و انتشار و داد و ستد آن به صورت اینترنتی (در دنیای مجازی) هستند. این موضوع شایع است و کودک شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. به کودکانتان بگویید که هیج کس حق ندارد از اندام‌های خصوصی آنها عکس بگیرد.

۶- به کودکانتان یاد بدهید که چگونه از موقعیت‌های ترسناک یا ناراحت خارج شوند.

برای بعضی از بچه‌ها، گفتن نه به دیگران کار سختی است، مخصوصا به هم سن‌وسال‌های بزرگتر از خودشان یا افراد بزرگتر. به آنها بگویید اگر احساس می‌کنند اتفاق بد یا اشتباهی در حال رخ دادن است، اینکه به افراد بزرگسال بگویند باید بروند و آنجا را ترک کنند، اصلا چیز بدی نیست. و به آنها کمک کنید تا لغاتی را یاد بگیرند که بتوانند بگویند باید آنجا را ترک کنند. به کودکتان بگویید اگر کسی به آنها گفت که می‌خواهد اندام خصوصی‌اش را ببیند یا لمس کند، می‌تواند بگوید که باید به دستشویی برود.

۷- به کودکتان لغاتی رمزی بدهید که زمانی که احساس ناامنی می‌کردند یا نیاز داشتند که از محلی خارج شوند (برداشته شوند)، از آنها استفاده کنند.

به محض اینکه کودکان کمی بزرگتر شوند، می‌توانید به آنها کدی بدهید که زمانی که احساس ناامنی کردند از آن استفاده کنند. این کد می‌تواند در خانه، زمانی که مهمانی در خانه است، در دورهمی بازی یا وقتی که قرار است شب را جای دیگری بخوابند، استفاده شود.

۸- به کودکتان بگویید که اگر رازی که در مورد بدنش دارد را به شما بگوید، هرگز به دردسر نمی‌افتد.

کودکان غالبا به من می‌گویند که هیچ چیز نمی‌گفتند چون یاد گرفته بودند که آنها هم به دردسر می‌افتند. این ترس توسط اکثر متجازان استفاده می‌شود. به کودکتان بگویید هم نیست که چه اتفاقی افتاده است، زمانی که در مورد ایمنی بدنشان یا رازهای بدنشان چیزی به شما نمی‌گویند، به دردسر خواهند افتاد.

۹- به کودکتان بگویید لمس بدن ممکن است غلغلک دادن باشد و یا احساس خوبی بدست بدهد.

بسیاری از والدین و کتاب‌ها در مورد “لمس خوب و لمس بد” صحبت می‌کنند، ولی این موضوع از این جهت می‌تواند گیج کننده باشد که در اکثر مواقع این لمس‌ها آسیب‌زننده نیستند و احساس بدی را ایجاد نمی‌کنند. من ترجیح می‌دهم که از اصطلاح “لمس ایمن” استفاده کنم، چرا که ترسیم دقیق‌تری از آنچه که ممکن است رخ بدهد، به دست می‌دهد.

۱۰- به کودکتان بگویید که این قوانین در مورد افرادی که میشناسند و حتی کودکان دیگر هم، صدق می‌کند.

این نکته بخش مهمی از صحبت کردن با بچه‌هاست. زمانی که از یک کودک کم‌ سن و سال می‌پرسید به نظر او یک “فرد بد و نادرست” چه شکلی است، به احتمال زیاد برای شما یک شخصیت کارتونی ترسناک را توصیف کند. شما می‌توانید چیزی شبیه به این را به کودک بگویید: “مامان و بابا می‌توانند زمانی که می‌خواهند تو را بشویند یا زمانی که می‌خواهند به تو کرم بزنند اندام خصوصی تو را لمس کنند، ولی هیچ فرد دیگری نمی‌تواند این قسمت‌ها را لمس کند. نه دوستان، نه خاله و دایی و عمه و عمو، نه معلمان و مربیان. حتی اگر تو آنها را دوست داری و فکر می‌کنی آنها مسئول هستند، باز هم نباید اندام‌های خصوصی تو را لمس کنند.”

من آنقدری بی‌تجربه نیستم که اعتقاد داشته باشم چنین مباحثی از سوءاستفاده‌ی جنسی کاملا پیشگیری می‌کنند، ولی دانش عامل بازدارنده‌ی خوبی است، مخصوصا در مورد بچه‌های کوچک که به خاطر معصومیت‌شان و غفلتی که در این حوزه وجود دارد، مورد هدف قرار گرفته‌اند.

و یک بار صحبت کردن هم کافی نیست. فرصت‌هایی را پیدا کنید تا این پیام‌ها را برای کودکان تکرار کنید، مانند زمان حمام و یا وقت‌هایی که برهنه در حال چرخیدن و دویدن هستند. و لطفا این مطلب را با هرکسی که دوستش دارید و مراقبش هستید به اشتراک بگذایرد و به من کمک کنید تا بتوانم پیام ایمنی بدن را منتشر کنم.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *