آیا آموزش موسیقی کودکان را باهوش تر می کند؟

اغلب افراد از موسیقی لذت می برند و آن را شکلی از سرگرمی گذرا می دانند اما برای افرادی که به طور جدی از دوران کودکی به تعلیم نواختن یک ساز می پردازند، تجربه موسیقی ممکن است چیزی بیشتر از این باشد.
پژوهش های اخیر نشان می‌دهد که میان آموزش موسیقی در دوران کودکی و تقویت برخی توانایی‌های ذهنی دیگر ارتباط محکمی وجود دارد.
در یکی از این تحقیقات در موسسه موسیقی وذهن در دانشگاه مک مستر در کانادا پژوهشگران گروهی از کودکان در سنین پیش از مدرسه را که درس موسیقی می گرفتند با کودکانی که به کلاس موسیقی نمی‌رفتند مورد مقایسه قرار دادند.
کودکانی که آموزش موسیقی دیده بودند، در پاسخ های مغزی قوی تری به شماری از آزمایش های تشخیص صدا نشان دادند.
این پژوهش بیانگر این بود که ظاهراً آموزش موسیقی باعث تغییر بخششی از قشر مغز می شود.


که مسئول شنوایی در کودکان است آیا ممکن است آموزش موسیقی در کودکی تاثیر گسترده تری بر مغز داشته باشد و نحوه تفکر و شناخت را تغییر دهد؟ بررسی فوق بر روی کودکان نشان داد حتی یک یا ۲ سال آموزش موسیقی بر اساس آزمایش هایی که تکانه های الکتریکی و مغناطیسی در مغز را ثبت میکنند، باعث تقویت حافظه و توجه میشود.
بنابراین تصور بر این است که آموزش موسیقی ( نه لزوماً گوش دادن منفعل به موسیقی) بر توجه و حافظه اثر می گذارد و از طریق همین ساز و کار ممکن است باعث یادگیری بهتر در شماری از حوزه‌های شناختی شود.
دلیل این تأثیر آموزش موسیقی بر افزایش توانایی مغزی ممکن است این باشد که مهارت های حرکتی و شنوایی مورد نیاز برای نواختن یک ساز در یک ارکستر با دیگر افراد به شدت نیاز به توجه، حافظه و توانایی مهار سایر کنش ها دارد.
تنها گوش دادن ساده به موسیقی موتسارت، یاهر موسیقی دان دیگری باعث بهبود توانایی توجه و حافظه نمی شود.
در یک بررسی دیگر که در دانشگاه هاروارد انجام شد، رابطه میان آموزش موسیقی در ابتدای کودکی و تقویت مهارت های حرکتی و شنوایی و همچنین بهبود در توانایی گفتاری و استدلال غیر شفاهی مشاهده شد.
دانشمندان همچنین کشف کرده‌اند تعلیم ساز های متفاوت باعث تاثیرگذاری بر نواحی متفاوتی از مغز می شود.
تغییرات در مغزهای آوازخوانان در محل هایی اندکی متفاوت نسبت به تغییرات مغز نوازنده سازهای زهی یا کیبورد رخ می دهد
.
رابطه میان آموزش موسیقی و کسب مهارت های زبانی در کودکانی دچار دیس لکسیا(اختلال خواندن)هستند،حتی بارز است.
در این کودکان تعلیم موسیقی با تقویت مهارت های شنوایی ادراک موسیقی ممکن است برخی از نقصان در مهارتهای زبانی را برطرف کند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *