آیا بدغذایی کودکان چاره ای دارد؟

بدغذایی کودکان یکی از شکایت های شایع در میان والدین است. خیلی از کودکان تمایلی به خوردن سبزیجات نشان نمی دهند. البته دسر و چیپس همیشه از این قائده مستثنی است. با بالا رفتن سن کودکان، گیرنده های مزه در دهان آن ها رشد می کند و پیشرفته تر می شود. در نتیجه طبیعی است که غذاهایی که در سنین پایین تر بدون ممانعت خورده می شدند حالا در بشقاب آن ها باقی بماند. آیا بدغذایی کودکان چاره ای دارد؟

غذاهای متنوع تهیه کنید

غذاهای مورد علاقه اش را تهیه کنید ولی در کنار آن، او را به خوردن غذاهای جدید هم تشویق کنید. شما هم باید نسبت به غذاهای جدید مشتاق باشید تا از شما پیروی کند. لیستی از غذاهای جدید تهیه کنید و هر شب یک مورد را امتحان کنید. به علاوه غذاهایی که قبلا مورد پسند او واقع نشد را کنار نگذارید. سلیقه ی غذایی آن ها خیلی زود تغییر می کند.

در هر وعده فقط یک نوع غذا آماده کنید

لازم نیست برای راضی کردن فرزندتان چند مدل غذا تدارک ببینید. اگر از خوردن شام امتناع می کند به او سالاد یا ماست بدهید. خیلی از کودکان تصور می کنند که اگر نوعی ماده ی غذایی که تمایلی به خوردنش ندارند در بشقاب باشد، دیگر نمی توانند به غذا لب بزنند. به عنوان مثال اگر شما هم خیارشور دوست ندارید به آرامی آن را از غذایتان بیرون بیاورید و به خوردن باقی غذا ادامه دهید.

بدغذایی کودکان با سهیم کردن آن ها در خرید، بهبود پیدا می کند

فرزندتان را با خود به فروشگاه ببرید و اجازه دهید در انتخاب طعم ها و مدل های مختلف مواد غذایی نظر بدهد. به علاوه آشپزی کردن با آن ها می تواند شرایط را برای امتحان کردن غذاهای جدید محیا کند.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *