آیا فرزند شاد می خواهید؟

 

یکی از بهترین هدایایی که پدر و مادر می‌توانند به فرزندشان بدهند، امکان شاد زیستن و شاد بودن است. برای شاد بودن نیازی به ثروت و دارایی فراوان نیست بلکه می توان با ساده ترین و پیش پا افتاده ترین وسایل و امکانات نیز کودکان را شاد کرد. بچه هایی که بتوانند احساسات و عواطف شاد و درون شان را بشناسند و درک کنند، به طور یقین می توانند آن را در سراسر زندگی خود حفظ کنند.

شادی کودکان موجب تقویت روحیه، انگیزه، عزت نفس و پایداری آنان می شود. والدین می‌توانند با استفاده از روش‌های ساده ی زیر، شادی و نشاط را در وجود بچه ها زنده نگه دارند.

۱) با فرزندتان به بازی و جست و خیز بپردازید و با هم توپ بازی کنید. در روزهای برفی زمستان، آدم برفی درست کنید و با او برف بازی کنید.

۲) با صدای بلند با او بخندید، لطیفه بگویید، داستان های طنز دار و خنده دار بخوانید، ترانه های شاد زمزمه کنید و به دنبال سرگرمی های شاد کننده باشید. خنده از فشارهای روانی می کاهد و باعث می شود که اکسیژن بیشتری به مغز و بدن برسد. پس می‌توان با روحیه ی بهتری به حل مشکلات پرداخت.

۳) کودکان موفق، کودکان شادند و کودکان شاد، کودکانی که موفق هستند. اگر قصدتان فراهم آوردن یک زندگی توأم با تلاش و کوشش است، سعی کنید عاداتی را در فرزندانتان تقویت کنید که روحیه ی تحمل و مقاومت را در او بالا ببرد.

۴) کمک کردن و حمایت کردن را به کودکان بیاموزید. هر کودکی برای اینکه احساس ارزشمندی کند، نیازمند حس تعلق نسبت به گروهی است که در آن زندگی می کند. از فرزندتان بخواهید تا اسباب بازی های قدیمی و وسایلی را که مدتهاست به سراغشان نرفته، به بچه های مستمندی که می‌شناسد ،هدیه دهد.

برای انتقال شادی لازم است تا روابط شما با اعضای دیگر خانواده مانند همسرتان نیز شاد باشد. روابط محبت آمیز همراه با احترام و پذیرش می‌تواند به شادی را دوچندان کند.

۵) در مورد تشویق فرزندانتان خلاق باشید. وقتی که فرزندتان در انجام کاری موفق شده و توانسته است که به هدفش برسد تنها به او نگویید( آفرین! خیلی خوب است) بلکه سعی کنید با یافتن کلمات و جملاتی که شادی و مسرت و شما را از پیروزی و موفقیت او نشان می دهد، او را تشویق و حمایت کنید.

برای مثال بگویید( داستانی که درباره قهرمان و خیالیت نوشته بودی، خیلی واقعی و ملموس است.) اگر گونه ای جملات، مفهوم بیشتری از یک آخرین ساده در بر دارد و موجب تقویت حس شایستگی و آرزومندی فرزندتان و می‌شوند ولی مراقب باشید که تشویق‌های بیش از حد لازم نباشد.

۶) نسبت به تغذیه ی فرزندتان دقیق باشید. اگر او بد اخلاق و ایرادگیر است در صورتی که بیمار نباشد، البته در کتاب تغذیه کودکان که در همین انتشارات به چاپ رسیده مفصلا در مورد تغذیه و کودک بحث است.

۷) هنر درونی فرزندتان را کشف کنید و به او کمک کنید تا شکوفا شود. پرداختن با علائق و نیازهای درونی تخلیه هیجانی و کسب آرامش برای فرزندتان را بارزتر می کند. بنابراین به دور از اجبار و تحمیل خواسته ها و علائق خود، اجازه دهید او درونش را بشناسد و پرورش دهد.

۸) به صحبت فرزندتان فعالانه گوش دهید و به او توجه کافی نمایید و به سخنانش احترام بگذارید. کودکانی که احساس های بهتری از خود دارد و عزت نفس بالاتری دارند شادتر زندگی می کنند.

۹) پر واضح است که هر پدر و مادری دوست دارند فرزندشان بهترین باشد اما باید به استعدادها و توانایی های بچه ها نیز توجه کرد.

۱۰) روش حل مسئله را به فرزند خود یاد بدهید. از بستن بند کفش گرفته تا عبور بی خطر از خیابان، از غذا خوردن گرفته تا یافتن جواب مسائل ریاضی، همگی از جمله آموزش هایی هستند که هر پدر و مادری برای رسیدن فرزند به استقلال فردی به او باید بیاموزند.

۱۱) امکان درخشیدن را به کودک بدهید. هر کودکی توانایی و استعداد خاصی دارد. چرا نباید این امکان را به او داد که خودی نشان دهد؟ آیا او کتاب خواندن را دوست دارد؟ اگر چنین است در این صورت می تواند به او اجازه دهید که شما آشپزی می کنید یا به گلها می رسید برایتان کتاب بخواند.

و یا اگر به باغبانی گرایش زیادی نشان می دهید‌ آبیاری گل و درخت ها را به او بسپارید و یا به او کمک کنید تا گیاهی به کارت یا تکیه گاهی برای یک شاخه ی خمیده درست کند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *