آیا پسرم در برقراری ارتباط مشکل دارد؟

دخترها و پسرها در استفاده از نیمکره های مغزشان متفاوت عمل می کنند. مثلاً دختران در امتحانات تلفظ از دو نیمکره کمک می‌گیرند، در حالی که پسران فقط از یکی استفاده می کنند.
سرعت رشد مغزی قبل و بعد از تولد بسیار زیاد است. البته نیمکره چپ با سرعتی کمتر از نیمکره راست رشد می‌کند و در پسران به دلیل وجود تستسترون این پدیده کنترل می‌شود. ولی در دختران سرعت کمی بالاتر است.
پسران درست با نیمکره راست شان کار می کنند و بیشتر کارهایی که نیاز به تفکر دارد از این نیمکره ناشی می‌شود. برای همین است که فیلسوفان مرد از زن بیشترند.
در مغز پسران اتفاق جالبی می‌افتد. سلول‌های سمت راست به محض اینکه خود را آماده برقراری ارتباط با سلول‌های چپ می کنند باز می‌مانند و مجبور به بازگشت می‌شوند. متاسفانه در دنیای امروز بسیار می بینیم که والدین فرزندانشان را تحت فشار قرار می دهند، تا به اصطلاح نابغه شوند، ولی این چنین نمی شود. درست است که تمرینات مغزی لازم است ولی لطفاً با فرزندانتان متعادل رفتار کنید.
توانایی مغز پسران در برقراری ارتباط خیلی خوب نیست. مشاهده شده مردانی که دچار سکته مغزی می‌شوند هرگز مانند روز اول نمی‌شوند. ولی در نقطه مقابل آقایان، خانم ها به سرعت بهبود می یابند و نیمکره دیگر کار قسمت های تخریب شده مغز را انجام می دهد.

 

این توانایی در دختران باعث می شود سریع تر بخوانند. اما پسران اغلب از اوتیسم و نارسایی های مغزی رنج می برند.
آیا شما جز آن دسته افرادی هستید که از ناتوانی پسرتان در برقراری ارتباط رنج می برید؟ بسیار مشاهده شده که در کلاس های درس آن دسته از کودکانی که بیشترین مشکل را در خواندن و نوشتن دارند پسر هستند، محققان دلیل این امر آن در تکامل ناقص مغز زبانی دانسته اند.
بر اساس تحقیقات دکتر جنی هرستی (متخصص اعصاب) مشخص شد که نباید پسران را در این حالت به حال خود رها کرد، بلکه باید آنان را در آموزش‌های زیادتری قرار داد. او همچنین اظهار داشت که مغز زبانی زنان در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بزرگتر از مغز زبانی مردان است.
اما به راستی هیچ کس علت دقیق آن را نمی داند، اما می گویند اگر در سنین مناسب (مغز زبانی تا حدود ۸ سالگی رشد می کند) با کودکان تمرین شود، در بهبودی آنها به طرز شگفت انگیزی موثر است. یادمان نرود از همان اوایل کودکی تمرینات را آغاز کنیم.
از دوره نوزادی با فرزندتان ارتباط برقرار کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشود. در زیر چند راه حل برای شما توصیه می‌شود:
– پله‌پله تا صحبت کردن: نوزاد زیر یک ساله ما بسیار دوست دارد هرچه زودتر زبان بگشاید و با ما حرف بزند. بهترین سن برای آغاز گام اول در تمرین کلامی در این سن است. پس بهتر است در این زمان به آن‌ها کلمات را بیاموزید.
هنگامی که کودک کلمه‌ای را به اشتباه بیان می کند (مثلاً به جای اردک می گوید اگگ) بهتر است شما او را یاری دهید و به او بگویید: اردک! اردک جان. و بدین ترتیب خیلی زود اردک را به درستی می گوید.
پله بعدی این است که وقتی کودک یک کلمه به زبان آورد شما مکمل آن کلمه را تکرار کنید. مثلا وقتی او می گوید: شیر، شما بگویید: شیشه شیر و در نهایت او نیز می گوید: شیشه شیر. برای یادگیری بهتر بچه ها بهتر است همیشه یک گام فراتر از آنان پیش روید.
– در هر حالتی با پسرتان صحبت کنید: هنگامی که در حال انجام کارهای خانه هستید و یا با پسر کوچکتان در اتومبیل نشسته اید با آنها صحبت کنید، به سوالاتشان پاسخ دهید و برای آنها محیط اطرافشان را شرح دهید. در حقیقت شما با این کار ذهن کودکتان را رشد می دهید.
– برای نوزادانتان کتاب بخوانید: در حدود یک سالگی شما می‌توانید کودکتان را روی پاهایتان گذاشته و برایش کتاب بخوانید. سعی کنید از کتاب‌های آسان با ریتم شعر گونه استفاده کنید. هنگام کتاب خواندن حرکات مربوط به شعر فراموش نشود، مثلاً با کودکتان برقصید و از خود صداهایی در بیاورید. مطمئن باشید او در نهایت لذت یاد می گیرد که کتاب خوب است و تصاویرش را به ذهن می سپارد.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *