احساس تنفر و خشم از پدر و مادر

تقریبا روزی نیست که ما مراجعی در خصوص خشم و نفرت انباشه شده در رابطه با پدران و مادران نداشته باشیم. در اکثر جلسات مشاوره و روان درمانی خصومت یا تنفر از رابطه با والدین شنیده می شود. این احساس خشم از پدر و مادر بسیاری از ابعاد و اتفاقات مهم زندگی شما را از نحوه برقراری روابط عاشقانه، ازدواج، زندگی مشترک، موقعیت های زندگی، تربیت کودک و … را تحت تاثیر قرار می دهد.

احساس تنفر و خشم از پدر و مادر
چند واقعیت در این خصوص وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

۱٫ وقتی از دست پدر یا مادر خود عصبانی هستید اول از همه مطمئن شوید که کدام ویژگی یا صفت های آنان آزار دهنده است که در شما وجود ندارد. حتما قبل از شروع به دعوا با آنان به این ویژگی ها فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید. اگر منصف باشید خواهید دید که اکثر چیزهایی که سبب عصبانیت شما می شود در خودتان نیز عینا وجود دارد. باید از دست به یقه شدن با پدر و مادرها خودداری کنید و اول رفتار های نامناسب خودتان را اصلاح کنید بعد از آنان شاکی باشید
۲٫ اصلا آیا کارهای پدر و مادر شما عمدا و یا سهوا به شما صدمه زده است! خب حالا می خوایید چی کار کنید؟ به خاطر آسیبی که دیدید باید تا آخر عمر به این بهانه از پدر و مادرتون ناراضی و طلبکار باشید و مسئولیت ها و تصمیمات زندگی خودتان را به عهده نگیرید. چون تو هفت سالگی فلان آسیب رو بهتون زدن؟!! پدر و مادر نا آگانه به شما صدمه زدن، آیا درست است که حالا شما آگاهانه به خودتون بد کنید؟!
اصلا حق با شماست و اونا گند زدن ولی منصفانه جواب بدید که چه تضمینی می توانید بکنید که بچه های شما یک روز از آسیب هایی که از شما خورده اند شاکی نباشند ؟! (آسیب خوردن بخشی از روند رشد است. مهم اینه که ما از آسیب هامون آگاه باشیم و ادامشون ندیم). روش های تربیت فرزند می تواند آن ها را در این زمینه یاری رساند.
۳٫ پدر و مادر ها نیز مثل شما آدم هستند. یک آدم دقیقا مثل خودتون با محدودیت های بی شمار، با اشتباهات زیاد! اونا هم مثل شما می توانند تصمیمات اشتباه بگیرند و آسیب ببینند و آسیب بزنند. پس انتظاراتتون باید متناسب با محدودیت های آنها باشد.

پیامد های خشم از پدر و مادر
بسیاری از افراد به طرز وسواس گونه و معتاد گونه ای به تلخی و سیاهی که بر سرشان آمده چسبیده اند و انگار بلد نیستند به گونه دیگری زندگی کنند و به دور از سیاهی ها و زجر ها باشند. باید بدانید که هیچ کاری برای آنچه در گذشته رخ داده جز سوگواری و بستن پرونده غم نمی توان کرد. پس چاره ای جز عبور از خاطرات تلخ گذشته نخواهید داشت. با ماندن در گذشته مهمترین موقعیت های زندگی خود را هر روز از دست می دهید و دچار افسردگی شدید خواهید شد. ولی خبر خوب این است که تا حد زیادی کنترل شرایط فعلی زندگی را دارید.
فراموش کردن خاطرت تلخ گذشته و کنترل شرایط حال زندگی کار خیلی سخت اما شدنی می باشد. منظور ما از صحبت کردن از خاطرات تلخ گذشته و چسبیدن به زمان حال زندگی این نیست که در حق پدر و مادر خود لطف کنید بلکه به معنی به صلح رسیدن با خودتان است که بزرگترین لطف را در حق خودتان بکنید.
چرا که انرژی زیادی که هر روز در حال صرف کردن کینه ورزی و مرور خاطرات گذشته و ماندن در موضع قربانی می کنید را می توانید در مسیر رشد و استقلال و قدرتمند شدن هدایت کنید.

 

 

درمان احساس تنفر و خشم از پدر و مادر
باید تمرین کنید که مشکلات و نقص هایی که در رفتارهای پدر و مادرتان با شما وجود دارد را ببینید نه به عنوان بهانه ای برای ماندن در بدبختی ها و انفعال بلکه برای رفع این نقایص در زندگی و برای تنظیم انتظار و فاصله روانی خود با پدر و مادرتان…
اگر هنوزم دارید به آسیب هایی که خوردید ادامه می دید، سعی کنید مستقل تر از والدینتان زندگی کنید اما غر نزنید، زندگی کنید و متوقف نشوید.
با همیشه شاکی بودن و خشمگین بودن از پدر و مادرها، خودتون رو از خوب و شاد زندگی کردن و حرکت به سمت جلو در زندگی محروم می کنید.

نکاتی در مورد خشم از پدر و مادر
۱٫ به دنبال استقلال بروید با همه سختی هایی که دارد. چرا که استقلال یافتن به شما در کاهش خشم از پدر و مادر بسیار به شما کمک می کند.
۲٫ از پدر و مادر نادان و ظالم دور شوید.
۳٫ در مسیر درمان و التیام زخم هایی که دارید به جلو بروید. مشاوره گرفتن در این زمینه از یک متخصص در زمینه مشاوره روانشناسی بسیار می تواند مفید باشد.
۴٫ با همیشه شاکی بودن و خشمگین بودن از پدر و مادر خود، شانس خوب زندگی کردن و به جلو حرکت کردن در زندگی را از خود می گیرید.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *