اختلالات زبان در کودکان

برای رشد مهارت ‌های زبانی، کودک باید قادر به شنیدن، درک کردن و به خاطر سپردن باشد. همچنین کودک باید از نظر فیزیکی بتواند صحبتش را به خوبی سازماندهی کند. وقتی این ها اتفاق نیفتد، می‌تواند منجر به یک اختلال زبانی شود.

یک نفر از هر ۲۰ کودک، علایم اختلال زبان را نشان می ‌دهد. یکی از این اختلالات زبانی نقص زبانی معین است که توانایی کودک برای یادگیری زبان را کند می ‌کند و ممکن است آموزش او را مختل کند.

اختلالات زبان کودک از اختلالات گفتاری متفاوت هستند. اختلال گفتار ناتوانی کودک در ایجاد صداهای گفتاری است. اما در اختلال زبان، کودک آواها را تولید می ‌کند و گفتارش واضح است.

کودکانی که اختلال زبان دارند در فهم گفته ‌های دیگران (زبان دریافتی) یا در بیان خودشان (زبان بیانی) دچار مشکل می‌ شوند.

 

 

چگونه مشکلات زبان کودک خود را تشخیص دهید؟

کودکانی که اختلال زبان دریافتی دارند ممکن است در دنبال کردن دستورات یا تشخیص افکارشان دچار مشکل شوند. کودکانی با اختلال زبان بیانی، در بیان افکار و نیازهای خود دچار مشکل هستند، ممکن است جملات آنها کوتاه و ساده باشد و ساختار کلمات آنها عجیب است، زمانی که با دیگر کودکان همسن خود مقایسه می ‌شوند خزانه لغات بسیار کوچکی دارند. به سختی کلمه صحیح را پیدا می‌ کنند و اغلب کلماتی مانند”اوووم” یا “آآآآ” استفاده می ‌کنند. زمان ‌ها را درست به کار نمی ‌برند، عبارت‌های خاصی را مدام تکرار می ‌کنند.

نقص زبانی معین یکی از ناتوانایی ‌های بزرگ یادگیری در کودکی است. کودکانی که دچار نقص زبان معین هستند، اغلب دیر به حرف می ‌آیند و ممکن است تا ۳ سالگی، آوایی تولید نکنند. در سن ۳ سالگی ممکن است صحبت کنند اما به طور مبهم. آنها در استفاده از افعال مشکل دارند که این مهمترین علامت نقص زبان است. سوالاتی که می ‌پرسند فاقد فعل است. افعال زمان حال را به جای افعال زمان گذشته به کار می ‌برند مثلا به جای گفتن “او غذا خورد” می‌گویند” او غذا می ‌خورد”.

 

 

علل اختلالات در زبان کودک

اگر کودکان توانایی شکل دادن به گفتار، دیدن، شنیدن، فهمیدن و به یاد سپردن را داشته باشند، مهارت ‌های زبانی را به طور ذاتی پرورش می ‌دهند. گاهی آنها به دلایل مختلف قادر به پرورش این مهارت ‌ها نیستند:

* مواجه شدن کودک با دیگر بچه ها و حرف زدن با آنها، سرعت یادگیری کودک را افزایش می‌ دهد

* برخی کودکان تنها در تحول زبان مشکل دارند، در حالی که دیگر جنبه‌ های رشد آنها معمولی است.

* دلیل اختلال زبان بیانی برای بسیاری از کودکان ناشناخته است. اما گاهی اختلال زبان بیانی می ‌تواند به دلیل نقص تحولی باشد.

* اختلال زبان دریافتی می‌ تواند به دلایل ژنتیکی باشد.

* اختلال زبان ترکیبی می ‌تواند به دلیل آسیب مغزی اتفاق بیفتد

* اختلالات زبان می‌ توانند در کودکانی با مشکلات تحولی، اختلالات طیف اوتیسم و ناشنوا اتفاق افتند.

* اختلال زبانی که تحت عنوان آفازی شناخته می ‌شود ممکن است به دلیل آسیب سیستم عصبی مرکزی اتفاق بیفتد.

اگر کودک شما حتی بعد از ۳ سالگی در صحبت کردن مشکل دارد، او را نزد پزشک ببرید تا بررسی شود.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *