اختلالات نوجوانی

دوران نوجوانی از حساس ترین دوره های رشدی فرزندان هم از نظر روانشناسان هم از نظر والدین می باشد. برخی از اختلال های دوران نوجوانی عبارتند از:
اختلالات خوردن، افسردگی و خودکشی، خشونت، بزهکاری و سایر روان پریشی، پیشرفت ضعیف و سایر مشکلات مربوط به مدرسه، ترک خانه؛ که در زیر اختلال خوردن را بررسی کرده ایم.

اختلالات خوردن
– فراهم کردن امکان نظارت پزشکی بروز بر وزن دختر، تا درمانگر بتواند به جای به‌کارگیری راهبردهایی که بر اضافه شدن وزن دختر متمرکز هستند بر روابط خانواده متمرکز شود.
– مذاکره در مورد قرارداد درمانی به صورتی که توجه خانواده از غذا به سمت روابط خانواده معطوف شود.
– تقویت تشریک مساعی والدین در جهت کمک به دختر برای افزایش وزن، برای نمونه از طریق محول کردن وظیفه تصمیم‌گیری درباره وزن مورد نظر برای دختر.
– چاره جویی برای تضادها و اختلاف های خانوادگی. درمانگر رابطه خود را با هر عضو خانواده تقویت می‌کند و از این روابط برای ترغیب ایجاد تغییرات در شیوه ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر استفاده می کند.
– برخورد با عود از طریق حفظ تمرکز بر روابط خانواده
– کار در جهت حمایت از فرآیند های رشدی به جریان افتاده هر عضو خانواده پس از شکسته شدن چرخه مرضی.
– حمایت از تغییر و دگرگونی در خانواده از طریق کاهش نقش مرکزی درمانگر و کناره گیری تدریجی وی به صورتی که اعضای خانواده برای حل مشکلات خود تلاش و مبارزه کنند.

 

اختلال خوردن

 

 

دیدگاه های مختلف در مورد اختلالات خوردن
دیدگاه های روان پویشی
تبیین های روان تحلیل گرانه اولیه بی اشتهایی را دفاعی در برابر تهدید تکانه های جنسی تلقی می کردند که در نتیجه بلوغ، بیدار می‌شوند. بعدها دو عامل برای شکل گیری و رشد اختلالات خوردن، مورد تأکید قرار گرفت: ترس های ناشی از بلوغ و کشمکش های مربوط به استقلال.

دیدگاه های روان پویشی فمنیستی
نظریه های روان پویشی فمنیستی تأکید بر مسئله استقلال در نظریه روان پویشی سنتی را به چالش می کشند و معتقدند که اختلالات خوردن زمانی بروز می کند که دختران جوان با فشارهای اجتماعی برای طرد زندگی مبتنی بر پیوند و ارتباط به نفع زندگی مبتنی بر استقلال مواجه می شوند که برای بسیاری از آنان معادل انزوا و تنهایی است.

دیدگاه های فرهنگی اجتماعی
از آنجا که ۹۰ درصد مبتلایان به اختلالات خوردن زن هستند گفته می‌شود که زنان بیش از مردان در معرض عوامل خطرزای این اختلال قرار دارند، به ویژه عواملی که در تعاریف فرهنگی نقش جنسیتی ریشه دارند. گیلبرت و تامپسون ۴ نظریه را شناسایی کرده‌اند که برای تبیین بروز بالاتر اختلالات خوردن در زنان مصرف شده‌اند:
– فرهنگ لاغری
– وزن به عنوان قدرت و کنترل
– نگرانی‌های مربوط به پیشرفت جنس مونث
– اختلال‌های خوردن به عنوان شناخت و تعریف خود

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *