استفاده از کودکان در کارهای کشاورزی، ساختمانی و غیره

استفاده از کودکان در کارهای کشاورزی
از کودکان در سراسر جهان برای کار در بخش کشاورزی استفاده می شود که معمولا در این مشاغل، در معرض مسمومیت های شیمیایی و میکروبی قرار می‌گیرند.
از کودکان در این بخش، برای نقل و انتقال و به کار بردن سموم حشره کش، علف کش ها و کودهای شیمیایی استفاده می شود، که برخی از آنها به شدت سمی و سرطانزا هستند.
حشره کش ها خطر مسموم کنندگی بسیار بالاتری برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان دارا هستند و امکان ابتلا به سرطان، اختلال عصبی، اثرات سوء رفتاری و کاهش سیستم ایمنی بدن را در آنان افزایش می دهند.

 

برآوردهای آماری نشان داده است که میزان مرگ و میر ناشی از سموم حشره کش، در میان کودکانی که در کشور سریلانکا به کار در مزارع اشتغال دارند بیشتر از مجموع مرگ و میر ناشی از دیگر بیماری هایی است که معمولا کودکان به آن مبتلا می‌شوند.
به کارگیری ماشین آلات کشاورزی توسط کودکان نیز معمولا به بروز حوادثی می انجامد که باعث مرگ یا نقص عضو آنان می‌گردد.

استفاده از کودکان در کارهای ساختمانی
کودکانی که به کارهای ساختمانی نظیر حمل بارهای سنگین می پردازند، دچار نقص عضو و از شکل افتادن ستون فقرات می‌شوند. استخوان لگن خاصره این کودکان نیز ممکن است بر اثر عدم رشد کافی و وارد آمدن فشار بر آن دچار نقص شود. کودکان کارگر در کارگاه های ساختمانی، همچنین در معرض مواد سمی و سرطانزا نظیر نسوج و پرزهای آزبست قرار دارند.
بسیاری از کارگران، به صورت فصلی مشغول به کار هستند که بسیاری از کارگران روز مزد – به ویژه ساختمانی – از این دسته اند و در میان آنها کارگران نوجوان فراوان یافت می‌شوند.
مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که یک کارگر ساختمانی، تنها ۱۵ سال قادر به کار بوده و پس از آن توانایی انجام کارهای سنگین و سخت را نخواهد داشت. این در حالی است که معمولاً پیمانکاران ساختمانی برای اینکه مالیات یا بیمه نپردازند کارگران را به صورت روزانه به کار می گیرند.

کار در معادن
در بسیاری از کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین، از کودکان برای کار در معادن کوچک محلی استفاده می شود.
کودکان ساعات زیادی را در معادن بدون داشتن تجهیزات ایمنی کافی، لباس و آموزش لازم کار می کنند، آنان همچنین با شرایط محیطی سخت معدن، مانند میزان رطوبت بالا و درجه حرارت بسیار زیاد مواجه هستند.
خطرات کار در معدن شامل قرار گرفتن در معرض گرد و خاک مضر معدن و گازها و بخار های خطرناک است که پس از چند سال می تواند باعث ناراحتی تنفسی شده و سپس به امراض کشنده تری در کودکان منتهی گردد.
کودکان معدن چی، همچنین با فشارها و ضرب دیدگی های جسمی، فرسودگی و اختلالات ماهیچه ای و استخوان بندی مواجه هستند. علاوه بر خطر جدید جراحت های ناشی از سقوط اشیای سنگین که همواره معدن کاران را تهدید می کند، کودکان شاغل در معادن طلا، در معرض مسمومیت های ناشی از ترکیبات جیوه می باشند.

 

 

ماهیگیری و غواصی در اعماق دریا
در بسیاری از کشورهای آسیایی به ویژه میانمار، اندونزی، فیلیپین، تایلند و بحرین از کودکان برای ماهیگیری و صید صدف و مروارید در اعماق دریا استفاده می شود کاری که مبادرت به آن بدون تجهیزات ویژه خطرآفرین است.
مثلا بچه ها باید بر روی صخره های مرجانی ضربه بزنند تا ماهی ها را بترسانند و به سوی تورهای ماهیگیری برانند. هر کشتی ماهیگیری، تا ۳۰۰ پسر بچه بین سنین ۱۰ تا ۱۵ ساله از ساکنین فقیرنشین مجاور را استخدام می کنند. ماهیگیران چندین بار در روز تورها را به آب می اندازند بنابراین بچه ها ناچارند اغلب اوقات روز تا ۱۲ ساعت در آب باقی بمانند.
سالانه ده ها پسر بچه بر اثر غرق شدن یا بیماری‌های ناشی از فشار هوا بر ریه هایشان، یا صدمات مختلف دیگر کشته و مجروح می شوند. آنها همچنین در معرض حمله کوسه‌ها، مارهای سمی و سایر جانداران خطرناک دریایی قرار دارند. همین امر برای کودکانی که در آبهای گرم مرجانی تا عمق ۳۰ متر پایین رفته و به صید و جمع آوری صدف از کف دریا ها می پردازند صدق می کند.

کار کودکان در ارتش
۸ میلیون و ۴۰۰ هزار کودک در سربازخانه ها و ارتش ها و روسپی خانه ها به عنوان برده مشغول به کار هستند. این برده ها هم اکنون در حوزه آسیا، آفریقا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه نفس می کشند.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *