استقلال کودک پیش دبستانی و دبستانی

استقلال کودک پیش دبستانی
فرزند شما تا یک سالگی نیاز جدی به شما دارد تا دوران دلبستگی را به خوبی بگذراند؛ اما از آن پس، با راهکارهای زیر از وابستگی او بکاهید و بر استقلالش بیفزایید:

۱. جداسازی برای خواب
۱۲ تا ۱۸ ماهگی مناسب ترین سن جداسازی کودک برای خواب است. اتاق مستقل، روحیه استقلال را در او ایجاد می کند.

۲٫ واگذاری امور شخصی
کودک از دو سالگی به بعد مایل است کارهای شخصی اش (غذا خوردن، لباس پوشیدن، به پا کردن کفش و …) را خود انجام دهد. حتی این میل گاهی در کودکان شش ماهه هم دیده می‌شود که دست مادر را کنار می زند تا خود شیشه شیر را بگیرد؛ پس به این میل فطری اش توجه و از آن استفاده کنید.
برای انجام امور شخصی کودک، زمان ویژه ای را در نظر بگیرید تا او را هنگام رفتن به مهمانی یا مهدکودک در تنگنا قرار ندهید و دستپاچه نکنید. در صورت ضرورت می توانید از او بخواهید تا برخی کارها (مانند کشیدن زیپ شلوار، بستن دکمه های پیراهن، بستن بند کفش ها و …) را داخل خودرو انجام دهد.

 


۳٫ بازی
بازی هایی از قبیل خاله بازی، یا خانه بازی می تواند استقلال او را تقویت کند، زیرا در قالب بازی، زندگی مستقلانه را تمرین می کند.

چند توصیه
۱٫ از مراقبت شدید کودک خود بپرهیزید.
۲٫ در ناسازگاری های او با خواهر و برادر دخالت نکنید.
۳٫ مو، بلوز و یقه او را صاف نکنید.
۴٫ اگر کسی از فرزند شما مطلبی را می پرسد به جای او پاسخ ندهید. امور پیش‌گفته استقلال کودک را به خطر می اندازد.

استقلال کودک دبستانی
برای ایجاد روحیه استقلال در کودک دبستانی خود از راهکارهای زیر استفاده کنید:

۱٫ برنامه ریزی درسی
با نظر خودش، برنامه درسی را تنظیم کنید تا بر اساس آن، امور مربوط به مدرسه را انجام دهد و مجبور نباشید دائم در این مسئله دخالت کنید و او را متکی به خودتان بار آورید.

۲٫ رفت و آمد به مدرسه
در صورت امکان (نزدیکی راه، امنیت خیابان، دوستان خوب و …) اجازه دهید خود به مدرسه برود و از همراهی او بپرهیزید.

۳٫ اردوها
در صورت اطمینان از مراقبت مربیان در اردوها، او را از رفتن به اردو منع نکنید. با توجه به انجام امور شخصی در اردو، استقلال او تقویت خواهد شد.

۴٫ جمع همسالان
با فرض داشتن همسالان خوب، اجازه دهید زمانی را با آنان باشد. حتی می تواند گاهی شب را نیز در منزل دوستان خوب و نزدیکان قابل اعتماد بماند.

۵٫ خرید وسایل شخصی
فرزند شما در سنی است که می تواند برخی از وسایل مورد نیاز خود (لوازم التحریر، جوراب، نوار کاست، لوح های فشرده، وسایل زینتی اتاق خود و …) را خود و بدون حضور شما بخرد. این عمل در استقلال او بسیار موثر است.

۶٫ اعطای حق انتخاب
به او اجازه دهید انتخاب گر باشد. شما می توانید در مسائل گوناگون زندگی چند گزینه خوب را در اختیارش قرار دهید تا یکی را برگزیند.

 

چند توصیه
۱٫ در حضور او، درباره اش با دیگران فراوان سخن نگویید. این موضوع باعث می شود خود را بنده زر خرید شما بداند.
۲٫ وقتی از شما درباره مسئله ای نظر می خواهد بی درنگ نظر ندهید. ابتدا بگویید: نظر خودت چیست؟ اگر نظر خوبی داشت، بگویید نظر من هم همین است و اگر نظر مناسبی نداشت نظر دهید ولی نظر او را هم به طور کامل رد نکنید.
۳٫ وقتی نظری می دهد (به ویژه در جمع) هرگز با جمله هایی از قبیل اینکه کسی از تو نظر نخواست، یا این مطلب به بچه ها مربوط نمی‌شود و … او را خجالت زده نکنید.
۴٫ هنگامی که از مدرسه، اردو، منزل نزدیکان یا برنامه تفریحی برمی‌گردد، او را سوال پیچ نکنید که آیا خوش گذشت؛ مربیان چه کسانی بودند؛ چه کارهایی انجام دادید و … فقط کافیست به او خسته نباشید بگویید (در صورتی که خودش مایل بود درباره برنامه‌هایش سخن بگوید، با علاقه مندی به سخنانش گوش دهید).

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *