انتخاب مدرسه و توجه والدین به محیط و فضای آموزشی

اصلی ترین معیار در انتخاب مدرسه کودکتان ، محل سکونت شماست . نزدیک بودن فاصله خانه تا مدرسه از اهمیت بسزایی برخوردار است . برخی از پدر ها و مادر ها به دلایل گوناگون از جمله نام ، شهرت و گاه آمکانات آموزشی بهتر یک مدرسه ، فاصله خانه تا محل تحصیل فرزندشان را بسیار طولا نی می کنند ؛ به حدی که دانش آموز مجبور می شود از سرویس های رفت و آمد استفاده کند . این گونه رفت وآمد ها به خصوص در شهر های بزرگ ، به دلایل آلودگی های صوتی و تنفسی و ترافیک سنگین و حوادث و عوارض ناشی از آن ، زیانش بسیار بیشتر از سودش است .
کودک ، وقتی در محله و محدوده زندگی خود به مدرسه برود ، در کنار همکلاسی هایی می نشیند که بسیارشان آشنا و همسایه او هستند و این پیوند های همجواری و خویشاوندی ، می تواند گسترش روابط عاطفی را نیز در پی داشته باشد .


این چتر عاطفی ، او را در فضای امن تری قرار می دهد . روان شناسان و جامعه شناسان بر توسعه فرهنگ ، همگرایی و محله گرایی در جامعه ماشین زده و آشفته مدرن ، تاکید فراوان دارند .
در انتخاب مرکز پیش دبستانی و مهد بهتر است در ابتدا فهرستی از مراکز نزدیک به خانه خود تهیه کنید . به آن ها تلفن بزنید و ببینید آیا می توانید نوع کمکی را که می خواهید ، از آن ها دریافت کنید . در مورد جزئیات مراقبت از کودک ، از جمله تنبیه بدنی و سایر شیوه های انضباطی نیز سوال کنید .
سپس خودتان به آن جا بروید ، چند ساعتی در محل بمانید و رابطه بین بچه ها و مربیان ،سرپرستی های مناسب ، رعایت نکات ایمنی و مناسب بودن فعالیت ها با رشد سنی و عقلی کودکان را مشاهده کنید .
آیا بچه های پیش دبستانی راحت هستند؟
آیا به مربیان اعتماد دارند و برای گرفتن کمک به سوی آن ها می روند؟
آیا بچه ها به هم همکاری و گاهی هم دعوا می کنند؟
توجه داشته باشید که رابطه صمیمانه بین مربیان و بچه ها ، رابطه بین خود بچه ها را نشان می دهد. ببینید(( ضریب مربی – شاگرد )) در پیش دبستانی ها چند است . ضریب توجیه شده برای بچه های پنج سال ،یک مربی برای هشت شاگرد است . هر چند وقت یک بار نیز سری به مرکز پیش دبستانی بزنید.
سر زدن های بدون اعلام قبلی در طول روز شما را از مواردی که ذکر شد ،مطمئن می سازد . پدر و مادر باید احساس کنند که در مرکز ، مقدم آن ها را گرامی می دارند و آن ها می توانند هر وقت که احساس نیاز کنند ، به آن جا سر بزنند .

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *