انواع مختلف کار کودکان

کودکان در انواع مختلف کارگاهی، خانگی، کشاورزی، خیابانی، مافیایی و غیره به عنوان نیروی کار انجام وظیفه می‌کنند که به بررسی این انواع می‌پردازیم.

کار کودکان در کارگاه ها
بخشی از کودکان در کارگاه های گوناگون تولیدی و خدماتی کار می‌کنند. مدیرکل سازمان تامین اجتماعی تهران از وجود دو میلیون کارگاه در سطح استان تهران خبر می دهد که این دو میلیون تنها شامل ۶۰ درصد کارگاه ها در تهران هستند.
حدود ۴۲ هزار کودک و نوجوان در کارگاه های تولیدی و خدماتی استان تهران مشغول به کار هستند.

کار در کارگاه های سرامیک و شیشه سازی
کار کودکان در این گونه کارگاه‌ها در آسیا معمول است اما موارد مشابه آن در سایر قاره ها دیده می شود. این کودکان اغلب مجبورند محموله‌هایی از شیشه مذاب از کوره هایی با حرارت ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد بیرون آورده جابه‌جا نمایند.

 

آنها همچنین ساعت های متمادی در محل های سرپوشیده با نور اندک و تهویه ناکافی کار می کنند. درجه حرارت این کارگاه، که برخی از آنها در طول شب کار می‌کنند، از ۴۰ تا ۴۵ سانتی گراد بالای صفر در نوسان است. کف این کارگاه ها پر از خرده شیشه است و گاهی اوقات کودکان در معرض سیم های بدون پوشش برق در محیط کار قرار دارند.
سروصدای بسیار زیاد دستگاه های پرس شیشه نیز که به یکصد دسی بل می‌رسد، باعث نارسایی های شنوایی در کارگران می‌شوند. اما خطرات اصلی کار در چنین کارگاه هایی قرار گرفتن در مجاورت حرارت زیاد است که به استرس‌های عصبی ناشی از گرما، ایجاد آب مروارید در چشم، سوختگی و جراحات بدنی و چشمی ناشی از پرتاب خرده های شیشه، مواد مذاب، قرار گرفتن در معرض گرد سیلیس، سرب و گازهای سمی نظیر دی اکسید کربن و دی اکسید گوگرد می انجامد.

کار در کارگاه های کبریت سازی و مواد محترقه
تولید کبریت معمولاً در واحدهای کوچک کارگاهی یا کارخانه های کوچک در روستاها که خطر حریق و انفجار در آنها همواره وجود دارد صورت می‌گیرد. گزارش شده است که کودکان خردسال (حتی سه ساله) نیز در اتاق‌های بدون تهویه کارخانه‌های کبریت سازی به کار مشغولند.
کودکان در چه محل هایی به شدت در معرض گازهای سمی، بخار و ذرات فسفر و گوگرد و سایر مواد خطرناک شیمیایی و آتش زا قرار دارند. اشتغال و به کارگیری کودکان خردسال در این گونه کارگاه‌ها به دلیل امتناع افراد بزرگسال از حضور در این محل ها و عدم قبول این مشاغل، عامل اقتصادی دیگری است؛ مانند ارزان بودن نرخ کار کودکان، که به مراتب نفع بیشتر صاحبان این گروه مشاغل را در بر دارد.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *