اهمیت و فوائد تئاتر برای کودکان

تئاتر برای کودکان بسیار مفیدتر و با ارزش تر از فیلم و سینما است .
فیلم های تلویزیون و سینما می توانند برای تربیت کودک مفید باشند ولی اگر به طور کلی حذف شوند ، زیاد مهم نیست و تاثیر سوئی بر تربیت کودک ندارد ، ولی تئاتر چنین نیست . تئاتر یکی از روش های آموزش است و در آموزش و تربیت کودک ، نقش بسیار مهمی دارد .
به طور مثال زمانی که کودکان به خاله بازی می پردازند ، در حقیقت نوعی نمایش بازی می کنند و طی آن نقش های بزرگسالی را تمرین می نمایند و با این حساب می توان گفت تئاتر از زندگی کودک جدا نشدنی است .
اکنون به بعضی از فواید تئاتر کودکان می پردازیم :
۱- از تئاتر می توان به عنوان بازی استفاده کرد . در مورد اهمیت بازی در کودکان ، سخن های زیادی گفته شد .
۲- تئاتر تصویری واقعی دارد . این موضوع سبب می شود که تماشای تئاتر ، تاثیر بیشتری نسبت به تماشای فیلم داشته باشد .
۳- گستردگی تئاتر بسیار بیشتر از فیلم می باشد . شما می توانید داستان های خوب و آموزنده را به شکل تئاتر در آورید و با گروهی از کودکان تمرین کنید تا آن را اجرا کنند ، در حالی که ساختن فیلم برای شما امکان ندارد ، همچنین پیدا کردن هر نوع فیلمی هم امکان پذیر نیست .
۴- نمایش تئاتر ، می تواند به عنوان یک روش آموزش به کار رود . بسیاری از درس ها ، مخصوصا ادبیات و تاریخ را می توان به شکل نمایش نامه در آورد . استفاده از نمایش ، سرعت یادگیری را بیشتر می کند ، مطالب آموخته شده از راه نمایش ، مدت بیشتری در ذهن می ماند ، علاقه به یادگیری را افزایش می دهد و باعث به کار گیری مطالب آموخته شده می گردد .

 


۵- وقتی با کودکان تئاتر کار می کنید ، باعث می شوید تا دوستی آن ها پایدار شود و روحیه ی همکاری و کار گروهی در آن ها بالا رود .
۶- اجرای تئاتر توسط کودک باعث می شود تا احساس توانایی کند و اعتماد به نفس خود را تقویت نماید .
۷- بسیاری از اصول اخلاقی ، آداب و رسوم ، تاریخ کشور و فرهنگ ملی و مذهبی را می توان بوسیله ی تئاتر به کودک منتقل کرد و خیلی از این مسائل ، در کتابهای درس وجود ندارند و فیلمی برای آن ها ساخته نشده است ؛ بنابراین والدین بهانه ای پیدا نمی کنند که به وسیله آن این مطالب را به کودک بیاموزند . در این جور موارد ، تئاتر بهانه خوبی است . البته این نکته ، باغث مشکلاتی هم می گردد .
به طور مثال نمایش نامه های زیادی به اجرا در می آیند که مربوط به فرهنگ کشور های دیگر هستند . این مطلب باعث می شود تا کودکآن مسائل را به عنوان فرهنگ خود بشناسد .
البته اگر موضوع نمایش ، چیزی خوب و فرهنگی پسندیده باشد ، مشکلی ایجاد نمی شود ، ولی گاهی فرهنگ به آداب و رسوم مربوط می شود .
این موضوع باعث نوعی بیگانگی می گردد . گاهی فرهنگ مورد نمایش ، دارای مسائلی است که با فرهنگ دینی ما سازگار نیست . متاسفانه ، اینگونه تئاترها ، بیشتر از طرف گروه های معروف تئاتر و پیشکسوتان این رشته ، اجرا می شود .
والدین توجه کنند که ممکن است این تئاتر ها از نظر هنری در سطح بالایی باشند ولی برای کودکان اصلا مفید نیستند . در تئاترهای کودکان باید توجه کرد که تمام مسائل ، همگام با فرهنگ ملی و مذهبی باشد .
۸- نمایش تئاتر، نوعی تمرین نقش بزرگسالی است . کودکی که با عروسک ، بازی می کند و با عروسک مانند بچه اش رفتار می نماید ، کودکی که نقش فروشنده را بازی می کند و …هرکدام در حال تمرین زندگی آینده ی خود می باشند .
۹- نمایش تئاتر ، قدرت خلاقیت کودکان را بالا می برد ، مخصوصا اگر در انتخاب نقش های خود ، آزادی داشته باشند و یا از آن ها خواسته شود که نمایش نامه هایی را به میل خود بنویسند . وقتی کودک در نقشی ظاهر می شود ، باید خیال کند که چنین شخصیتی است ، چوب های اطراف او درخت هستند و … این موضوع ، باعث تقویت قدرت تخیل کودک می شود و از این راه خلاقیت را بالا می برد .

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *