بازی چگونه میتواند مشکلات هیجانی – عاطفی فرزند را از بین ببرد ؟

بازی، وسیله ای بسیار مهم برای از بین بردن مشکلات هیجانی-عاطفی فرزندان از جمله خشم،ترس از جمله اضطراب است.
بسیاری از بازی ها باعث تخلیه هیجانات کودک می شود و خشم او را می کاهد. وقتی فرزند شما همراه بازی در نقش قهرمان خوب ظاهر می شود و با وجود پلید مبارزه می کند در حقیقت خشم خود را کنترل می کند.
او وقتی نقش هیولا را بازی می کند، در واقع ترس خود از هیولا را کاهش می دهد. او با ایفای نقش فردی شجاع در بازی، و مبارزه با بدی ها، و زشتی ها بر تشویش درونی اش پیروز می شود.

 


وقتی فرزند شما در دکتر بازی، عروسک خود را معاینه و به آن آمپول تزریق می کند دارد ترس خود از پزشک و آمپول را کاهش می دهد . او هنگام ترس از درد، نقش پلیس، و زمان ترس از آتش، نقش آتشنشان را بازی می کند. کودک نوپایی که از افتادن از پله می ترسد، می کوشد با بازی (بالا رفتن و پایین امدن از پله) ترس ناشی از افتادن را در خود از بین ببرد.
کودک در بازی، به علت وقوع رخ دادها پی می برد و خود این آگاهی، عاملی برای کاهش ترس است. برای مثال وقتی با سوزن، بادکنکی را می ترکاند، یاد می گیرد که سوراخ شدن و ترکیدن بادکنک با صدا همرا است و از ان پس کمتر از صدا می ترسد. والدین نیز می توانند از طریق بازی با کودک، در کاهش مشکلات هیجانی – عاطفی او از جمله ترس موثر باشد.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *