بازی کودکان از تولد تا ۱۲ ماهگی

بازی بدنی که حتی در نخستین ماه ها آغاز می شود، عمدتاً به رشد و تکامل اعمال حرکتی درشت(Harsh motor functions) مانند کنترل اعضاء، تنه و سر کمک می کند.
ماه اول دوم پس از تولد. کودک علاقه به فعالیت‌های عضلانی، لگد زدن، برگشتن، غلتیدن، تکان دادن دست ها و سایر حرکات شناخته بدنی دارد.
در یک ماهگی جغجغه را لمس نموده و زود می اندازد در دو و نیم ماهگی می تواند جغجغه را تکان دهد و یکی از سرگرمی های او بیرون آوردن صداهای مختلف از حنجره است.
ازحدود دو یا سه ماهگی بازی اکتشافی که به صورت بازی با انگشتان است اغاز می‌شود. از یک تا ۴ ماهگی صدا و رنگ را کشف می‌کند.
کودک هنگامی به اسباب بازی نگاه خواهد کرد که اسباب بازی در معرض دیداو قرار گیرد . از سه ماهگی به بعد علاقه اش به اسباب بازی شدیدتر خواهد شد.
از این رو، می کوشد با حرکت هر دو دست اسباب بازی را به سوی خود بکشد و با آن تماس حاصل نمایید. در چنین سنی می توان یک جسم حرکت کننده را روی تخت خواب بچه آویخت و تصاویر رنگی در اتاقش قرار داد.
یک جغجغه یا اسباب بازی به آرامی در کنار چشمان کودک حرکت دهید به طوری که چشمان وی مسیر حرکت اسباب بازی را دنبال کند.
به کودک اجازه دهید یک شی ء(جغجغه، پیمانه پلاستیکی و…) راکه در دستانش می باشد چنگ بزند ،به صدا درآورد و آن را تکان دهد. این کار موجب سرگرمی کودک می شود.


کودک در چهار و پنج ماهگی هر شی ء را که می بیند و در دسترسش قرار دارد برمی دارد به طرف دهان می برد می مکد، تکان می دهد و پرت می کند.
اشیای مختلفی (مانند قطعات وپیمانه ها)در اختیارش قرار دهید تا آنها را بگیرد.
از آن جا که کودک احتمالاً دوست دارد این اشیا را در دهان قرار دهد، پیشاپیش از اندازه و تمیز بودن آن ها، که قابل بلعیدن نباشند، اطمینان پیدا کنید.
با تکان دادن یک جغجغه در پشت سر کودک به او اجازه برگشتن وگرفتن آن را بدهید.
در پنج ماهگی بررسی اسباب بازی ها با چشم ،خیره شدن به دست ها و زیاد شدن حرکات صدایی موجب تفریحی و لذت کودک است .وقتی که مکعبی در دسترس کودک قرار می‌گیردبا خوشحالی آن را می گیرد.
در شش ماهگی خندیدن، پرتاب کردن اسباب بازی ها و لذت بردن از صدای به زمین خوردن آن ها و کشیدن اسباب بازی ها به طرف خود ،اگر به نخ بسته شده باشند ،کودک را به وجد می آورند.
کودک در این سن به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه می تواند خودش را با اسباب بازی هایش سرگرم کند و نیز اشیا را از یک دست به دست دیگر انتقال دهد.علاقه زیادی دارد که به همه چیز دست بزند.
می‌خواهد همه چیز را در دهان بگذارد؛ اسباب بازی ها را از طریق نگاه کردن، لمس کردن، در دهان گذاشتن به زمین زدن کشف کند .
بنابراین اجازه دهید که کودک با وسایل معمولی خانه مثل بشقاب، قابلمه ،قاشق، روزنامه، پارچه و مانند آنها بازی کند. همچنین صورتش را با کشیدن ملحفه مخفی می کند و سپس آن را کنار می‌زند.
در هفت ماهگی، دست کاری اشیای محیط زندگی، مچاله کردن کاغذ، بازی با قاشق و فنجان، برداشتن کلاه از سر، پایین کشیدن جوراب های خود، بازی با آب، خنده و دست تکان دادن و فریاد کشیدن در مقابل افراد آشنا و سر را برای مخفی شدن و بازی کردن گرداندن، از انواع بازی های این سن است.
کودک در این سن می تواند اسباب بازی را از یک دست به دست دیگر بدهد، آن را بیندازد و نگاه کند که کجا می افتد؛ اسباب بازی را روی سطحی که تولید صدا می کند، به حرکت درآورد و از میان اسباب بازی ها، اسباب بازی های حرکت دار و صدا دار را ترجیح می دهد.
اسباب بازی را با یک تکه نخ طوری متصل کنید که کودک بتواند آن را در طول اتاق، میز یا تختخواب بکشد.
کودک در هفت ماهگی دستش را زیر شیر آب می گیرد و از ریزش آب بر روی آن لذت می برد.
بازی تقلیدی مانند تقلید از آهنگ صدای مادر و سایر پرستاران در ۷ تا ۸ ماهگی به روشنی قابل مشاهده است .
با کودک صحبت کنید و صدایش را تقلید کنید، به ویژه وقتی که به او غذا می دهید یا لباسش را تعویض می کنید. درباره غذا و لباس با او صحبت کنید.
برای مثال بگویید: حالا دکمه را می بندم. درباره تصاویری که او می بیند با او صحبت کنید. از مکالمه بچه گانه استفاده نکنید. وقتی که کودک صحبت میکند. مستقیماً به او نگاه کنید.
از جملات کامل و درست استفاده کنید. از بازیهایی که نوعی بازی با کلمات است استفاده کنید. کلمات ساده مانند سلام بابا و… را تکرار کنید.
در هشت ماهگی از میان اسباب بازی ها، آن را که دوست دارد ،انتخاب می کند اگر شیء از گهواره بیرون بیفتد خود را به طرف آن می کشاند.
در ۸ الی ۱۱ ماهگی اسباب بازی هایی را که از دید او پنهان شده است فعالانه جستجو می کند و برای به دست آوردن آنها موانع را کنار می زند.
در ۸ماهگی اسباب بازی های خود را پرتاب می کند. این کار برای کودک یک نوع بازی تلقی می شود .نوع دیگر بازی، به هم زدن دو شی ء یا دو مکعب یا دو اسباب بازی است.
در ۸ الی ۱۲ماهگی ، پرتاب کردن اشیا هرچه بیشتر و هر چه دورتر سرگرمی کودک است بنابراین اسباب بازی های نشکن را در اختیار او بگذارید.
روی میز کوچک غذاخوری او اسباب بازی های کوکی را قرار دهید. خرسی که می رقصد یا لاک پشتی که سرش را تکان میدهد .کودک را تا سر حد اشک ریختن می خنداند.
عروسک هایی که می توان آنها را با پیچاندن به هر شکلی درآورد نیز کودک او را خوشحال خواهند کرد. در موقع حمام کردن او ،از حیوانات شناور مثل ماهی قرمز، اردک، نهنگ و یا قورباغه استفاده کنید.
در نه الی ده ماهگی اگر کودک دیگری بخواهد اسباب بازی او را بگیرد، مقاومت می‌کند در نه ماهگی اگر به اسباب بازی نخ وصل کنیم ،ان را به طرف خود می‌کشاند.
اگر شیی را مخفی کنند برای پیدا کردن آن کنجکاوی می کند .در ۸ الی ۹ ماهگی اسباب بازی خود را به کودکان دیگر می‌دهد.
کودک در ده ماهگی بر اعصاب حرکتی تسلط بیشتری می‌یابد، می ایستد واسباب بازی را به دست می‌گیرد و اگر آن را در برابر دیدگانش زیر پوششی پنهان کنند، می رود و بر می دارد.
در این دوره کودک برای کشف و یافتن دنیای اطرافش تلاش می‌کند.
اشیا را در دست می گیرد و به دفعات می چرخاند و آنها را در بین انگشتانش نگه میدارد و اغلب به طرف دهان خود می برد.
شیئ را که در دست دارد؛ روی چیزی می کوبد واز این کار لذت می‌برد. در این سن، کودک دوست دارد اشیا را قطعه قطعه کنند و از داخل کردن یک شی ء در شیء دیگر لذت می برد.
اشیا را داخل جعبه می گذارد و مجدداً بیرون می آورد. با دست ها به صورت بال زدن پرندگان بازی می کند .
اگر در دستش یک اسباب بازی باشد ،ولی اسباب بازی دیگری به وی داده شود آن را هم می گیرد وسعی می کند هر دو اسباب بازی را در یک دست نگه دارد .در سن ۱۰الی ۱۲ ماهگی مداد در دست می گیرد.


کودک در سن ۱۱و۱۲ماهگی با گرفتن نخی که به ماشین اسباب بازی یا وسایل چوبی بازی اش بسته شده ،می توان انها را به طرف خودبکشد.به اجسام کوچکی مانند دکمه ،چشم شیشه ای وحفره هاعلا قه مند است.
از بازی های مشترک (دالی،مخفی کردن اجسام ودنبال هم کردن)لذت می برد در یک سالگی از اسباب بازی های کوکی که راه می روند و صدا می دهند خوشش می اید وتوجهش به ان ها جلب می شود ‌ همچنین به پرنده ها ،حیوانات، وسایل نقلیه و کسانی که حرکت می کنند نیز توجه می کنند می توان او را نشاند و با قل دادن توپ، اورا با توپ بازی آشنا کرد. کودک تا یکسالگی با هر وسیله ای که در اختیارش قرار میگیرد بازی می کندو آن ها را از چند جنبه مورد بررسی قرار می‌دهد از لحاظ زبری ،نرمی،طعم ،صدا وامثال آن .
برای بچه های این سن جغجغه ،عروسک وحلقه های نرمی که تمیز کردن ان ها اسان باشد بسیار مناسب است. کودکی که تازه میخواهد راه بیفتد به اشیای علاقه دارد که بتوانند با آنها کاری انجام دهند نه چیز هایی که فقط آنها را بنگرد یا لمس کند.
کاسه های پلاستیکی رنگارنگ، عروسکی که آن را در بغل بگیرد، بادکنک رنگی، توپ خوشرنگ و بازیچه ای مثل روروئک که کودک آن را به سمت جلو هل بدهد از وسایل مطلوب او در این سن هستند.

کودک در یک سالگی به اسباب بازی هایی مثل توپ ،قطعات خانه سازی، حیوان یا ماشینی که بتوان آن را به دنبال خود کشید لیوان و مکعب های توخالی که بتوان آنها را در داخل هم جای داد یا بر روی هم چید،نیاز دارد. اسباب بازی ها باید در آغاز زندگی تا یک سالگی سبک و صدادار باشند کودک در یک سالگی از اسباب بازی های کوکی که راه می رود و صدا میدهند، خوشش می آید و توجهش به آنها جلب می شود.

اسباب بازی های زیر برای سن ۱ تا ۱۲ ماهگی پیشنهاد می گردد:
جغجغه ،عروسک پارچه ای، حلقه های پلاستیکی ،مکعب های چوبی، توپ خوش رنگ، روروئک، بادکنک رنگی ،کاسه های پلاستیکی رنگارنگ وانواع لیوان بزرگ و کوچک، پیمانه های پلاستیکی رنگارنگ ،قطعات درشت خانه سازی، مکعب های توخالی، اسباب بازی های صدادار (دایره زنگی طبل و… )اسباب بازی های کوکی اشیای شناور برای آب بازی (ماهی اردک پلاستیکی …)ماشین،گاری وحیوان که بتوان ان ها را با نخ خود کشید ،وسایل معمولی خانه مثل بشقاب ،قابلمه،قاشق فنجان و….

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *