با رفتارهای خطرناک کودکان خشمگین چطور برخورد کنیم؟

وقتی کودکان خشمگین می شوند برای والدین، خواهر و برادرهای خود یک عامل خطر بوجود می آورند. کودکانی که نمی توانند احساسات خود را مدیریت کنند کنترلشان را از دست می دهند. جیغ می زنند، اشیاء خطرناک را پرت می کنند، دیگران را می زنند و یا گاز می گیرند. این تجربه برای شما و فرزندتان، پر استرس و ترسناک است. بیشتر کودکان خشمگین بعد از گذراندن چنین طوفان هایی از کار خود پشیمان می شوند. ما به عنوان والدین، باید در آن لحظه چه کارهایی انجام دهیم؟

کودکان خشمگین

آرام باشید

وقتی با کودکان خشمگین روبرو هستیم ممکن است کنترل خود را از دست دهیم و فریاد بزنیم. به این ترتیب او هم خشمگین تر می شود. بهتر است آرامش خود را حفظ کنید تا او هم این رفتار را از شما یاد بگیرد.

کوتاه نیایید

به او اجازه ندهید با گریه کردن و پرخاشگری به خواسته ی خود برسد. وقتی با پرخاشگری به هدفش برسد در واقع از سوی شما تشویق شده است. به این ترتیب باز هم این کار را تکرار خواهد کرد.

کودکان خشمگین

بابت رفتارهای خوبش او را تشویق کنید

وقتی با آرامش و با استفاده از کلمات خواسته ی خود را بیان می کند او را تشویق کنید. وقتی کودک شما ناراحت نیست از او بخواهید در مورد احساساتش با شما صحبت کند. او باید یاد بگیرد خواسته اش را بدون پرخاشگری بیان کند.

از عوامل تشدید کننده دوری کنید

معمولا این رفتارهای پرخاشگرانه زمانی رخ می دهند که شما از فرزندتان می خواهید کاری را که دوست ندارد انجام دهد. مثلا از او می خواهید بازی را تمام کند و به رختخواب برود. بهتر است از قبل به او تذکر بدهید:”۱۰ دقیقه ی دیگر وقت داری بازی کنی”.

کمی تلاش کنید و تکنیک های مختلف را امتحان کنید. شاید این مسیر کمی مشکل باشد. ولی در نهایت رابطه ی بهتر و خانه ی شادتری خواهید داشت.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *