با رفتن به مهدکودک، اطمینان حاصل کنید که کودکتان شاد است

شما کودکتان را بهتر از همه می شناسید. می‌توانید با چشم ها و گوش های خودتان قضاوت کنید که با گذشت زمان فرزندتان چه تغییری کرده است.
کودکان معمولاً حقیقت را می گویند. اگر فرزندتان هر روز چشم به راه رفتن به آنجا ست، به راحتی درباره آنچه که در طول روز اتفاق افتاده صحبت می‌کند، چیزهایی را که نقاشی کرده، رنگ کرده یا ساخته به خانه می‌آورد، مثل همیشه غذا می خورد و می خوابد و به طور کلی مطمئن و خوشحال به نظر می رسد، بدانید که انتخاب خوبی کرده اید.
با وجود آمدن اولین مشکل وحشت نکنید. این مسائل مختص روزهای اول است. کودکان در سازگاری و کنار آمدن با یک مسئله، تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. اگر برخی از مشکلات را با کارکنان یا والدین دیگر در میان بگذارید، معمولاً راه حل هایی برای آنها پیدا می‌شود.
برای سر زدن به مهد بدون هماهنگی قبلی و گفتگو درباره موضوعی یا ملاقاتی کوتاه مدت، راحت باشید.
اگر به هر علتی متوجه شدید که موقعیت موجود برای خودتان و کودکتان بعد از چند هفته مناسب نیست، مراقب را در جریان قرار دهید و شروع به جستجو کنید تا انتخاب دیگری داشته باشید.
با توجه به بعضی از مسائل هر چقدر هم که ناراضی باشید نباید بدون در جریان گذاشتن کارکنان از بردن کودک از مهد خودداری کنید.

اگر به دلیل بی توجهی مراقب، کودک دچار مشکل شود، می توانید به سازمان بهزیستی یا آموزش و پرورش منطقه اطلاع دهید تا از مهدکودک بازرسی به عمل آید. با این همه، قبل از انجام این کار با والدین دیگر صحبت کنید که آیا آنها هم تجربه های مشابهی را داشته اند. اگر رفتار کودک خود را تحت نظر داشته باشید با فرزندتان صحبت کنید و با والدین دیگر در تماس دائم باشید معمولاً می‌توان جلوی مشکلات جدی را گرفت.
بعضی از مشکلاتی که ممکن است به وجود آیند رفتار پرخاشگرانه از سوی فرزندتان یا یکی دیگر از کودکان است که با گفتگو حل کرد. با مربی قرار ملاقات بگذارید تا بتوانید درباره پیشرفت کودکتان و یا هر مورد دیگر و نیازهای شخصی بحث کنید.
اگر کودکتان هر نوع مشکل خاصی دارد، مراقب را در جریان بگذارید تا درک متقابل بتواند جایگزین مقررات نامناسب شود. وقتی کودکان بدانند که بهترین علائق آنها مورد توجه قرار گرفته، واکنش شان بهتر خواهد بود. اگر ناراحتی به دلیل جابه جایی در مهد به وجود آمده و کودک در سازگاری خود با تغییرات مشکل دارد علت آن را جویا شوید.
سعی کنید این موارد را برطرف کنید. تلاش کنید با کودکی که باید خود را با موارد بسیاری سازگار کند، از شما دور بماند با بچه های تازه آشنا شود و با آنچه که گاهی روز را به نظرش بسیار طولانی جلوه می‌دهد کنار بیاید، متین، مطمئن و دلسوزانه برخورد کنید.
کودکانی که احساس تنهایی می کنند شاید فقط دلشان برای یکی از والدین یا خواهر و برادرشان تنگ شده است.
آنها حتی شاید از مشکلات غیرمترقبه درست مثل کارهایی که دوست دارند در خانه انجام دهند ناراحت و پریشان شوند. می توانید با توضیح دادن درباره انتظارات خودتان از او در خانه یا مهدکودک، گفتگو درباره بعضی از مسائل، گوش دادن به احساسات او، اطمینان از این که لباس هایش را به راحتی در آورده و پوشیده می‌شود، این که دوستانی در مهد پیدا کرده است یا به اندازه کافی استراحت و صبحانه خوبی میل کرده است به فرزندتان کمک کنید تا با تغییرات سازگاری پیدا کند.
باید بدانید که مراقب به کودکتان، فرهنگ و ارزش‌های خانوادگی شما احترام می گذارد و زمانی که مشکلی پیش می‌آید به موقع شما را در جریان می گذارد تا بتوانید به سرعت و به سادگی این موارد را رفع کنید.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *