بررسی علائم شایع بیماری ها در کودکان (نشانه شناسی) بخش دوم

سرفه
سرفه یک نوع واکنش دفاعی بدن در مقابل تحریکاتی است که در گلو، گوش میانی، حنجره، نای، نایژه هاو پرده های جنب (پرده های پوشاننده ریه ها) ایجاد می شود.
چون سرفه یک عمل دفاعی بدن است، نباید در موارد خفیفی به تسکین آن اقدام نمود.
علل سرفه
سرماخوردگی، سیاه سرفه، سرخک، بیماری آسم، سینوزیت و …

تنگی نفس و سیانوز
تنگی نفس به علت اختلال در تنفس عادی به وجود می آید. عمل تنفس برای تبادل اکسیژن و گاز کربنیک صورت می گیرد و اگر دستگاه های تنظیم کننده تنفس و نیز مجاری تنفسی و ریه هادچار اختلال شوند تنگی نفس به وجود می آید.

 

 

سیانوز (کبودی)
حالتی است که اغلب همراه تنگی نفس دیده می شود و نشانه کمبود اکسیژن است. رنگ پوست و مخاط بدن در حالت طبیعی قرمز متمایل به صورتی است اما در سیانوز لب ها، لاله گوش، انتهای انگشتان، به رنگ بنفش متمایل به آبی در می آید.

علل تنگی نفس و سیانوز
۱٫ صعود به ارتفاعات به علت کاهش اکسیژن هوا
۲٫ هنگام ورزش به علت سوخت و ساز بدن
۳٫ بعضی از بیماری های دستگاه تنفس شامل عفونت های ریوی، تجمع چرک در فضای جنبی و …
۴٫ اختلال مرکز تنظیم کننده تنفس در بصل النخاع

کم خونی
کم خونی با پریدگی رنگ و کاهش قرمزی مخاط لب ها و لاله گوش و کف دست ها و پاها مشخص می شود، در اثر کاهش هموگلوبین خون به وجود می آید. کم خونی به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

دلایل بروز کم خونی
۱٫ ساخته نشدن گلبول قرمز در مغز استخوان
۲٫ تخریب گلبول های قرمز در خون محیطی
۳٫ کم خونی ناشی از خونریزی ها

یرقان
یرقان در اثر افزایش بیلی روبین به وجود می آید در بدن به دو صورت غیر مستقیم (محلول در چربی) و مستقیم (محلول در آب) وجود دارد.
بروز یرقان در بدن به مقدار بیلی روبین تام خون بستگی دارد. اگر مقدار بیلی روبین تام از حد بیشتر شود ابتدا صلبیه چشم ها و سپس پوست بدن زرد می شود و یرقان ظاهر می گردد.

 

 

خونریزی و اختلالات انعقادی در کودکان
خون، ماده ای سیال و قرمز رنگ است که در سرخرگ ها و سیاهرگ های بدن در حال گردش است. خون در سیستم گردش خون مرتبا در حال حرکت است و لخته نمی شود.

علل خونریزی
۱٫ کمبود پلاکت ها
۲٫ کمبود عوامل انعقادی
۳٫ شکنندگی دیواره مویرگ ها

ادم (ورم یا خیز)
قسمت عمده وزن بدن انسان را آب تشکیل می دهد. با افزایش سن به تدریج از مقدار آب بدن کاسته می شود اما هیچ گاه در طول عمر نسبت آب بدن از ۵۵ درصد کمتر نمی شود.
ادم یا ورم حالتی است که طی آن طبق مکانیسم های مختلفی به حجم مایعات بین سلولی افزوده می شود.
ادم ممکن است خفیف یا شدید، موضعی و یا عمومی باشد. ادم کلیوی و قلبی گوده گذار است یعنی اثر انگشت در محل فشار وارده باقی می ماند. در ادم کلیوی رنگ پوست محل ادم سفید است اما در ادم قلبی به علت کندی جریان خون وریدی و سیانوز پوست محل ادم کبود و تیره رنگ است.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *