بلوغ در دخترها و پسرها

دوران بلوغ یکی از مهم ترین دوران های زندگی است. در این دوره بزرگترین تغییرات فیزیولوژیکی و روانی در افراد ایجاد می شود و شناخت این تحولات و تغییرات برای فهم رفتار و کردار فرد به بلوغ رسیده بسیار ارزشمند است. در این مرحله از زندگی، والدین و مربیان وظیفه سنگینی به عهده دارند زیرا فرد بالغ ممکن است رفتاری اتخاذ کند که عواقب جدی و نامناسبی به دنبال داشته باشد.

تعریف بلوغ
بلوغ پدیده ای چند بعدی و مقوله ای زیستی، روانی، اجتماعی، فرهنگی و تاریخی است. بلوغ به رشد جسمی و جنسی، احساس هویت شخصی نوجوان، نگرش و طرز تلقی والدین و افراد نزدیک خانواده و فامیل نسبت به فرد، نگرش دوستان و همسالان رسوم و قواعد فرهنگی و دین، مقررات و قوانین اجتماعی و بالاخره استقلال شخصی فرد بستگی دارد.
بلوغ یک مرحله خاص و مشخص است که با تغییرات رشد و تکامل همراه است که آنها را عیناً در زمان دیگری از فراخنای زندگی نمی توان دید.
بلوغ به موقعیت یا مرحله‌ای اطلاق می‌شود که فرد از نظر جنسی قادر به عمل تولید مثل می‌گردد و علائم آن رشد اعضای تناسلی، تحول خصوصیات ثانویه جنسی است علاوه بر آن در موردی نظیر انسان، بلوغ با اولین قاعدگی در دختران همراه است و به طور وسیعی، سنی را که معرف و شاخص بلوغ واقع می شود برای پسران ۱۳ تا ۱۶ سال تلقی می‌شود و برای دختران بین ۱۱ تا ۱۴ سال اتفاق می افتد و اغلب تعبیر قانونی و حقوقی از مرحله بلوغ، برای پسران در سن ۱۴ سال و برای دختران در سن ۱۲ سال به عمل می آید.

 

 

علائم بلوغ
با آشکار شدن رشد و شروع تغییرات جسمی در فرد، آشفتگی و دلواپسی ها بیشتر می شود. سن بلوغ جنسی دختران، دو سال بیشتر از پسران است. در این دوره فعالیت های غدد، تعادل خود را از دست می دهند و استخوان ها به آخرین بخش رشد خود می‌رسند.
رشد استخوان های دراز در جهت طولی بیشتر از جنبه عرضی است. قد بلند می‌شود و موهایی در قسمتهای مختلف بدن ظاهر می‌گردد، صدا تغییر می‌یابد، موهای نرم تدریج زبر می‌شوند. قلب به اندازه کافی رشد می کند. اشتها زیاد می گردد و میل به خوردن افزایش می یابد. به همین سبب نوجوان به علت نیاز به کالری بیشتر، باید در هر روز مقدار کافی از مواد پروتئینی و کلسیم را استفاده کند.

بلوغ در دخترها
آغاز جهشی نموی، ظاهر شدن موهای صاف و کم رنگ زهاری، رشد پستانها و کفل و شروع رشد موهای زیر بغل، بزرگ شدن دستگاه تناسلی و رحم، سرعت رشد موهای زهاری، آغاز قاعدگی و آمادگی برای بارداری.

بلوغ در پسرها
بزرگ شدن بیضه ها، ظاهر شدن موهای زهاری، آغاز جهش نموی و بزرگ شدن آلت تناسلی، بزرگ شدن سیب آدم (حنجره و برجستگی آن)، بمتر شدن صدا، رشد موهای زیر بغل و جلوی لب، ازدیاد تولید اسپرم و احتلام، زیاد شدن قدرت جسمی و به دست آوردن قابلیت بارور کردن.

علائم مشترک بلوغ در هر دو جنس
روئیدن موها (زهار بغل) تغییر فشار خون و ضربان قلب، ازدیاد چربی زیر پوست و ظاهر شدن جوش های صورت، زیاد شدن عرق بدن و دارای بوی مخصوص شدن عرق و تغییر صدا.

سن بلوغ

در فرهنگ معاصر آمریکایی تقریبا ۵۰ درصد دختران بین سنین ۱۲ تا ۱۴ سال به بلوغ می رسند. میانگین سن بلوغ دختران ۱۳ سال می باشد. معدل سنی بلوغ جنسی پسران بین ۱۴ تا ۱۶ سال می باشد به گونه ای که پنجاه درصد تمامی پسران در سنین بین ۱۴ تا ۱۵ سال به بلوغ می رسند. ۵۰ درصد باقیمانده در هر گروه از دختران و پسران تقریبا بین آنهایی که دیرتر یا زودتر از میانگین بلوغ به بلوغ می رسند توزیع می‌شود. اصطلاحاً به این کیفیت بلوغ دیررس و بلوغ زودرس گفته می شود. پسران و دختران در آمریکا زودتر از نسل گذشته به بلوغ می رسند. همچنین در اروپا و به خصوص کشورهای اسکاندیناوی بلوغ زودتر از سال‌های قبل واقع می شود. مجموع زمانی که مورد نیاز است تا رشد و بلوغ جنسی تامین شود تقریباً سه سال برای دختران و مدت ۲ تا ۴ سال برای پسران می باشد. کودکانی که سرعت رشد آنها در شروع این دوران کند است وقتی که رشد را شروع می کنند معمولا رشد سریع تری از کودکان عادی دارند و اغلب حتی سریعتر از آنهایی که زودتر از حد متوسط به مرحله بلوغ وارد شده‌اند دارای رشد می باشند.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *