تاثیر هوش بر بازی کودکان

هوش ممکن است در نحوه بازی و نوع آن، انتخاب اسباب بازی و استفاده از آن تاثیر بگذارد. در اینجا به نحوه برخورد کودکان باهوش و کم هوش با بازی و اسباب بازی اشاره می شود.

کودکان تیزهوش سعی می‌کنند وسایل و اسباب بازیهایی را انتخاب کنند که بتوانند با آنها به ابتکار و نوآوری دست بزنند و قوای ذهنی خود را به کار گیرند. کودکان باهوشتر مدت کمتری به یک بازی مشغول می شوند، زیرا خواهان تنوع اند و از تنوع لذت می برند.

کودکان باهوش در سنین بالاتر به بازی‌هایی که متضمن فعالیت های ذهنی و جسمی است می‌پردازند. مثلا جمع‌آوری اشیای مورد نظر(کلکسیون) برای آنان جذاب و لذت بخشتر می باشد.
کودکان تیزهوش به دلیل تواناییهای بیشتر، به انجام بازی های انفرادی تمایل نشان می دهند و معمولاً نیروی بدنی را در حد زیادی مصرف نمی‌کنند.

به نظر می رسد که کودکان عقب مانده نیز بیشتر به بازی های انفرادی می پردازند. زیرا کودکان تیزهوش به علت توانایی زیاد و کودکان کم هوش به علت توانایی کم، معمولا به خوبی در گروه پذیرفته نمی‌شوند.
اگر یک ماشین اسباب بازی در اختیار کودک عقب مانده گذاشته شود ممکن است آن را به اطراف بکوبد کند، ولی یک کودک تیزهوش سعی به انجام بازی رمزی می‌کند و حتی ممکن است آنرا کنجکاوانه بررسی و از هم باز کند تا از محتویات آن آگاهی یابد.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *