تاثیر کتاب خواندن بر نوزاد

والدین اغلب تصور می کنند که کتاب خواندن برای نوزاد کار بی فایده ای است ، اما پیشنهاد می کنم که با برنامه ریزی مناسب این کار را انجام دهید. اگر مادر کنار فرزند بنشیند و کتاب مناسبی را برایش انتخاب کند ، آمادگی و اشتیاق او برای یادگیری مشاهده خواهد کرد .
کتاب وسیله بسیار خوبی برای یاد دادن نام اشیای پیرامونمان است. مادر می تواند با کتاب ساده ای که جنس آن تخته ای است و در هر صفحه تنها یک عکس و یک کلمه حک شده است ، کار آموزش را آغاز کند. همچنین می تواند از کتابهایی استفاده کند که فقط تصویر دارند و فاقد نوشته هستند.
اگر مادر ، همراه با نشان دادن عکس کتاب شیء مورد نظر را نیز در خانه به فرزندش نشان بدهد ، نوزادش درک بهتری از آن کلمه یا سیء خواهد داشت. به عنوان مثال ، مادر می تواند عکس (( توپ)) را در کتاب نشان دهد و سپس بگوید (( توپ )) در عین حال به توپ روی کف اتاق نیز اشاره کند و این کلمه را تکرار کند.


بچه ها به طور طبیعی دوست دارند که اشیاء را نام ببرند ؛ بنابراین با آموزش دادن صحیح به آنان ، خواهیم دید که چگونه فرزندانمان در مدت کمی می توانند عکس های کتاب را برای ما بازخوانی کنندو نام ببرند.
مادر نباید خود را محدود به نام بردن عکس های کتاب کند، بلکه هر گاه متوجه شد که فرزندش آمادگی و علاقه لازم برای خواندن چند صفحه از یک کتاب ساده را دارد، این کار را انجام دهد. البته باید به خاطر داشته باشد که به پایان رساندن یک کتاب ساده ، ممکن است چندین روز طول بکشد و در این میان ، مادر نباید ناراحت شود. در واقع باید اجازه دهد که خود کودک زمان شروع و پایان کتاب خواندن را تعیین کند.
اگر مادر هنگام خواندن کتاب انگشت خود را زیر خط های نوشته شده قرار دهد، فرزند متوجه می شود که این خطوط سیاه ، همان مطالب کتاب است و به این ترتیب علاقه به مطالعه در او شکوفا خواهد شد و وقتی بزرگ شد، خود به سوی مطالعه و آشنایی با موضوعات گوناگون خواهد رفت.
باید زمان مناسبی را برای خواندن کتاب در نظر بگیریم. اگر نوزادمان به اندازه ای بزرگ شده که خود می تواند در مورد اشیاء اظهار نظر کند ، پس باید با توجه به علایق او ، کتاب را انتخاب کنیم .
به عنوان مثال، اگر او به گربه همسایه توجه می کند، مادر می تواند کتابی در مورد گربه تهیه کند و ضمن خواندن آن ، صدای گربه را نیز تقلید کند. اهمیتی ندارد که در کتاب چیزهای خنده دار و تقلید صداهای جالب نوشته شده است یا خیر. مادر می تواند برای ایجاد علاقه در فرزندش ، صدا های خنده آور از خود درآورد تا لحظات شادی را برای او ایجاد کند. اگر مادر این کار را انجام دهد، نه تنها ارتباط با فرزند را تقویت می کند، بلکه پایه های علاقه به مطالعه و لذت از آن را برایش به وجود می آورد.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *