تاچه حد باید تغذیه نوزاد منظم باشد؟

در نیم قرن اخیر، ما دست از برنامه بسیار منظم، و حتی سختگیرانه، چهار ساعت به چهار ساعت شیر دادن نوزاد، نه دقیقه کم، نه دقیقه زیاد، برداشته ایم حالا دیگر نوزادان را در ساعت ۲،۶،۱۰ صبح ۲،۶،۱۰ بعد از ظهر تغذیه نمی کنیم. همین توصیه های سختگیرانه را هم درمورد شیشه شیر داشتیم. امروزه این همه سختگیری کار بیهوده ایست و علت آن سختگیری پزشکان کودکان نبود بلکه به خاطر ترس از اسهال شدید بود که هر تابستان هزاران کودک را می کشت. چنین تصور می شد که برنامه تغذیه نا منظم و میزان نامتناسب شیر درهر وعده و آماده سازی شیر خشک با نسبت های غلط، دست کم علت بعضی از اسهال هاست.

بنابراین پزشکان نگران و مستبد بودند و مادران را تا حد مرگ می ترساندند. دنیای صنعتی ما کارش با ساعت می گذرد. خانواده ها باید کم و بیش براساس ساعت عمل کنند. بنابراین کودک هم بتدریج و به محض این که بتوان این برنامه را با مهربانی چه از طرف کودک و چه از طرف پدر و مادر اجرا کرد درظرف یک یا سه ماه، به آن عادت می کند.

یکی از دغدغه والدین این است که می خواهند بدانند گریه کودک به دلیل گرسنگی است یا عامل دیگری دارد مانند: کولیک یا کج خلقی است. یک قانون محکم و جدی برای کمک به والدین این است که اگر دو یا سه ساعت پس از شیر خوردن کودک خوابیده است، گریه اش به احتمال قوی مربوط به گرسنگی است و یا باز به او شیرش بدهد. ولی اگر گریه اندکی پس از شیر خوردن کامل پیش آمد احتمالا به خاطر گرسنگی نیست. سعی کنید یک پستانک را در دهانش بگذارید و یا اورا بغل کنید و راه ببرید و اگر آرام نشد شیرش بدهید.

یکی از جنبه های آزار دهنده و تاسف بار برنامه منظم شیر دادن با استفاده از شیشه شیر این بود که والدین به این فکر عادت کرده بودند که نوزادان باید همه شیر شیشه شان را تا ته بخورند. آنها می دیدند که چقدر شیر در شیشه باقی مانده است و گمان می کردند وظیفه آنهاست که کودک را وادار کنند که آن را تا ته بخورد. این نحوه شیر اختلالات تغذیه ای جدی را به بار می آورد.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *