تربیت جنسی و مراقبت از فرزندان در دوره ابتدایی

 

تربیت امری است که همه ابعاد وجودی انسان یعنی جسم،ذهن، عاطفه، روان ،فرهنگ ،سیاست، اقتصاد و جنبه زیستی انسان را بر می گیرد.

منظور از جنبه های زیستی همان تمایلات و غرایز است که با تربیت می توان آن را تعدیل و هدایت نمود و غریزه جنسی هم مثل سایر آفریده های خدا و نیکو است که اگر درست تربیت شود مزایا و برکات زیر را در بر دارد:
۱_ مایه سکون و آرامش است.
۲_ مایه رشد و اعتلای فرد در جامعه می شود.
۳_ به مودت رحمت می رسد.
۴_ باعث پیدایش و تداوم نسل می شود.
۵_ موجب رشد و تکامل نهاد خانواده می‌شود.
۶_ موجب حرکت تلاش و تولید می‌شود.
۷_ سرچشمه آفرینش های هنری است.
۸_ مقدمه ابداع و اختراع است.

این مقاصد هنگامی حاصل می شود که رشد و اقناع غریزه درخط و مرزی باشد که خالق انسان برای بشر تدوین کرده است واگر این غریزه از خطا و برنامه تعیین شده عدول کند مایه سقوط انسان گسترش فساد و انحطاط جامعه می شود .مفهوم غریزه چیست؟

۱_ امری همگانی است که در همه افراد گروه ها و نژادها وجود دارد.
۲_ مرز شناس نیست یعنی در همه مناطق کره زمین وجود دارد.
۳_ قدرت آن از درون بر می خیزد اگر چه عوامل بیرونی در بیداری و تشدید آن نقش دارند.
۴_ رشد آن در انسان به صورت تدریجی است یعنی در مرحله ای ازعمر بیدار می شود و در مرحله دیگر به اوج میرسد
۵_ توان آن بسیار و حرکت آفرین است که بعضی ها آن را از قویترین غرایز می دانند.

۶_ عوامل اجتماعی نمی‌تواند آن را از بین ببرد ولی می تواند آن را سرکوب یا تعدیل نموده و همچون آتشی در زیر خاکستر نگه دارد.

غریزه جنسی علاوه بر بعد مادی و بیوشیمیایی دارای سه ویژگی است:

۱_ جنبه ادراک: یعنی آدمی نسبت به غرایز خود آگاهی دارد .چنانچه در رابطه با غریزه شکم می فهمد که گرسنه است یا سیر. در رابطه با غریزه جنسی وقتی بالغ شد طالب ازدواج است یعنی نسبت به آن آگاه و هوشیار است.

۲_ جنبه انفعالی: یعنی آدم تحت تاثیر این غریزه و غرایز دیگر قرار دارد مثلا بوی نان و کباب غریزه گرسنگی را تحریک می کند، مشاهده صحنه های تحریک آمیز جنسی ،جوان بالغ را تحریک می کند و گاهی دو جوان بالغ از جنس مخالف در برابر هم به لکنت زبان دچار می شوند و رنگ چهره آنها تغییر می کند.

۳_ جنبه حرکتی: غریزه در انسان ایجاد حرکت می کند او می خواهد برای رسیدن به هدف تلاش کنند و تلاش به منظور تمهید مقدمات تشکیل خانواده است.
بیداری غریزه جنسی کودکان ،معمولا از ۳ سالگی به بازی با آلت تناسلی خود می پردازند.
از چهار سالگی مراقب هستند که کسی آنها را برهنه نبیند در سن پنج و شش سالگی رشد هورمون ها به آهستگی آغاز می شود.

در سن ۶و۷ سالگی کودکان ممیز می‌شوند و از تماشای بدن دیگران لذت می برند بعد از سن ۷و۸ سالگی هورمون ها رشد بیشتری پیدا می کند تا به بلوغ می رسند.
بیداری غریزه جنسی مسولیت والدین را سنگین‌تر می‌کند.
غریزه جنسی در کودکان به دو صورت بیدار می شود:

الف) به صورت کشفی: کودک در تماس خود با منبع لذت این غریزه را کشف می‌کند. این کشف به صورت های مختلف از این قرار است

۱_ دستکاری آلت تناسلی در هنگام بیکاری و برای سرگرمی خود.
۲_ حبس ادرار و مدفوع که گاهی موجب احساس خارش و لذت در بدن در قسمت خاص است
۳_ خاراندن محل زخم در اطراف دستگاه تناسلی با دست و ناخن.
۴_ وجود خارش هایی در بدن که ناشی از انگل های ریز روده ای در بدن است.

۵_ اشکال در وضع ختنه کودک و کمی یا زیادی پوست در اطراف آلت تناسلی.

۶_ نوازش های نادرست و لمس های نیندیشیده والدین از بدن_ ران و جاهای حساس کودک

۷_ دستکاری بدن کودک به هنگام استحمام و شستن او در دستشویی.

ب) به صورت آموختن: گاهی غریزه در سایه آموختن کشف می شود مثلاً اگر کودک با افراد منحرف و آلوده ارتباط داشته باشد اطلاعات پیش از موعد به دست می‌آورد و گاهی به انحراف کشیده می‌شود .
در آموزش‌های غیرعمدی معمولاً بی احتیاطی های والدین در روابط خود به گونه ای بی پروا باعث بیداری غریزه در کودک می شود.

آنها خیال می‌کنند که کودک از رفتار آنها سر در نمی آورد در حالی که چشم کودک همچون دوربین فیلم برداری صحنه ها را ضبط میکند و شنیده ها را به ذهن می سپارد.

امروز ممکن است نفهمد اما بعد ها به محض دریافت جرقه تمامی آنها زنده می شود. عوارض و خطرات زود هنگام غریزه جنسی سبب می شود که کودک، اشتغال فکری است به اموری پیدا کند که در برنامه زندگی او پیش بینی نشده است .

یعنی کودک قبل از کسب آگاهی درباره یک زندگی سالم و فراگیری فنون خواندن، نوشتن ،حساب کردن، جهان شناسی ،انسان شناسی و خداشناسی با غریزه جنسی آشنا شده است.

که این بیداری نابهنگام باعث هوشمندی های ناصواب عادات نامناسب و انحراف آمیز یعنی حالت خود ارضایی و سوء استفاده های جنسی و بالاخره توسعه مفاسد و آلودگی ها می شود. مراقبت های والدین در روابط خود:

۱_ مناسبات جنسی والدین که طالب نسل سالم و شریف هستند باید به خاطر سلامت جسم و روان کودک همواره مناسبات جنسی خود را از دید کودکان دور نگه دارند که رسول خدا فرموده حتی اگر طفل شیرخوار شاهد مناسبات جنسی والدین باشد همین طفل بعدها منحرف می شود.

۲_ در خواب و استراحت: به خاطر رعایت جنبه‌های اخلاقی و تمرین استقلال ضروری است که محل خواب کودک از همان دوران کودکی جدای از پدر و مادر باشد.

۳_ در مزاح و مطایبه: در مصاحبه ها و ملاعبه ها برای رعایت بدآموزی های اخلاقی ،باید والدین مراقب باشند که کودک ناظر نباشد.

۴_ در آرایش ها: هر چند برای بانوان در منزل امر پسندیده ای است اما اگر گاه و بیگاه و در مواقع خاص صورت پذیرد مسئله آفرین خواهد شد.

خوب است والدین فرزندان خود را به زود خوابیدن عادت دهند آنگاه فرصت رد و بدل کردن یافته ها و انجام وظیفه ویژه را خواهند داشت.!!!

 

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *