تقسیم بندی دوران کودکی

کودکان از زمان تولد باید دوره های مختلفی را پشت سرگذاشته تا به مرحله نهایی رشد و تکامل برسند.
برای کنترل کیفیت و کمیت رشد و بهبود وضعیت سلامتی کودکان و نیز آشنایی و شناخت بهتر متخصصین این دوران را به چند دوره کوتاه تر تقسیم نموده اند.

دوران نوزادی
دوران نوزادی ۲۸ روز است که از بدو تولد شروع می شود و تا ۲۸ روزگی ادامه می یابد. در این دوران ارتباط تنفسی و تغذیه ای جنین با مادر که از راه جفت در داخل رحم برقرار بوده قطع می شود و جنین تازه ولادت یافته که نوزاد خوانده می شود باید در شرایط جدید به زندگی خود ادامه دهد.

 

دوران کودکی

 

دوران شیرخوارگی
این دوران از ۲۸ روزگی شروع می شود و تا یک سالگی خاتمه می یابد. تحقیقات نشان داده است که اگر تغذیه انحصاری با شیر مادر بلافاصله بعد از تولد شروع شود و تا ۲ سالگی ادامه یابد و نیز از ۶ ماهگی به کودک غذای مکمل داده شود، میزان ابتلای کودک به بیماری هایی چون اسهال و استفراغ و عفونت های تنفسی کاهش خواهد یافت.

دوران خردسالی (نوباوگی)
این مرحله از یک سالگی شروع می شود و تا پایان ۶ سالگی یعنی سن ورود به مدرسه ادامه می یابد. در این دوران کودک به علت استقلالی که از نظر حرکت و تغذیه پیدا می کند بسیار کنجکاو و جستجوگر می شود.

دوران مدرسه
این مرحله از ۷ سالگی شروع می شود و در سن ۱۲ سالگی خاتمه می یابد. در این سنین بیشتر اوقات روز کودک در محل های سرپوشیده و پرازدحام سپری می شود. در این سال ها رشد شخصیت کودک و مواجهه بیشتر وی با مسائل روانی و سرخوردگی های عاطفی، بیماری های عصبی و روانی مانند شب ادراری، جویدن ناخن و … شیوع بیشتری دارد.

 

دوران کودکی

 

دوران نوجوانی
طول این دوره در دختران و پسران متفاوت است. به طوری که این دوره در دختران بین ۱۰ تا ۱۵ سالگی و در پسران بین ۱۲ تا ۱۷ سالگی است.
در دوره نوجوانی علاقه به ورزش به خصوص نوع دسته جمعی آن افزایش می یابد، لذا مشکلات این دوره علاوه بر تنش های عصبی و روانی و صدمات بدنی ناشی از ورزش نیز هست.

دوران بلوغ
بعضی از محققان دوران بلوغ را مرز بین کودکی و بزرگسالی به حساب می آورند به هر صورت در پایان این دوره رشد و تکامل تقریبا به پایان می رسد اما جوانان برای رسیدن به متانت و بلوغ روانی دوره میانسالی راهی طولانی در پیش دارند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *