تقلب کودکان در بازی

موقعیت
فرزندم هنگام بازی تقلب می کند.

فکر کنید
وقتی ما بزرگتر ها کودکی را می بینیم که تقلب می کند، تصور می کنیم که اولین گام در جاده پستی است که به بزهکاری و جرم ختم می شود، اما بیشتر بچه هایی که مرتکب تقلی می شوند، در واقه خودشان می دانند که این کار روشی مناسب در بازی نیست. این کار، آموختن درست کار بودن از طریق رویارویی با اشتباهات است.

راه حل ها
۱٫ کودک زیر ۶ سالکی که طبق قوانین بازی نمی کند، واقعا به معنایی که این کلمه نزد بزرگ تر ها دارد، تقلب نمی کند. بچه های کوچک، منطق حاکم بر قوانین و یا علت اشتباه بودن زیر پا گذاشتن آن ها را درک نمی کنند.


اصولا، آن ها قوانین بازی را طوری تغییر می دهند که بتوانند برنده شوند. اگر این مسئله برایتان اهمیت دارد، روش مناسب این است که با آرامش به فرزندتان بگویید اگر می خواهد با شما یا دیگران بازی کند، باید قوانین را رعایت کند. اگر هم می خواهد با روش خاص خود بازی کند، می تواند با خودش بازی کند. به او یاد بدهید که قوانین باعث ایجاد روشی یکسان برای بازی کردن با هم می شوند.

۲٫ فرزند شما ممکن است قوانین را کاملا درک نکند. در این مورد، بازی را قطع و قوانین را مرور کنید. از او سوالاتی بپرسید و در حالی که بازی را شروع می کنید، مراحل را به گونه ای برایش تعریف کنید که قوانین را درک کند. با این روش، به صورتی محترمانه باعث می شوید تا کودکی که می داند تقلب کرده است،بفهمد که شما متوجه شده اید مشکلی در بازی او وجود دارد.

۳٫ برخی بچه ها تنها به این دلیل تقلب می کنند که از باختن نفرت دارند. کودکی که از باختن ناراحت می شود . اگر ببازد، جیغ و داد به راه می اندازد، باید یاد بگیرد که اگر در بازی همیشه برنده نشد، مسئله ای نیست. چنین کودکی می تواند با بازی هایی کوتاه مدت و ساده همچون دوزبازی ، بازی های حدس زدنی و قایم باشک، باختن را تمرین کند. بازی های غیر رقابتی که در آن ها برنده و بازنده ای وجود ندارد نیز می توانند مفید باشند.

۴٫ وقتی خودتان بازنده می شوید به عنوان الگو، رفتار مناسبی داشته باشید. نشان بدهید که باختن ، به معنای تمام شدن دنیا نیست : ((خب ، من باختم، اما بازی واقعا جالبی بود. ))

 

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *