تلویزیون و نقش آن در تربیت کودکان

تلوزیون سینما و تئاتر می تواند نقش مهمی در تربیت و شکوفایی کودک،داشته باشند و یا جلوی پرورش او را بگیرند. گسترش زیاد تلوزیون ، باعث شده است که اهمیت آن نسبت به سایر موارد بیشتر شود . برخی از والدین ، فرزندشان را تشویق می کنند تا به تماشای تلوزیون بپردازد ، چرا که به این وسیله کودک سرگرم می شود و آن ها را راحت می گذارد .
پس از مدتی تماشای زیاد تلوزیون برای والدین دردسر می شود ، چرا که ساعت های زیادی از وقت کودک را می گیرد . تماشای زیاد تلوزیون سبب می شود تا کودک از درس خواندن ، باز بماند و آنگاه والدین به فکر چاره می افتند . والدین ممکن است هیچ راهی جز داد و فریاد و دعوا کردن پیدا نکنند . چنین والدینی به سینما یا تئاتر نمی روند و اگر هم بروند آن را نوعی تفریح و وقت گذرانی می دانند . چنین والدینی نمی توانند از تلویزیون ، سینما یا تئاتر به خوبی استفاده کنند و تنها ضرر های حاصل از آن ها را می بینند . در این بخش به مسائل مربوط به تلوزیون ، سینما و تئاتر پرداخته شده و مواردی بیان می شود که به وسیله آن ها بتوانیم این وسائل ، در تربیت صحیح کودک ، استفاده نماییم .

 

گسترش روز افزون تماشای تلوزیون
هر روز که می گذرد برنامه های تلوزیون بیشتر می شوند . سازندگان برنامه های تلوزیونی سعی می کنند ، تکنیک هایی را به کار ببرند که بیننده را به سوی خود جلب نمایند . این موضوع باعث می شود تا برنامه های تلوزیونی جذابیت زیادی پیدا کرده و کودکان را به سوی خود جذب نماید . این مساله باعث افزایش زمان تماشای تلوزیون می گردد .
دلیل دیگری که باعث افزایش زمان تماشای تلوزیون می شود ، راحتی کار برای والدین و کودک می باشد . وقتی کودکی به تماشای تلوزیون می پردازد ، نیاز کمتری به مراقبت دارد . این موضوع سبب می شود تا والدین وقت کمتری صرف کودک کنند و در این اوقات اضافی ، به کارهای مورد علاقه خود بپردازند . تماشای تلوزیون برای کودک آسانتر از پرداختن به تکالیف است ، به این شکل کودک ترجیح می دهد که تلوزیون تماشا کند .
ممکن است دلایل دیگری سبب افزایش زمان تماشای تلوزیون شده باشند . نکته ی مهم این است که زمان تماشای تلوزیون در بیشتر خانواده ها ، زیاد است و این مساله ، وقت زیادی را به خود اختصاص می دهد .

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *