تماشای بیش از اندازه تلویزیون

موقعیت

فرزندم کاملا معتاد به تلویزیون شده است ! وقتی او شروع به برنامه ریزی برای اوقات بازی اش بر اساس ساعت پخش برنامه های مورد علاقه  تلویزیونی اش کرد ، متوجه شدم که این کار او اشکالاتی دارد . همیشه به او می گویم به جای خیره شدن به تلویزیون ، کار دیگری انجام بده . اما او فقط عصابانی می شود و حالت دفاعی می گیرد .

فکر کنید

تماشای تلویزیون کاری اعتیاد آور است و فرزندتان هرچه بیشتر آن را تماشا کند ، بیشتر میخواهد که تماشا کند . مانند تمام اعتیاد های دیگر ، اینکه صرفا از او بخواهید این کار را رها کند نه تنها هیچ اثری ندارد بلکه روشی عالی برای شروع جنگی تما عیار است .

راه حل ها

۱٫ابتدا تصمیم بگیرید که چه مقدار وقت برای تماشای تلویزیون کافی است ، مثلا هر روز یک ساعت . فهرست برنامه های پیشنهادی را به فرزندتان بدهید . برخوردی مثبت داشته باشید . منتظر ابراز ناراحتی زیادی از سوی فرزندتان باشید . استوار و با محبت باشید . با سلاح های خود متوسل شوید . بعد از حدود دو هفته ، شاهد کودکی جدید و پرانرژی خواهید بود .

۲٫ اگر فرزندتان در اوقات خاصی تلویزیون تماشا می کند ( مثلا پس از شام ) برای این زمان ها فعالیت هایی خاص طراحی کنید ، مثلا ، دیدار از دوستان ، رفتن به فروشگاه برای خرید یا قدم زدن با خانواده .اگر در مورد قطع برنامه های او مصمم باشید ، او نیز این عادت را ترک می کند و به احتمال زیاد خودش کارهای دیگری پیدا می کند تا انجام دهد .

۳٫ تلویزیون را به قسمتی از خانه منتقل کنید که چندان راحت و خوشایند نباشد ( مثلا زیرزمین ) ، در آن جا خوراکی قرار ندهید و محل را به جایی ناراحت و منزوی برای فرزندتان تبدیل کنید تا هرچه زودتربخواهد از آنجا خارج شود ( اگر دوست دارید ، می توانید تلویزیونی در اتاق خواب خود بگذارید تا بچه ها به ان دسترسی نداشته باشند).

۴٫ تلویزیون راه برای تعمیر یا سرویس به تعمیرگاه ببرید و بگذارید دو هفته در انجا بماند . در طول این مدت ، انواع جایگزین های متنوع را در اختیار فرزندتان قرار دهید . تا زمانی که تلویزیون به خانه بازگردانده شود، اعتیاد فرزندتان از بین رفته و فورا می توانید راه حل ۱ را شروع کنید تا از برگشت اعتیاد او جلوگیری شود .

۵٫ برنامه های تلویزیونی را گلچین کنید . بچه ها از شما یاد می گیرند و الگو می گیرند .

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *