توضیح افکار و احساسات خود برای پسرتان

ژوبرت فیلسوف فرانسوی، گفته است: کودکان بیشتر به الگو نیاز دارند تا به انتقاد پسران شناسائی و ابراز افکار و احساسات خود را به دقت و به راحتی می آموزند، البته در صورتی که ببینند شما هم به همین شکل عمل می کنید.
این نکته مخصوصاً برای پسرها اهمیت دارد که پدران یا الگوهای مذکری را که برای خود تعیین کرده اند نسبت به احساسات شان آگاه باشند و به عقاید آنها توجه جدی نشان دهند. یک عنصر برجسته و نادرست مردانگی این است که عقاید باید به صورت امری و حالت مستبدانه اظهار شوند و به عنوان واقعیت محض تلقی شوند.
این روش، احتمال اینکه دیگران – از جمله کودکان – دیدگاه متفاوتی داشته باشند، را نادیده می‌گیرد و با نظری متفاوت به قضایا می‌نگرد. افکار و استدلال ها را باید مطرح کرد و توضیح داد، نه این که بدون در نظر گرفتن موارد استثنایی موضوعات کلیدی انضباطی مورد تاکید قرار داد.

 


یک اصل مفید این است: بر حق خود برای اظهارنظر پافشاری کنید، نه بر دیدگاهتان در مورد جهان. قدرت درونی مبتنی بر صبر و احترام است نه بر سلطه و چنین موضعی کاملا رهایی بخش نیز هست؛ اگر نیازی به سلطه جویی شما نباشد لازم نیست که همیشه حق با شما باشد.

رفتار پدر و مادر
۱٫ اگر عصبانی، ناراحت یا دلخور هستید دلیل آن را توضیح دهید نه اینکه فقط فریاد بزنید.
۲٫ وقتی که واکنش های تان را نسبت به اعمال پسرتان توضیح می‌دهید او می آموزد که نتایج رفتارش را حدس بزند و پیش‌بینی کند. این امر به او کمک می کند که شخص مسئولی باشد.
۳٫ با گفتن جمله‌هایی مانند: اول این فکر را کردم، بعد دریافتم که: پس تصمیم گرفتم …. شیوه تصمیم گیری خود را برایش تعریف کنید.
۴٫ شما مسئول احساسات خود هستید، بگویید من عصبانی شدم وقتی که …. نه اینکه: تو مرا عصبانی کردی.
۵٫ اگر پسرتان قسم می خورد، از او بخواهید تا برای بیان آنچه که سعی در گفتن آن دارد واژه دیگری بیابد و خود نیز همین کار را بکنید.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *