تکنولوژی و نگرانی های والدین برای آینده کودکان

نمی توان تصور کرد که کودکان ما بزرگ شوند، رشد کنند، وارد دانشگاه یا حوزه های مختلف شغلی شود اما با رایانه آشنا نباشند و از شبکه جهانی( اینترنت) چیزی ندانند. دنیای امروز، دنیای تلویزیون، ماهواره، کامپیوتر و اینترنت می باشد و موارد فوق چنان با سرعت وارد زندگی بشر شده نفوذ خود را ادامه می‌دهند که نمی‌توان از کنار آنها با بی تفاوتی گذشت بلکه باید با آنها به روش صحیح برخورد نمود تا بیشترین سود و استفاده حاصل آید.

نکته قابل ذکر آن است که همچنان اثرات مفید تکنولوژی جدید در کیفیت زندگی ما قابل انکار نیست، ولی در صورت عدم مدیریت صحیح نیز ممکن است تاثیرات مضر آن بر زندگی کودکان و نوجوانان ما غیر قابل جبران باشد
کامپیوتر، همیشه هم برای بچه ها و هم برای بزرگسالان به عنوان یک منبع صحیح و قابل اعتماد مطرح بوده است، ولی به نظر می رسد مسائلی در مورد استفاده از کامپیوتر وجود دارد که والدین را نگران می‌کند. مهمترین عامل برای تعیین اثرات مثبت و یا منفی کامپیوتر، یکی مدت زمانی است که کودک و نوجوان صرف استفاده از کامپیوتر می کند و دیگر نوع فعالیت هایی است که او درگیر آن می شود.
استفاده از نرم افزارهایی متناسب با سطح رشدی کودک فرصتی را برای تفکر، اکتشافات و به دست آوردن پاسخ در اختیار کودک قرار می‌دهد؛ قدرت تفکر و خلاقیت او را شکوفا می‌کند و توانایی تفکر حل مسئله را در او قوی می سازد.
کودکی که ساعات طولانی از روز خود را پای کامپیوتر می نشیند، از سایر فعالیت های لازم برای رشد مانند فعالیت های تحصیلی، ارتباطی و اجتماعی عقب می‌ماند استفاده زیاد و کنترل نشده از کامپیوتر در زمان های
طولانی می‌تواند منجر به چاقی، افت عملکرد ارتباطی، اجتماعی، افزایش احساس تنهایی و افسردگی گردد.
با این اوصاف باید از خود بپرسیم که آیا برای مدیریت این بحران وسوق آن به سوی هدف ذکر شده چاره ای اندیشیده ایم؟ برای شروع کار تنها کافی است از طریقی، زمان و نحوه استفاده کودک از کامپیوتر را تحت نظر داشت و سپس برنامه زمان های مجاز استفاده از کامپیوتر و موارد مصرف آن را به وی گوشزد کرد.
بهترین وسیله برای انجام این کار این نرم افزاری تحت عنوانchild cotrol محصول شرکت salfeld است که کنترل والدین با کودک خود را در زمینه فوق الذکر به شیوه ای ساده و مناسب امکان پذیر می کند.


در بخشی از آن می‌توان زمان دسترسی کاربر به کامپیوتر و همینطور اینترنت را در روزها، هفته ها و یا ماه های مشخصی محدود کرد. حتی می توانید مشخص کنید که او اجازه اجرای کدام یک از برنامه ها و بازی های موجود در کامپیوتر را در چه زمان هایی داراست.
بخشی هم مخصوص فیلترینگ اینترنت است به صورتی که میتوان در آن ملاقات نامناسب را انتخاب و مشخص کرد که اگر وب سایت باز شده توسط کودک شامل یکی از این لغات بود، وب سایت بسته شده و یا به وب سایت دیگری منتقل شود.
در بخش دیگری اگر قصد ترک منزل داشتید می توانید از طریق پست الکترونیکی گزارش فعالیت کامپیوتر را دریافت کنید که ارسال آن توسط برنامه به محض اتصال به اینترنت و از طریق آدرس پست الکترونیکی که به آن معرفی می کنید، انجام خواهد شد.
و بخش های دیگری که سهولت آن را بیشتر میکند. این نرم افزار به شما کمک می کند تا استفاده از کامپیوتر توسط کاربران به ویژه کودکان تان را تحت کنترل داشته باشید و یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن، تهیه گزارش از مدت کارکرد روزانه کامپیوتر است.
همچنین با تنظیم این برنامه می توانید تعیین کنید که کودک شما دقیقاً چه روزها و ساعاتی و چه مدت حق استفاده از کامپیوتر را دارد بدین ترتیب که تا قبل از آن که این مدت به پایان برسد، برنامه پیغامی مبنی بر اتمام مهلت و خاموش شدن کامپیوتر را به کاربر نمایش دهد.
اگر قرار باشد کودک تمام وقت خود را صرف وسایل الکترونیکی چون کامپیوتر، تلویزیون، پلی استیشن(playstation ) و موارد دیگر نماید، دیگر زمانی را برای بازی های رودررو و گروهی نخواهد داشت که فرصت رشد مهارت های ارتباطی و اجتماعی را از کودک می گیرد.

استفاده از نرم افزارهایی متناسب با سطح رشدی کودک فرصتی را برای تفکر، اکتشافات و به دست آوردن پاسخ در اختیار کودک قرار می‌دهد و قدرت تفکر و خلاقیت او را شکوفا می‌کند و توانایی تفکر حل مسئله را در او قوی میکند.

به طور مثال نرم افزارهای گرافیکی می تواند برای کودک خیلی جالب باشد چراکه اثر خودش را در محیط امتحان می‌کند او و انگیزه خلق تصاویر سمبولیک را در او بیدار می کند. چیزهایی که بچه ها در کامپیوتر استفاده می کنند و باید محتویات معنادار در ارتباط با تجربیات خانه، مدرسه و جامعه باشد. باید فعالیت هایی باشد که به کودک اجازه انتخاب و کنترل دهد.

استفاده از کامپیوتر به خصوص می تواند برای کودکانی که به علت توانایی های مربوط نمی توانند از روش آموزشی سنتی بهره ببرند و یا استفاده از این روش ها برای آنها اختلالات رفتاری خفیف و یا مشکل توجه و تمرکز، شنوایی، تکلمی و… ایجاد کند موثر باشد.

موارد زیر راه در مورد استفاده از کامپیوتر در نظر بگیرید:

۱. استفاده از کامپیوتر برای کودکان زیر سه سال توصیه نمی شود تا این مرحله سنی بهتر است انرژی کودک صرف یادگیری مهارت های حرکتی، زبانی، ارتباط برقرار کردن، بازی کردن و… بشود.

۲. فعالیتهای کامپیوتری مورد استفاده توسط کودک باید به نوعی باشد که باعث افزایش خلاقیت و انگیزه او شود و به او فرصتی برای باز کردن، کشف کردن و تجربه کردن بدهد، مثل فعالیت‌هایی که پایان آن باز است و کودک باید انتخاب دارد. این فعالیت‌ها به کودک فرصت اکتشاف، تخیل، تصور کردن، انتخاب و تصمیم گیری و حل مسئله می دهد.
برای کودکان پیش دبستانی برنامه‌های نقاشی می تواند برنامه بسیار مناسبی باشد.

۳. در صورتی که این امکان وجود داشته باشد به خصوص در مدرسه، بهتر است استفاده از کامپیوتر به صورت یک کار گروهی در آید. در این صورت احتمال مشارکت، همکاری، حل مسئله گروهی و برقراری ارتباط بین کودکان بیشتر می گردد.

۴. زمان هایی را اختصاص دهید که در کنار کودک و نوجوان خود به یک فعالیت مشترک کامپیوتری بپردازید و با آنها بازی ها و برنامه هایی را باز کرده و انجام دهید. این کار حداقل دو فایده دارد یکی آنکه در زمانی که کودک دچار احساس ناکامی و شکست در برنامه ای شده در کنار او هستید و به او کمک می کنید و دیگر آنکه می توانید نظارتی روی کار او داشته باشد و در مورد بازی ها و برنامه های مختلف با هم بحث و تبادل نظر کرده و امکان یک آموزش دوطرفه را برقرار سازید.

۵. در حد امکان سعی کنید کامپیوتر را با علایق و فعالیتهای کودک ادغام نمایید تا اینکه اجازه دهید کامپیوتر فعالیت و علاقه اصلی او بشود.

۶. کامپیوتر را در اتاق کودک قرار ندهید چون در آن صورت نمی توانید بر روی زمان استفاده از آن کنترلی داشته باشید. چنانچه کودکی شما علاقه زیادی به استفاده از کامپیوتر دارد از آن به عنوان تشویقی برای رفتارهای مناسب دیگری استفاده کنید.

 

تکنولوژی و نگرانی های والدین برای آینده کودکان
1 رای - میانگین 1
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *