جست و جوی شخصیت پنهان کودک در اسباب بازی ها

یادگیری در همه کودکان به صورت ذاتی و ناخودآگاه است به این صورت که دائما در زندگی روزمره تجربه های جدید کسب می کنند. به همین دلیل وسایل بازی کودکان ، نقش مهمی را در روند یادگیری شان ایفا می کند. سرعت رشد کودکان متفاوت است.
بعضی ممکن است در ۱۰ ماهگی شروع به راه رفتن کنند، درحالی که بعضی دیگر هنوز در ۱۵ ماهگی زمین می خورند و چهار دست و پا راه می روند . یک کودک ممکن است در یک زمینه خاص توانایی داشته باشد در حالی که کودک دیگر در زمینه ای دیگر ماهر باشد اما چیزی که در همه کودکان وجود دارد، حس کنجکاوی است. کودکان و خردسالان در برابر یادگیری اطلاعات مانند یک اسفنج عمل می کنند.
اولین قدم در فهم علوم، طبیعت و کشف دنیای اطراف همین کنجکاوی اولیه است. از این رو، محیط خانه و اسباب بازی هایی که کودک استفاده می کند، بر روند پیشرفت دانش او تاثیر گذار است. ابتدایی ترین یادگیری ها در خانه انجام می شود. بزرگ، کوچک،بالد،پایین،سریع،کند و … اینها کلماتی هستند که روزانه به فرزندانمان می گوییم تا به آنها بفهمانیم هرچیز که چرا و چگونه اتفاق می افتد. اسباب بازی ها از آن جهت که حس کنجکاوی را در کودکان تقویت می کنند، قدرت فهم کودکان را بالا برده و دو برابر می کنند.
بازی، نقش مهمی در یادگیری کودک و همچنین رشد عاطفی او دارد. فواید بسیاری را هم به دنبال دارد، بازی برای کودک نه تنها سرگرمی و تفریح است بلکه شخصیت او را و به او کمک می کند تا استعدادهای نهانی خود را بشناسد و طعم موفقیت را به چشد. بازی، در های خلاقیت وتخیل را به روی کودکان باز می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا مهارت صحبت کردن ،خواندن، فکر کردن ،حل مسئله و مهارتهای حرکتی را به دست آورند.

از آنجا که سرعت رشد کودکان متفاوت است، نیاز های شان هم با هم تفاوت دارد. ممکن است کودکی دوست داشته باشد و یک بازی را بارها و بارها تکرار کند در حالی که کودکی دیگر بعد از چند دقیقه از آن بازی خسته شود و به سراغ بازی دیگری برود. به همین دلیل بازی چه در خانه و چه در مدرسه، نباید چار چوب خشکی
داشته باشد.
کودک نیاز دارد در تغییر فعالیت‌هایش احساس آزادی کند و افکار و نظراتش را آزادانه بروز دهد. اسباب بازی ها نقش عمده ای را در روند یادگیری ایفا می کنند. اسباب بازیهایی که درست انتخاب شده و متنوع باشند به پیشرفت کودک کمک می کنند. همچنان که کودکان بزرگ می‌شوند و رشد می کنند، با تغییر سن و علایقشان نیازهایشان هم تغییر می کند.

انتخاب اسباب بازی
لازم نیست اسباب بازی گران قیمت باشد. اینکه بدانید چه نوع اسباب بازی باید انتخاب کنید چه اسباب بازی هایی را برای چه سنینی نباید خریداری کنید، هنگام خرید به شما کمک می کند. سالانه بیش از۱۲۰۰۰۰ کودک بر اثر جراحات ناشی از اسباب بازی راهی بیمارستان می شوند.پس، از لحاظ ایمنی اسباب بازی های کودکان را ارزیابی کنید. اسباب بازی ای انتخاب کنید که با سن کودک تناسب داشته باشد. برخی از اسباب بازی ها که مخصوص کودکان بالای سه سال است، قطعات کوچکی دارند که ممکن است توسط کودکان نوپا بلعیده شود. کودکان نوپا هیچگاه نباید با وسایلی که کوچکتر از یک سکه ۲۵ تومانی است بازی کنند.

زمانی که می خواهید برای( به خصوص کودکان زیر ۳ سال) اسباب بازی بخرید، اسباب بازی های بزرگ را انتخاب کنید. کودکان در هر سنی که باشند از باب بازی های بزرگ که قطعات کوچک نداشته باشند را دوست دارند. اسباب بازیهایی که برای سنین بالاتر طراحی شده را از دسترس بچه های کم سن دور نگه دارید.

بادکنکهای باد نشده را در دسترس کودکان زیر ۶ سال قرار ندهید، تکه‌های بادکنکهای ترکیده را هم دور بیندازید زیرا خطر خفگی به دنبال دارد.
طرز صحیح استفاده از وسایل ایمنی نظیر کلاه ایمنی دوچرخه را به کودکان آموزش دهید. مطالعات نشان می‌دهد استفاده از کلاه ایمنی هنگام دوچرخه سواری از صدمات شدید ناشی از افتادن از دوچرخه جلوگیری می کند. هر چند وقت یکبار تمام اسباب بازی ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید شکستگی ای یا مشکلی نداشته باشند. اسباب بازی های آسیب دیده بسیار خطرناک هستند، باید آنها را تعمیر کرد یا دور انداخت.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *