جنسیت و ارزش های کودکان

بسیاری از والدین نمی‌خواهند درباره رفتار جنسی فرزندان شان بدانند و نوجوانان مایل نیستند زندگی خصوصی خود را با والدینشان در میان بگذارند. به خصوص اگر فکر کنند که والدینشان موافقت نخواهند کرد.
در واقع والدین ممکن است به قدری با فکر این که فرزندانشان موجوداتی هستند که ممکن است روابط جنسی داشته باشند احساس استیصال کنند که نتوانند هیچ واکنش درستی به این امر نشان دهند.
گفتگو میان والدین و فرزندان، به خصوص نوجوانان ثمربخش است، اما فقط در صورت وجود یک رابطه همراه با اطمینان و همدلی.
تنها وقتی که جوانان احساس کنند می‌توانند به آسانی به والدین خود نزدیک شوند، والدینی که به نظرات آنها گوش می‌کنند، فریاد نمی زنند، انتقاد نمی کنند یا آنچه را باید بگویند رد نمی کنند، از نگرانی هایشان درباره روابط جنسی صحبت می کنند.
سلما ۱۶ ساله می‌گوید: من نمی‌توانم از مادرم چیزی درباره مسائل جنسی بپرسم. اگر بپرسم شروع می کند به اینکه چرا این سوال ها را می پرسم. او می پرسد برای چه می خواهی بدانی.

 

شروع احساسات جنسی
از زمان تولد به بعد، نوزادان به احساس لذت جسمی مجهز هستند و از همان زمان نگرش های جنسی در حال شکل‌گیری است. به محض آنکه از نظر جسمی توانایی داشته باشند بدن خود را جستجو می کنند.
آنان دست و پای خود را کنترل می‌کنند و از لمس شدن، قلقلک و در آغوش گرفته شدن لذت می برند؛ این تماس و نوازش ها بخشی از آموزش جنسی آنان است. از طریق آنها کودکان یاد می گیرند که عشق دریافت کنند.
زمانی بود که به مادران هشدار می‌دادند نوزادانشان را در آغوش نگیرند و با آنها بازی نکنند مبادا لوس شوند.
حتی آن موقع زیاده روی برای والدین معنایی نداشت زیرا نیاز و میل خود آنان به در آغوش گرفتن کودکانشان از هر قانونی قوی تر بود.
اکنون می دانیم که یک کودک نیاز به مقدار زیادی تماس جسمی و توجه مهرآمیز دارد و این که هم پدر و هم مادر باید این نیاز را برآورده سازند.
این کار یک تجربه شاد دوجانبه است و یک پیوند خاص میان کودک و والدین ایجاد می‌کند. مادرانی که نوزادان خود را شیر می‌دهند از یک تجربه راضی ‌کننده دوجانبه لذت افزوده ای می برند.
وقتی کودکان کشف می کنند که دهان لذت بیشتری ایجاد می کند، هر چیزی را که بتوانند حرکت دهند به دهان می برند: انگشت شست، پتو، اسباب بازی.
مکیدن، جویدن، و گاز زدن حس لذت به همراه می‌آورند، حتی وقتی در مورد اشیای غیر خوردنی به کار روند. این لذت های دهانی نباید بازداشته شوند، وفقط باید تنظیم گردند. ما باید رسیدگی کنیم که هرچه به دهان می رود، بهداشتی باشد.
بعضی نوزادان تمام لذت دهانی خود را در خوردن دریافت می‌کنند؛ بعضی های دیگر به پستانک نیاز دارند که باید بدون مضایقه به آنها داد.
در طول سال اول یا در حدود آن، دهان آینه اصلی است که دنیا برای کودک در آن انعکاس می‌یابد. بگذارید یک انعکاس دلپذیر باشد.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *