حساسیت کودکان نسبت به ظاهر و لباس هایشان

به به، این لباس چقدر قشنگ است. من این لباس را می خواهم، همه بچه ها در مدرسه از این لباس ها دارند.
هر چه که بچه ها به سال‌های میانی دوره دبستان نزدیک تر می شوند بیشتر به لباسی که می پوشند، اهمیت می دهند. و خود را با لباس هایی که می پوشند از دیگران متمایز می کنند.
در این میان آنها از الگوها و مدهای جدید به خصوص از لباس خواهر و برادرشان، دوستانشان و مانکن های مغازه ها الگوبرداری می‌کنند. کودکان هم از دنیای وسیع تولید پوشاک و مدل های مختلف آن بی‌نصیب نمی‌مانند و پیرو مد و الگوهای جدید می‌شوند.
اکثر کودکان دوست دارند مانند دوستان و همسالان خود لباس بپوشند و اگر ظاهر آنها متفاوت باشد احساس انزوا و حقارت نسبت به دیگران خواهند داشت. اغلب پدر و مادرها هم مایلند تیپ و ظاهر کودکان مانند سایر هم سن و سال هایشان باشد تا بتوانند با آنها در یک گروه قرار بگیرند.
کودکان سلیقه‌های متفاوتی دارند. ممکن است آنچه از نظر یک بچه در یک شهر زیبا به نظر برسد در جای دیگر قابل توجه نباشد.
هر کدام از بچه ها انتخاب های متفاوتی دارند، برخی از آنها لباس های معمولی تر، برخی لباس های بر طبق مد و برخی از آنها بیشتر زیورآلات را می‌پسندند.
ممکن است برخی کودکان توجه بسیاری به ظاهرشان داشته باشند در حالی که عده‌ای برای عده‌ای دیگر زیاد مهم نباشد. اکثر آنها آنقدر سرگرم بازی ها، تکالیف مدرسه و هیجانات دیگر هستند که نوع لباس پوشیدن را از یاد می‌برند.با این حال برخی از کودکان این‌ قدر بر لباسی که می پوشند حساس می شوند که موجب اختلاف نظر و بحث با والدین می شود. چرا که از یک سو والدین می‌خواهند لباس های مورد علاقه کودکانشان را برایشان بخرند و از سوی دیگر آنها گران یا نامناسب هستند.
از آنجا که آنها نمی دانند آنچه که می خرند مورد پسند کودکشان واقع می شود یا نه، خرید برایشان سخت می‌شود. برای خیلی از والدین پیش آمده که لباسی برای کودک خود خریده اند اما مورد پسند واقع نشده و بی مصرف مانده است.
برخی از والدین برای جلوگیری از این هزینه های اضافی کودک را همراه خود به خرید می‌برند. اما این کار هم مشکلات بیشتری در پی خواهد داشت. از آنجا که بچه ها از پرو کردن لباس ها بیدارند و زود خسته می شوند فوراً شروع به نق زدن و بد اخلاقی می کنند.
شما می توانید قبل از رفتن به خرید با کودک خود صحبت کنید و هزینه ای را که می توانید برایش در نظر بگیرید و همچنین گزینه هایی را در اختیارش بگذارید. به او بگویید که چه چیزهایی می تواند بخرد و با او به توافق برسید تا از پیش آمدن بحث و جدل جلوگیری کنید.
در هنگام خرید برای یافتن لباس مناسب در میان لباس ها از او کمک بخواهید، مثلاً بگویید: سعی کن لباسی را پیدا کنی که رنگ سبز داشته باشد و به شلوار مورد علاقه است بیاید. بعضی اوقات هم گزینه ای برایش مطرح کنید: می‌توانی یک لباس یک دلاری بخری یا لباس ۱۰ دلاری.

 


اگر انتخاب او مورد پسند شما نیست گزینه‌های دیگری به او پیشنهاد دهید: بهتر است بلوزی پیدا کنی که طرح کوچکتری روی آن داشته باشد.
اگر کودک شما به خرید لباس های مد روز اصرار دارد سعی کنید با او بحث و دعوا نکنید و سعی کنید بعضی از لباس های مورد علاقه اش را که مناسب ترند برایش بخرید یا با او به توافق برسید. مثلاً شما شلوار مورد علاقه اش را انتخاب کنید و او بلوزش را، یا یک بلوز با رنگ تند را با یک دامن روشن تر ست کنید.
به او اجازه دهید لباس های مورد علاقه اش را انتخاب کند و شما فقط در مورد رنگ آن‌ها نظر بدهید و نظر او را به مدل های دیگر هم جلب کنید. اگر به او اجازه دهید برخی از لباس های مورد علاقه اش را بخرد او هم راحت‌تر می‌تواند در برخی موارد مخالفت شما را بپذیرد.
یکی از اصول مهم برای والدین خرید لباس های ارزان تر برای بچه ها است. پس سعی کنید برای او از مراکز ارزان یا فروشگاه هایی که تخفیف می دهند خرید کنید. اغلب برای کودکان قیمت و ارزش کالا اهمیت ندارد آنها فقط به شکل آن توجه می کنند. اگر کودک شما چیزی می خواهد که قیمت آن بالا است به او پیشنهاد دهید نیمی از پولش را شما بدهید و نصف دیگر را خودش از پول تو جیبی اش جمع کند.
علاوه بر قیمت باید به جنس و کیفیت لباس ها هم توجه شود. از آنجا که او همواره در حال بازی و دویدن اسب باید لباسی را برایش بخرید که نه زیاد ظریف باشد نه غیر قابل شست و شو.
اگر دائما بر سر خرید لباس با کودک خود مشکل دارید ممکن است این مشکل ریشه در گذشته داشته باشد. ممکن است کودک خود را بیش از حد در خرید لباس محدود کرده باشید و اصلا به او فرصت انتخاب نداده باشید؛ به این ترتیب او هم نمی‌تواند تسلیم انتخاب شما باشد و این می تواند منشاء بحث و درگیری شما با کودکتان باشد.
به جای درگیری و کشمکش برای خواسته هایتان در نظر داشته باشید که کودک شما هم مثل شما دوست دارد لباسی بپوشد که جسم و روحش در آن راحت باشد. پس حتما در این مورد به نظرات او احترام بگذارید.
با بحث و مشاجره بیشتر فقط توجه و حساسیت کودک خود را بالا می‌برید در حالی که اگر به او امکان انتخاب بدهید هم اعتماد به نفس او را بالا می‌برید هم به او حس شایستگی و قابلیت تصمیم گیری خواهید داد. به این ترتیب می توانید حساسیت او را هم کمتر کنید.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *