خصوصیات کودکان ۱۲ ساله

سن ۱۲ سالگی از نظر گزل یک سن آمادگی برای جهش است که به آن نام آستانه بلوغ داده است. به طور کلی گزل یک نوجوان ۱۲ ساله را برون گرا می داند.

از لحاظ جسمی
از لحاظ جسمی به طور کلی قدرت و توانایی نوجوانان ۱۲ ساله زیاد می‌شود و عضلات آنها قوی می‌گردد. اشتها زیاد می‌شود و به همین جهت باید برنامه غذایی مرتبی داشته باشند که در پسران در این سن وزن افزایش می یابد.

 

 

حرکات و رفتارها
در اعضای بدن او گاهی حرکاتی مانند: ناخن جویدن، تکان دادن سر و دست و پا، خنده های شدید، شکلک درآوردن و حرکات لب و دهان و غیره دیده می شود.
خیلی شاد و پرجنب و جوش و بازیگوش است، به سر و وضع خود می‌رسد و بعضی از آنها هر روز استحمام می‌کنند، مد لباس های خود را میل ندارد به میل خود انتخاب کند. تکالیف مدرسه را به خوبی انجام می دهند و سازش آنها با خواهر و برادرها بهتر می‌شود و به ورزش تمایل زیادی پیدا می‌کنند.

از لحاظ اجتماعی
به وسیله سوالات، اطلاعات و تجربیات جدید کسب کنند و از بی منطقی بچه گانه خارج می‌شوند و مخصوصاً به طرف دوستان و دوستی های عمیق کشیده می شوند، به کتاب خواندن و مدرسه علاقه بیشتری پیدا می کنند و پسران خیال پزشکی و مهندسی را در سر می‌پرورانند.

از لحاظ روانی
حس کمک و گذشت در آنها پیدا می شود به طوری که اغلب سود خود را فدای کمک به دیگران می کنند، حس ابتکار و خود آگاهی پیدا می‌کنند که اساس شخصیت آنها در آینده است، شجاعت و شهامت در آنها رشد می‌کند و کمتر به فریب دیگران می پردازند.

از لحاظ عاطفی
هیجانی، منتقد و کنجکاو هستند، حس تقلید در آنها زیاد است و نسبت به مادر خود صمیمی می‌شوند، قدرت کنترل عواطف خود را دارند یعنی اگر ناراحت شوند کمتر گریه می‌کنند. حسادت و اعتقادات مذهبی در آنها افزایش می یابد اما آمادگی مفاهیم اخلاقی را ندارند و قضاوت آنها نسبتا سطحی است.

PDFPrint

2 دیدگاه برای «خصوصیات کودکان ۱۲ ساله»

 • ۱۷ شهریور, ۱۳۹۸ در t ۸:۵۵ ب.ظ
  Permalink

  سلام وقت بخیر پسربچه ای ۱۲ ساله که لج میکنه و حرف گوش نمیده و دو تا برادر کوچکتر از خودش داره باید چه رفتاری باید باهاش داشته باشی مادرش فقط حرص میخوره و هیچی گوش نمیده و سرخود شده لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  • ۳۰ شهریور, ۱۳۹۸ در t ۲:۴۴ ب.ظ
   Permalink

   معمولا خیلی از رفتارهای کودکان و نوجوانان، واکنش خاصی در والدین به دنبال داره که حتی گاهی ممکنه این واکنش منفی و به ضرر فرزند تموم شه (کتک خوردن). با این حال کودک رفتارشو تکرار می کنه و این چرخه مدام تکرار میشه. بهتره چرخه رو متوقف کنید. به عنوان مثال از داد کشیدن و عصبانی شدن خودداری کنید و خونسرد باشید. به او بگویید که در صورت تکرار چنین رفتاری امتیازات خاصی را از او خواهید گرفت (گرفتن گوشی، قطع شدن تفریحات). بهتر است در رعایت این مسئله دقیق عمل کنید. چون یکبار کوتاهی یا بخشش در رفتار بد او، تاثیر تکنیک را کاهش می دهد. همچنین می توانید او را به اتاقش بفرستید. گوشی و کامپیوتر و وسایل سرگرم کننده ی او را از اتاقش خارج کنید و از او بخواهید که مدت معینی را در اتاقش بماند و بیرون نرود.

   پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *