خصوصیات ۱۶ سالگی

سن ۱۶ سالگی را باید آستانه تکامل دانست زیرا نوجوان در این سن از هر لحاظ به سرعت رشد کرده و از این به بعد رشد او آهسته می شود و برای دست پیدا کردن به تکامل شروع به کسب تجربه می نماید.

از لحاظ جسمی
در پسران کمتر علامت جدیدی دیده می‌شود و علائم قبلی تکمیل می گردند و قد ۹۸ درصد رشد قطعی خود را پیدا می کند.
ریش تراشیدن از این سن رسما شروع می‌شود، تغذیه آنها خوب است و غذا را با اشتهای کامل و زیاد می‌خورند.

حرکات و رفتارها
نوجوان ۱۶ ساله خود را به انجام هر نوع کاری قادر می داند زیرا نیرو و انرژی زیادی در او وجود دارد. این سن بهترین سن برای شروع کار های حرفه ای است و به عکاسی، ورزش و هنر علاقه دارند و به خاطر دوستان یا هنرپیشه ها به سینما می روند و برای اولین بار از فیلم انتقاد می‌کنند.
کتاب خواندن در برخی از آنها نسبتاً کاهش می یابد، علاقه او به رادیو و تلویزیون کم می‌شود و در مقابل به شدت به مسابقات ورزشی و موسیقی توجه نشان می دهند.

 

 

از لحاظ اجتماعی
در این سن نوجوان می‌خواهد هرچه بیشتر دوست پیدا کند و با آنها معاشرت نماید، دو سوم پسران در این سن به کارهای اجتماعی علاقه مند می شوند و دوستان خود را به خانه می آورند یا به خانه دوستان می‌روند.
میل دارند اتاق مستقلی داشته باشند و شخصا از آن مواظبت کنند. تفاهم با خانواده بهتر می شود.
با مردم خوب برخورد می‌کنند، به قوانین اجتماعی احترام می گذارند، و یا لااقل متوجه می‌شوند که باید از آنها اطاعت کنند.
نوجوان ۱۶ ساله در سازش با محیط جدید بهتر از ۱۵ ساله هاست و برخلاف ۱۵ ساله ها با مادر بیشتر از پدر سازش دارند. روابط آنها با خواهر و برادر خود خوب است و گاهی نقش والدین را برای آنها بازی کرده و آنان را راهنمایی می‌کنند.
گاهی دوستان را به خانواده ترجیح می‌دهند و همه اسرار خود را به یکدیگر می گویند، بهتر است در این سن والدین سختگیری های سابق را به خصوص در مورد ساعت رفت و برگشت به خانه کنار بگذارند و از دور مراقب او باشند.
نوجوان در این سن به درس علاقه مندتر می شود و به خصوص به کارهای فوق برنامه توجه خاصی پیدا می‌کنند، کمتر از تکالیف مدرسه شکایت می‌کنند و نسبت به معلمین خود مودب تر از سابق می باشند.

از لحاظ روانی، اخلاقی و عاطفی
اعتماد به نفس در ۱۶ سال ها زیاد می‌شود، حس استقلال‌طلبی آنها افزایش می‌یابد و اولین سنی است که جامعه و والدین برای آنها حقی قائل می‌شوند.
عواطف و هیجانات آنها ثابت تر از ۱۵ ساله هاست. زیرا سازش بهتری دارند و بر احساسات خود مسلط می باشند. کج خلق و زودرنج نیستند و آرزوهای آنان منطقی تر می شود و بیشتر به فکر موفقیت در امور تحصیلی و شغلی و غیره می افتند. وجدان او بیدار می شود و پایبند به اخلاقیات است. خوب و بد را به خوبی تشخیص می دهد و به ندرت دست به دزدی، دروغگویی و سایر خلاف ها می زند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *