درک کودک از جنسیت در مراحل مختلف رشد (بخش دوم)

  • از ۴ تا ۵ سالگی

اکثر کودکان در این سن به کودکستان فرستاده میشوند. چنان چه کودکی اعضای جنسی خود را لمس کند، معمولا در کودکستان و مدرسه، مربیان مانند والدین عمل نخواهند کرد و در این مورد شکیبایی کمتری از خود نشان می دهند.

این عدم تحمل موجب نمی شود که کودک میل و اشتیاق به این رفتارها را از دست بدهد. اما باعث میشود که کمتر در ملأ عام دست به این کار بزند. کودکان در این سن یاد می گیرند که این گونه نیازهای خود را در قالب بازی هایی از قبیل دکتر بازی، مامان و بابا بازی و… ابراز کنند و عموما تمایل دارند که دور از چشم بزرگترها و در گوشه و کنار باشند، چرا که برخی بزرگسالان با رفتار خود نشان میدهند که نظر مثبتی نسبت به این نوع بازی‌ها ندارند.

در این گروه سنی، به دلیل ارضای حس کنجکاوی درباره‌ی اندامهای تناسلی کودکان دیگر، ممکن است تمایل به لمس کردن و تماشای اندام با همسالان خود وجود داشته باشد. بنابراین به دلیل ورود به کودکستان ضروری است که مفهوم کامل خصوصی بودن اندام تناسلی و همچنین پیشگیری از سوءاستفاده ی جنسی به کودکان آموزش داده شود. مفهوم فضای خصوصی را هنگام تعویض لباس و رفتن به توالت به کودک آموزش دهید.

در این سن کودکان سؤالات بسیاری را در خصوص زاد و ولد مطرح می کنند. پرسش هایی که آنان در مورد دوران حاملگی و چگونگی به دنیا آمدن دارند، هیچ ربطی به احساسات جنسی آنان ندارد و این بزرگسالان هستند که میان این پرسش ها و مسایل جنسی رابطه ای می بینند و به همین دلیل عموما برای پاسخگویی به این سؤالات دچار مشکل و زحمت فراوان می شوند. اگر به پرسش های کودکان در این سنین اهمیت داده نشود و پاسخ مناسبی به سؤالات آنها ندهید، کودکان می آموزند که سکوت کنند و پرسش هایی از این قبیل را به زبان نیاورند. بنابراین بهتر است که به سؤالات آنان پاسخ داده شود. بدیهی است که احساس کنجکاوی درباره ی تمام مسایلی که به جنسیت مربوط می شود، در کودکان وجود دارد. برای مثال، دختر و پسر چه تفاوتی با هم دارند؟ … چرا مردان حامله نمی شوند؟ کودک چگونه به دنیا می آید؟ و…

برخی از محققان آغاز احساس خجالت را از این دوره ی سنی میدانند، هرچند که برای تمام بچه ها ممکن است پیش نیاید.

نکات مهم در مورد تربیت جنسی کودکان تا سن ۵ سالگی

آگاهی کامل نسبت به اعضای بدن خود و کارکرد هر یک از اعضا

اگاهی از نام صحیح اعضای بدن از جمله اعضای تناسلی

درک مفهوم خصوصی بودن اندام تناسلی

اطمینان حاصل کردن از جنسیت خود و توانایی تشخیص دادن دختر یا پسر بودن خود

فهم و درک رفتارهای کلیشه ای زنانه و مردانه و تفاوت گذاشتن بین نقش های مادر و پدر در خانه

عزت نفس نسبت به هویت مذکر یا مؤنث خود

احساس کنجکاوی درباره‌ی تمام مسایل مربوط به جنسیت و مطرح کردن سؤالات بسیار در این زمینه

ارضای حس کنجکاوی درباره ی اندامهای تناسلی کودکان دیگر، از طریق بازی هایی مثل دکتر بازی

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *