درک کودک از جنسیت در مراحل مختلف رشد (بخش سوم)

  • از ۶ تا ۸ سالگی

این دوره ی سنی را دورهی نامرئی میل جنسی می نامند. به نظر می رسد که برای کودکان این گروه سنی، دیگر امور جنسی به میزان سابق جذابیت ندارد. آنها پرسش های کمتری مطرح می کنند. دوست داشتن (عاشق شدن) پا به میدان می گذارد.

در این گروه سنی لمس آلت تناسلی در حضور دیگران کمتر دیده میشود. اما این به آن معنا نیست که کودکان پس از شش سالگی دیگر این عادت را ترک کرده اند، بلکه تنها در ملأ عام کم تر دست به این کار می زنند. این امر در مورد بازی های جنسی کودکانه نیز صادق است. آنان در این سن بیشتر متوجه معیارهای اجتماعی هستند.

اغلب این کودکان مایل به دوست شدن و بازی کردن با کودکان همجنس خود هستند. این گروه کاملا به نقشهای جنسیتی شان حساس و هوشیار هستند.

 

به کودکان ۶ تا ۸ ساله ی خود توضیحات ساده، مختصر و قابل فهمی درباره‌ی بلوغ و تغییرات گوناگون جسمانی، عاطفی و رفتاری بدهید. هر چند کودکان ۶ تا ۸ ساله هنوز تجربه ای از این گونه تغییرات ندارند، ولی صحبت درباره‌ی آن موجب صمیمیت، یکرنگی و ایجاد فضایی احترام آمیز برای گفت و گوی های بعدی بین شما با او می شود.

نکات مهم در مورد تربیت جنسی کودکان ۶ تا ۸ سال

کودک باید تولیدمثل گیاهان و حیوانات به عنوان بخشی از چرخه ی حیات را درک کرده باشد.

در پاسخ به پرسش هایی چون “نوزادان از کجا می آیند” و”چطوری به دنیا می آیند” کودک باید توضیحاتی شنیده باشد.

از تفاوت بین دو جنس آگاه باشد و نام علمی اندام تناسلی خود و جنس مخالف را بداند.

نسبت به سلامت کلی و نیازهای ایمنی بدن خود مسئولیت روزافزون پیدا کند و بهداشت شخصی خود را با مسواک زدن، دوش گرفتن و رعایت تغذیه ی مناسب حفظ کند.

بتواند احساسات خود را با والدین یا افراد قابل اعتماد در میان بگذارد.

  • از ۸ تا ۱۰ سالگی

سنین ۸ تا ۱۰ سالگی را می توان سالهای آغازین عشق ورزیدن کودکان دانست. با رشد هرچه بیشتر کودکان، این احساس نقش اساسی تری در زندگی آنها بازی خواهد کرد. همزمان با رشد کودک این احساس نیز رشد می یابد و با نیاز جسمانی پیوند می خورد.

توانایی درک کودک از مسایل، رشد بیشتری می یابد و دلایلی که کودکان ارائه می دهند منطقی تر می شوند. کودک می تواند داستان زاد و ولد را به خوبی تصور کند، گرچه هنوز به سختی می تواند فرایند دقیق چگونگی حاملگی را درک کند.

پس از هشت سالگی نخستین علایم بلوغ در کودکان ظاهر می شود. علاوه بر تقویت همه‌ی اطلاعات دوره های قبلی، باید آگاهی جنسی کودک خود را در مورد آن چه باعث رابطه ی مثبت می شود و آنچه برای یک رابطه بد است را افزایش دهید.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *