درک کودک از جنسیت در مراحل مختلف رشد (بخش اول)

این که بدانیم فرزندمان در هر سنی چه مرحله از مراحل رشد جن پشت سر می گذارد، موضوعی است که در تربیت جنسی بسیار به ما کمک خواهد کرد. به این منظور، درک کودک از مسایل جنسی بر اساس مراحل رشد کودک به تفصیل بیان شده است.

  • از تولد تا ۲ سالگی

اگر کودک بتواند با دستانش اشیایی را محکم بگیرد و نگه دارد، نسبت به اعضای بدن خود نیز کنجکاو میشود و درصدد کشف آنها برمی آید و قسمت هایی از بدن خود، از جمله انگشتان دست و پا و همین طور آلت تناسلی خود را نیز لمس خواهد کرد. لمس آلت تناسلی برای کودک احساس خوبی به همراه دارد، ولی نوزادان هنوز قادر نیستند جای آلت تناسلی خود را به خاطر بسپارند تا بتوانند مجددا این احساس را تجربه کنند. این توانایی زمانی حاصل می شود که کودک بیش از یک سال داشته باشد. پس از آن رفتار جنسی به صورت خودکار صورت می گیرد. رفتاری که آگاهانه برای کسب یک احساس لذت بخش است. البته این نوع لذت با لذت جنسی متفاوت است و کاملا بدون هدف خاصی انجام می گردد.

کودکان نوپا معمولا قادر به نام بردن تمام اعضای بدن خود از جمله دستگاه تناسلی هستند و به راحتی و بدون هیچ گونه شرمساری درباره ی اعضای بدن خود صحبت می کنند. در این سنین باید نام اعضای بدن را به او یاد دهید.

اکثر کودکان دو ساله تفاوت بین مرد و زن را متوجه میشوند و معمولا از روی  شکل ظاهر می توانند تشخیص دهند که یک فرد مرد یا زن است.

 

  • از ۲ تا ۴ سالگی

در این دوره ی سنی کودکان خود را به عنوان موجودی مستقل از دنیای اطراف می بینند و به خویشتن و جسم خودآگاهی می یابند. آنها کشف می کنند که ظاهری متفاوت با دیگران دارند. از این زمان کودک به جسم خود و به جسم دیگران توجه بیشتری نشان میدهد. کودکان به تفاوتهای جنسیتی خود با کودکان غیرهمجنس خود پی می برند و می توانند افراد را بر اساس جنسیت شان طبقه بندی کنند.

هویت جنسی و درک از جنسیت در این سن شکل می گیرد و این به کشف تفاوت های ظاهری میان خود و دیگران مربوط می شود. کودکان عمومأ می پندارند که این تفاوت در ظاهر و لباس است.

پدر و مادر می توانند در این سنین در مورد اعضای مختلف بدن و نحوه ی کارکردشان توضیحات ساده و قابل فهمی به کودک بدهند.

کودک در این سنین نیاز به تماس های جسمانی دارد، والدین باید کودک را در آغوش بگیرند و از این طریق به وی محبت کنند. نیاز به تماس جسمی و لمس و نوازش، برای کودکان این گروه سنی بسیار با اهمیت است.

در این سن بچه ها علاقه ی زیادی به وارسی و مطالعه‌ی بدن خود و دیگران و همین طور آلت تناسلی خود و دیگران دارند. آنها دوست دارند اندام تناسلی خود را نشان دهند، آن را لمس کنند (یا آلت بچه های دیگر را لمس کنند). بازی کودک با اندام تناسلی اش به قصد ارضای جنسی نیست. این عمل برای کودک آرامش بخش است، درست مانند وقتی که انگشت شست خود یا پستانک را می مکد. میزان مبادرت به این کار در کودکان متفاوت است. طبق نظر محققان “میزان حساسیت عضو جنسی” در انسانها متفاوت است، این موضوع شامل کودکان هم می شود. ممکن است کودکی مرحله ی کشف اندام خود را دیرتر از دیگر همسالان خود آغاز کند. (معمولا این مرحله در دختران دیرتر از پسران رخ میدهد).

در این مرحله ی سنی، روند تکامل زبان در کودک به سرعت در حال پیشروی است. کودک متوجه میشود که هر کلمه اثری به همراه دارد. اگر غذا و نوشیدنی درخواست کنی، آن را دریافت می کنی، اگر کسی را صدا کنی او می آید. به این ترتیب کودکان از سن یک تا سه سالگی در می یابند که بیان هر واژه با واکنشی از اطراف همراه است. آنان متوجه می شوند که وقتی کلمات ویژه ای را به زبان می آورند، در بزرگترها عکس العملی ایجاد می شود و به این ترتیب دوران به زبان آوردن کلمات زشت نیز آغاز می گردد. به نظر می رسد بچه ها با بیان کلمات زشت می خواهند بزرگترها را تحریک کنند و شاهد واکنش آنها باشند.

در این سن می توان به تدریج به کودک خصوصی بودن بعضی از اندامهای بدنش را یاد داد. برای مثال: بینی عضوی از صورت است و دست زدن به آن اشکالی ندارد، ولی آلت تناسلی اندامی خصوصی است و دیگران نباید به آن دست بزنند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *