دست زدن نوپایان به وسایل منزل

فرزند شما راه افتاده است و دوست دارد به همه جا سرک بکشد و با دنیای اطرافش و وسایل گوناگون اشنا شود. این حالت او از حدود هشت ماهگی که چهار دست و پا به این سو و آن سو حرکت می کرد اغاز شده است و ویژگی مهم و بارز خردسالان به ویژگی کودکان زیر دو سال این است که دنیایشان را می کاوند. انان کنجکاوند و به شدت علاقه دارند بدانند وسایل منزک چگونه کار می کنند و از چه چیزی درست شده اند. آن ها از این راه می آموزند و روز به روز اندوخته ها و تجربه هایشان بیشتر می شود.
این که کودک شما دائم سراغ وسایل منزل می رود و کنجکاوی می کند نشانه هوش خوب او است پس وقتی به کشف جهان اطراف خود می پردازد او را پیاپی از این کار منع نکنید. باز داشتن کودک از دست زدن به اشیا حس کنکاوی و خلاقیت او را از بین میبرد واستقلال او را به خطر می اندازد بنابراین از سرزنش دائم او و به کار گیری جمله هایی مانند ((دست نزن می افته )) ((این مال بچه ها نیست )) ((نکن بچه تو چقدر شری))((نکن می افته می شکنه )) و … بپرهیزید.
شما باید پیش از هر کاری آرایش منزل را تغییر دهید و وسایل خطر ناک و خطر ساز را از دسترس او دور کنید. ایجاد محیط امن برای کودکان ((بویژه کودکان ۸ تا ۱۰ ماهه که چهار دست و پا می روند و نو پا )) بسیار مهم است پس از اینکه زمینه های خطر را از بین ببرید اجازه دهید تا حدودی حادثه جویی کند.

بالا رفتن از پله (( کودکان ۹- ۱۰ ماهه علاقه فراوانی به پله دارند و دوست دارند از آن بالا روند )) بالا رفتن از صندلی استوار و پایه کوتاه باز کردن در جعبه و رفتارهایی از قبیل میزان خود باوری او را بالا می برد البته دائم باید مراقب او باشید: زیرا کودکان بویژه در سن کنجگاوی بسیار خطر ساز و حادثه افرین می شوند و متاسقانه حوادث متداول تری علت مرگ یا صدمه های جدی در کودکان حدود یک ساله است و حدود یک سوم از کودکان را شامل می شود بویژه در زمان حاضر که فناوری و وسایل گوناگون الکتریکی و مکانیکی زمینه های خطر را افزایش داده اگر چه باعث راحت تر و اسان تر شدن زندگی نیز شده اند .

 

رعایت نکات ایمنی در خانه
در خانه چه نکات ایمنی را رعایت کنیم تا خردسالان دچار حادثه نشوند؟
برای پیشگیری از حوادث و خطرها در خانه به نکات ایمنی ذیل توجه کنید:
۱٫ جمع اوری اشیای ریز مانند تکمه، حبوب (نخود، لوبیا و …) فندق و پسته، آب نبات، تیله، ذرت بو داده هسته میوه (آلبالو، هلو و…) پول خرد، دانه تسبیح، سنجاق قفلی ، سوزن ته گرد، میخ، چوب خلال، استخوانهای ریز و… به جهت ورود به حنجره و احتمال خفگی و گاهی قرار گرفتن در گوش و بینی کودک (بسیاری از این اشیا از روده های کودک می گذرند و همراه مدفوع خارج می شوند. اما اشیایی مثل سوزن، سنجاق قفلی، چوب خلال، میخ واستخوانهای ریز دفع نخواهند شد.
۲٫ جارو زدن مستمر خانه برای اشیا و خانه وآشغال های ریز:
۳٫ جمع آوری وسایل نوک تیز مانند مداد، خودکار و….
۴٫ قرار دادن دروازه ایمنی برای پله ها و اتاق هایی که برای خردسالان امن نیستند.
۵٫ محصور کردن پنجره، تراس یا بالکن با نرده.
۶٫ قرار دادن قفل بر درهایی که به بالکن، راه پله یا جاهای خطرناک منتهی می شوند.
۷٫ جمع اوری موادی مثل فراورده های نفتی، رنگها به ویژه با ترکیب سرب ، واکس، گاز فندک ، حشره کش ها، الکل، مواد پاک کننده، مواد تمیز کننده شیشه و آینه ، روغن های جلا دهنده ، محلولهای لوله باز کنی، داروهای دفع آفت های گیاهی .سیگار و تنباکو، داروها، مرگ موش، مواد آرایشی و….
۸٫ جارو زدن خانه، بی درنگ پس از به کار گیری حشره کش به دلیل این که خردسالان (( به ویژه زیر یک سال )) مگس و حشره مرده را نیز به دهان می برند.
۹٫ مراقبت از زیر سیگاری و محتویات آن .
۱۰٫ مراقبت از سیم های برق و تا حد امکان، پنهان کردن آنها به دلیل این که ممکن است فرزند شما آن ها را بجود.
۱۱٫ محافظت از مته های برقی، قیچی ها، اره برقی، اتوی داغ ، پنکه و … ( کودکان به وسایل بزرگسالان به شدت علاقه نشان می دهند و دوست دارند مانند بزرگتر ها از آن وسایل استفاده کنند).
۱۲٫ جمع آوری جعبه و وسایل خیاطی بلافاصله پس از خیاطی ( وسایل این جعبه اغلب ریز و تیز است ).
۱۳٫ قرار دادن شیشه های شکسته، قوطی حلبی درباز و تیغ صورت تراشی در ظرف های در بسته.
۱۴٫ پرهیز از خواباندن نوزاد روی مبل یا تخت حتی اگر با بالش یا کوسن او را محافظت کنید.
۱۵٫ پرهیز از قرار دادن بالش بسیار نرم زیر سر کودک قبل از ۲ سالگی ( احتمال خفگی وجود دارد).

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *