دلایل اصرار کودک بر پوشیدن یک لباس خاص

دختر ۴ ساله او اصرار دارد یک لباس یا لباس های ناهمگون را بپوشد. کودکان در این سن، به طور معمول به یک لباس علاقه نشان می دهند و دوست دارند دائم همان را بپوشند، حتی اگر کثیف باشد. این رفتار دوام نمی یابد، پس با او مقابله نکرده و لباس مورد علاقه اش را بشویید.
برای اینکه مشکل شما کمتر شود می توانید یک دست دیگر از همان لباس خاص را برایش بخرید.
گاهی کودکان، انتخاب های درستی از جهت هماهنگی رنگ ها در لباس ها (پیراهن و شلوار یا بلوز و دامن) ندارند که می توانید با قرار دادن لباس هایی با رنگ های متناسب با هم در قسمت های مستقل کمد، این مشکل را کمتر کنید.
لباس های مناسب مهمانی و لباس های خانه و لباس های بازی او را در قسمت های جداگانه قرار دهید.
در صورت اصرار فرزندتان به پوشیدن لباس هایی با ترکیبی خاص از رنگ های نا همگون، حساسیت فراوان نشان ندهید و نگران داوری دیگران هم نباشید. دیگران متوجه می شوند که این انتخاب، سلیقه فرزندتان است و اگر متوجه نشدند می توانید غیر مستقیم آن ها را آگاه کنید.
درباره لباس پوشیدن، قوانینی وضع کنید و در محدوده ای مشخص به او آزادی بدهید، برای مثال می تواند از بین چند لباس نو، هر یک را که می خواهد انتخاب کند.

 

استقلال کودک در لباس پوشیدن
سن مناسب برای لباس پوشیدن کودکان، حدود ۳ سالگی است. برای آمادگی، از نوپایی آغاز کنید و اجازه دهید خودش تلاش کند؛ البته مراقب باشید که کلافه و در نتیجه عصبانی نشود.
از همان نوپایی، اسم لباس ها را به او بگویید تا در ۳ سالگی کار راحت تر شود.
توجه به نکات ذیل، او را در لباس پوشیدن مستقل می کند:
۱٫ کودک برای لباس پوشیدن به زمان زیادی نیاز دارد. در تنظیم برنامه ها این وقت را در نظر بگیرید تا از کندی او عصبانی نشوید و دستپاچه اش نکنید.
۲٫ لباس های او را به ترتیبی که باید بپوشد، بچینید و آن ها را در یک جا قرار دهید تا منتظر نماند.
۳٫ تا مدتی در حد نیاز و در صورت تمایل خودش به او کمک کنید.
۴٫ در خرید لباس برای فرزندتان دقت کنید. شلوار یا دامن با کمر کشباف مناسب هستند؛ شلوار زیب دار برای پسران زیر ۷ سال مناسب نیستند؛ چون ممکن است هنگام بالا کشیدن زیب، بدنشان آسیب ببیند؛ لباس ها باید دارای دکمه ها یا بندهای چسبی بزرگ باشند.
۵٫ به کودک بیاموزید که دکمه ها را از پایین به بالا ببندد.
۶٫ بهتر است هنگام لباس پوشیدن، تلویزیون خاموش باشد تا تمرکز داشته باشد.
۷٫ از تحسین و تشویق او غافل نشوید.

PDFPrint

2 دیدگاه برای «دلایل اصرار کودک بر پوشیدن یک لباس خاص»

 • ۲۸ مهر, ۱۳۹۸ در t ۱۰:۴۶ ق.ظ
  Permalink

  سلام خانم دکتر خواهش میکنم جواب منو بدید پسر من پنج سالشه یک سالی هست که واقعا موقعه لباس پوشیدن اذیتم میکنه و اصلا به حرف من گوش نمیده من گاهی مقاومت میکنم ولی بیشتر مواقع از پسش بنمیام چون شدیدا لجبازی میکنه سر این موضوع به من بگید چکار کنم چون فقط میخواد حرف خودش باشه و از اینکه وقتی میخواد لباس بپوشه بهش بگم بدتر میشه همه چی
  ممنونم

  پاسخ دادن
  • ۲۵ آبان, ۱۳۹۸ در t ۱۲:۳۶ ب.ظ
   Permalink

   معمولا خیلی از رفتارهای کودکان و نوجوانان، واکنش خاصی در والدین به دنبال داره که حتی گاهی ممکنه این واکنش منفی و به ضرر فرزند تموم شه (کتک خوردن). با این حال کودک رفتارشو تکرار می کنه و این چرخه مدام تکرار میشه. بهتره چرخه رو متوقف کنید. به عنوان مثال از داد کشیدن و عصبانی شدن خودداری کنید و خونسرد باشید. به او بگویید که در صورت تکرار چنین رفتاری امتیازات خاصی را از او خواهید گرفت (گرفتن گوشی، قطع شدن تفریحات). بهتر است در رعایت این مسئله دقیق عمل کنید. چون یکبار کوتاهی یا بخشش در رفتار بد او، تاثیر تکنیک را کاهش می دهد. همچنین می توانید او را به اتاقش بفرستید. گوشی و کامپیوتر و وسایل سرگرم کننده ی او را از اتاقش خارج کنید و از او بخواهید که مدت معینی را در اتاقش بماند و بیرون نرود.

   پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *