دلایل اصرار کودک بر پوشیدن یک لباس خاص

دختر ۴ ساله او اصرار دارد یک لباس یا لباس های ناهمگون را بپوشد. کودکان در این سن، به طور معمول به یک لباس علاقه نشان می دهند و دوست دارند دائم همان را بپوشند، حتی اگر کثیف باشد. این رفتار دوام نمی یابد، پس با او مقابله نکرده و لباس مورد علاقه اش را بشویید.
برای اینکه مشکل شما کمتر شود می توانید یک دست دیگر از همان لباس خاص را برایش بخرید.
گاهی کودکان، انتخاب های درستی از جهت هماهنگی رنگ ها در لباس ها (پیراهن و شلوار یا بلوز و دامن) ندارند که می توانید با قرار دادن لباس هایی با رنگ های متناسب با هم در قسمت های مستقل کمد، این مشکل را کمتر کنید.
لباس های مناسب مهمانی و لباس های خانه و لباس های بازی او را در قسمت های جداگانه قرار دهید.
در صورت اصرار فرزندتان به پوشیدن لباس هایی با ترکیبی خاص از رنگ های نا همگون، حساسیت فراوان نشان ندهید و نگران داوری دیگران هم نباشید. دیگران متوجه می شوند که این انتخاب، سلیقه فرزندتان است و اگر متوجه نشدند می توانید غیر مستقیم آن ها را آگاه کنید.
درباره لباس پوشیدن، قوانینی وضع کنید و در محدوده ای مشخص به او آزادی بدهید، برای مثال می تواند از بین چند لباس نو، هر یک را که می خواهد انتخاب کند.

 

استقلال کودک در لباس پوشیدن
سن مناسب برای لباس پوشیدن کودکان، حدود ۳ سالگی است. برای آمادگی، از نوپایی آغاز کنید و اجازه دهید خودش تلاش کند؛ البته مراقب باشید که کلافه و در نتیجه عصبانی نشود.
از همان نوپایی، اسم لباس ها را به او بگویید تا در ۳ سالگی کار راحت تر شود.
توجه به نکات ذیل، او را در لباس پوشیدن مستقل می کند:
۱٫ کودک برای لباس پوشیدن به زمان زیادی نیاز دارد. در تنظیم برنامه ها این وقت را در نظر بگیرید تا از کندی او عصبانی نشوید و دستپاچه اش نکنید.
۲٫ لباس های او را به ترتیبی که باید بپوشد، بچینید و آن ها را در یک جا قرار دهید تا منتظر نماند.
۳٫ تا مدتی در حد نیاز و در صورت تمایل خودش به او کمک کنید.
۴٫ در خرید لباس برای فرزندتان دقت کنید. شلوار یا دامن با کمر کشباف مناسب هستند؛ شلوار زیب دار برای پسران زیر ۷ سال مناسب نیستند؛ چون ممکن است هنگام بالا کشیدن زیب، بدنشان آسیب ببیند؛ لباس ها باید دارای دکمه ها یا بندهای چسبی بزرگ باشند.
۵٫ به کودک بیاموزید که دکمه ها را از پایین به بالا ببندد.
۶٫ بهتر است هنگام لباس پوشیدن، تلویزیون خاموش باشد تا تمرکز داشته باشد.
۷٫ از تحسین و تشویق او غافل نشوید.