دلایل افسردگی در کودکان

افسردگی به دلایل مختلف سراغ کودکان می آید که می‌توان این دلایل را به انواع مختلف تقسیم کرد. افسردگی نیز مانند بیشتر اختلالات روانی می‌تواند زمینه ژنتیک داشته باشد. به این صورت که اگر پدر یا مادر یا نزدیکان کودک دچار افسردگی باشند احتمال ابتلای او به افسردگی بیشتر است.
تغییرات اجتماعی مانند جنگ یا بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل نیز می تواند کودکان را افسرده کند.
اما امروز مهمترین دلیل برای افسردگی کودکان رفتار والدین است. چرا که بچه ها در سنین پایین به والدین خود وابسته اند و رفتار والدین می‌تواند در روحیه آنها بسیار تاثیر گذار باشد.
رفتارهایی مانند تبعیض بین فرزندان، به رخ کشیدن نکات منفی کودک و ابراز نکردن صفات مثبت او و کلا رفتارهای نسنجیده به طوری که روحیه او را تضعیف کند و اعتماد به نفس او را کاهش دهد، می تواند زمینه ساز ابتلا به افسردگی در کودک باشد.
غیر از رفتار والدین با کودک، رفتار والدین با هم نیز می‌تواند در بروز افسردگی نقش داشته باشد مانند دعواهای زناشویی مداوم و مقصر دانستن کودک در اختلافات خانوادگی، مطرح کردن مسائل اقتصادی در حضور کودک، آگاهی کودک از بیماری والدین به طوری که نگران از دست دادن والدینش شود و خود را در بیماری آنها مقصر بداند و در نهایت جدایی والدین.
برخی عوامل روانشناختی نیز مانند نبود عزیزان و مخصوصا مرگ پدر یا مادر، از دست دادن سلامت مانند نقص عضو یا بیماری های مزمن و لاعلاج می تواند کودک شما را افسرده کند.

 


برخی دلایل ساده مانند تعویض به مدرسه یا مهد کودک، اسباب کشی و مهاجرت که از نظر شما ممکن است متنوع و خوشحال کننده باشد می تواند کودک شما را افسرده کند چرا که تغییر ناگهانی و بدون مقدمه و از دست دادن دوستان برای کودک ناراحت کننده است و اگر با او همراه نباشید و به گفتگو با او نپردازید ممکن است برایش مشکلات روحی پیش بیاید.

پیشگیری و درمان
پس از این که افسردگی در کودک شما تشخیص داده شد و همچنین دلیل یا دلایل افسردگی او را نیز فهمیدید، حال راحت تر می توانید به درمان او بپردازیم.
ایجاد یک فضای صمیمی و دوستانه در محیط خانوادگی، برآورده کردن نیازهای او به اندازه مناسب، گفتگو با فرزند به نحوی که به حرف هایش گوش دهید و به احساساتش احترام بگذارید و گاهی تغییر فضایی که باعث افسردگی کودک شده است و دقت در روابط بین فردی در خانواده مانند رابطه پدر و مادر با هم و با فرزندان دیگر، همه و همه می تواند از راهکارهای درمان افسردگی در کودک شما باشد و در عین حال رعایت تمام این نکات می‌تواند از بروز افسردگی نیز پیشگیری کند.
اما اگر علائم افسردگی در کودک شما ادامه یابد یا به گونه‌ای بود که به سلامت او ضربه می‌زند، مانند کم خوابی یا کم اشتهایی و اگر ریشه افسردگی کودک شما ژنتیکی بود حتماً از یک متخصص کمک بخواهید و نگذارید وضعیت کودکتان وخامت پیدا کند، چرا که افسردگی می‌تواند لطمه‌های زیادی به فرزندتان بزند و هر چه سریع تر در صدد درمان آن برآیید، به نفع شما خواهد بود.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *