دوستی و معاشرت نوجوان با گروه همسالان

گرچه تمایل به معاشرت و دوستی های افراطی با گروه همسالان از رفتارهای طبیعی دوران بلوغ به شمار می‌رود، ولی رعایت و توجه به چند نکته در این مورد به منظور هدایت بهتر نوجوان لازم و ضروری است.
۱٫ سعی نکنید معاشرت نوجوان را به حد افراط کنترل کنید. زیرا این امر موجب نگرانی و ناراحتی او می شود. برخی از نوجوانان به حدی از این وضع ناراحت می‌شوند که نسبت به والدین احساس تنفر و اکراه پیدا می‌کنند.
هوشیاری والدین در مورد معاشرت نوجوانان به این معنا نیست که همیشه به آنان بدگمان باشند و هر لحظه اعمالشان را بررسی و کنترل کنند، زیرا او احساس می کند که لحظه‌ای آزاد نیست.
۲٫ نوجوان نسبت به دوران کودکی به آزادی بیشتری در معاشرت با دوستان نیاز دارد، او می‌خواهد والدین به میل باطنی اش نسبت به معاشرت با همسن و سالهایش احترام بگذارند، این مطلب را که او نباید از نظر ظاهری و لباس فرق چندانی با همسالانش داشته باشد درک کنید.
۳٫ او دوست ندارد که والدین دوستانش را به باد انتقاد بگیرند، عدم پذیرش دوستان فرزند، باعث بدگمانی و بی‌اعتمادی نوجوان نسبت به والدین می‌شود؛ هرچند خودشان با صراحت به معایب یکدیگر اشاره می کنند ولی به هیچ وجه دلشان نمی‌خواهد که والدینشان عیب دوستان شان را بگویند.
بنابراین سعی نکنید با این عمل اعتماد او را از دست بدهید زیرا جلب اعتماد فرزند در دوران بلوغ کاری بسیار عاقلانه است و مانع می شود که فرزند برای ارضای احساس تعلق به گروه خارج از خانه پناه ببرد.

 


۴٫ در دوران بلوغ دوستی ها به ندرت پایدار می ماند ولی چنانچه محدودیت های غیر منطقی وجود داشته باشد، نوجوان به این موضوع حریص تر می شود و تفکر صحیح و منطقی خود را از دست می دهد.
۵٫ اگر دخالت شما در انتخاب دوست، به طور مستقیم انجام گیرد نوجوان مقاومت نشان می‌دهد. اگر بخواهید او را از گروه همسالان جدا کنید، مطمئن باشید که او جانب آنان را می گیرد.
برای طرد گروهی که او عضو آن شده است، به خشونت و تهدید متوسل نشوید، زیرا نه تنها نتیجه نمی‌گیرید بلکه اعتبار خود را از دست می دهید، در این مورد بسیار با احتیاط رفتار کنید.
۶٫ بهترین کار این است که در کنار فرزند خود حرکت کنید، بدون آنکه آزادی عملش را سلب کنید. مراقب او باشید زیرا اگر بخواهید او را از معاشرت با دوستان منع کنید یا زمانی که دوستش را به خانه می‌آورد، از او ایراد بگیرید یا به دوستش توهین کنید، او سعی خواهد کرد همه کارها، حتی دوستانش را از شما پنهان کند و قرار هایش را با دوستانش در خارج از خانه بگذارد تا خود و دوستش را در معرض ایرادهای شما قرار ندهد و ثابت کند که همیشه تصمیم گیرنده شما نیستید.

معاشرت با جنس مخالف
یکی از خصوصیات دوران نوجوانی میل و کشش به سوی جنس مخالف می باشد. با آغاز بلوغ، نوجوان در آستانه ایجاد ارتباط عاشقانه با جنس مخالف خود قرار می گیرد.
روبه روی آنها دری قرار گرفته است که پدر و مادر نمی توانند آن را بر رویشان باز کنند ولی والدین می توانند پسر و دختر را راهنمایی کنند و شیوه صحیح رفتاری را به آنها بیاموزند.
به خاطر اختلاف در رشد، برای یک دوره زمانی پسرها غیر اجتماعی تر و ضعیف تر از دخترها به نظر می‌رسند. دختران ممکن است دوستی با پسران بزرگتر از خود را بپسندند و پسران هم دوستی با همجنسان خود را ترجیح دهند و یا با دختران کوچک تر از خود دوستی کنند.
پسران و دخترانی که در کودکی دوستانشان را منحصراً از میان همجنسان خود انتخاب می کنند به هنگام ورود به مرحله بلوغ دچار مشکل شده و از یکی از مراحل مهم رشد عاطفی خود که تمایل به جنس مخالف است به شیوه طبیعی عبور نمی کنند.
زندگی دسته جمعی و خانوادگی همراه با دید و بازدید، نوجوانان را اجتماعی و خوش برخورد بار می آورد. وقتی نوجوانان با فامیل و دوستان از هر سنی رفت و آمد داشته باشند کمرو و خجالتی بار نمی‌آیند.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *