راز تکان دادن نوزاد

در تمام دنیا، والدین سعی می کنند با تکان دادن نوزادشان، آرامش و راحتی را برای ا. فراهم کنند. آن ها برحسب عادت و بدون اینکه دلیل کارشان را بدانند، در هر دقیقه ۶۰ الی ۷۰ بار نوزاد خود را تکان می دهند. نوزادان نیز با این کار حس خوبی پیدا می کنند، زیرا این حرکات، دوره داخل رحم را برای آنان تداعی می کند. همچنین، آهنگ ضربان قلب مادر و طرز راه رفتن او در پایان دوره ی بارداری، با ضرباهنگ این تکان ها هماهنگی دارد.
نوزادان نیازمند حرکت اند. نوزادانی که در آغوش گرفته نمی شوند یا والدینشان آنان را به حد کافی تکان نمی دهند، خود اعضای بدنشان را می جنبانند و مشتشان را باز و بسته می کنند تا برای خود حرکت کمی را ایجاد کنند. هنگامی که نوزاد را تکان می دهیم، چه در آغوش باشد و چه در گهواره، به او کمک می کنیم تا حس تعادل در او رشد کند و به این صورت اولین مرحله ی یادگیری کنترل اعضای بدن در او بارور شود.
به گهواره وابستگی پیدا نکنید! برای اینکه نوزاد به طور کامل از فواید حرکت و تکان خوردن بهره مند شود، باید او را به حالت مستقیم نگاه دارید. پژوهش ها نشان می دهد که والدین به طور ذاتی ، کودک را روی بازوی چپ خود( سمت چپ بدن ) نگاه می دارند. به نظر می رسد که نوزاد به طور غریزی این طرف بدن را ترجیح می دهد و حقیقتا نیز همین طور است، زیرا او از سمت چپ بدن ، صدای قلب را می شنود. همچنین چون بازوی چپ به قلب نزدیکتر است ، گرم تر از بازوی سمت راست است و آرامش بیشتری به نوزاد می دهد. در نهایت این شیوه در آغوش گرفتن نوزاد، سبب می شود که عملکرد دستگاه گوارش او بهتر شود.


علاوه بر این، چون سمت چپ بدن انسان توسط قسمت راست مغز (بخش احساسی ) کنترل می شود، گمان می رود که قسمت چپ صورت نیز پر احساس تر از سمت راست آن باشد. در واقع اگر نوزاد به گونه ای در آغوش بکشیم که با طبیعت بدنمان همخوانی داشته باشد ، به این صورت می توانیم مهر و عاطفه بیشتری را نثارش کنیم. شاید بتوان اذعان داشت که حتی چشم و گوش چپمان هم آمادگی بیشتری برای پاسخ گویی به واکنش ها و نیاز های عاطفی نوزاد دلبندمان دارد.
در مجله (( مادر بودن))به مطالعه ای اشاره شد که در مورد فواید تکان دادن نوزاد صورت گرفته است. طبق این بررسی، مادرانی که سزارین کرده اند و روی صندلی متحرک می نشینند و نوزاد خود را در آغوش می گیرند، رد کمتری را تحمل می کنند، گاز معده شان کمتر است، زودتر به راه می افتندو از بیمارستان مرخص می شوند. این مطالعه بر روی زنانی که زایمان طبیعی داشته اند نیز صورت گرفته و مشحص شده است که تکان دادن نوزاد سبب می شود گرفتگی عضلات شکمی برطرف شود و در نتیجه عملکرد دستگاه گوارش ، اشتها و گردش خون بهتر گردد.
چرا از انجام کاری که برای مادر و نوزاد خوشایند است طفره می روید؟ در مجله (( مادر بودن )) توصیف زیبایی نوشته شده است که من از آن بسیار خوشم می آید . این مطلب به قرار زیر است :
((وقتی نوزاد می خوابد، بر روی شانه هایتان ، پناهگاه گرم و راحتی پیدا می کند. رایحه دل انگیز شیر ، بینی تان را نوازش می دهد و فضای بی نهایت مطبوعی برایتان ایجاد می کند و قطعا این حالت ، به طور طبیعی، تنش و استرس را از بدنتان بیرون می برد. استفاده از صندلی متحرک و تکان خوردن بر روی آن ، راه حل ساده ای برای از بین بردن تمام مشکلات روزانه است.
در حقیقت مشخص شده است که تماس نوزاد با شما که مادرش هستید، همچون داروی آرام بخشی عمل می کندکه سبب کاهش ضربان قلبتان می شود و به دنبال آن تاب دادن و حرکت نوزاد، باعث از بین رفتن همه مشکلات و ایجاد حس رضایت در وجودتان می گردد. ))

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *