راهکارهایی برای تقویت تخیل و قدرت خلاقیت در کودکان

۱- در منزل جایی را برای تغییر لباس اختصاص دهید.
۲- مدادهای شمعی، وسایل آبرنگ، کاغذ نقاشی را در دسترس کودکان قرار دهید.
۳- داستانی را برای کودک خود تعریف کنید. اگر داستان را کودک شما تعریف کند بهتر است. می توانید موضوع آن را با مراسم عروسی، جشن تولد، اتفاق های دیگری که در زندگی خود با آنها سر و کار دارید مرتبط سازید.
۴- تعدادی ملحفه یا پتو در دسترس کودک قرار دهید تا بتواند خانه درست کند و یا بازی های خیالی دیگری را طراحی کند.
۵- کودک خود را تشویق کنید که با اسباب بازی های سازنده و ابتکاری بازی کند مانند اسباب بازی هایی که با کمک قطعه های مختلف می توان ماشین، خانه و هواپیما ساخت.
۶- قصه های موزون و آهنگین را برای فرزندتان بخوانید و به نوبت اشعار آن را تکرار کنید.
۷- در حد امکان زمان بیشتری را با کودک خود در طبیعت سپری کنید.
۸- زمانی که فرزندتان شما را به دنیای خیالی خود دعوت می کند دعوت او را بپذیرید با او سوار قایق یا سفینه فضایی شوید.
۹- هنگامی که با خیال پردازی کودکتان رو به رو می شوید او را سرزنش نکنید.

زندگی با خیال پردازی های کودکان
هر وقت که می توانید اجازه دهید کودکتان با تخیلاتش زندگی کند ممکن است کودک شما از میز ناهارخوری به عنوان کلبه استفاده کند. در نتیجه شما می توانید شام یا ناهار را روی زمین و در اتاق نشیمن صرف کنید.
همچنین دوست تخیلی کودک خود را قبول کنید. متخصصان بر این باورند که داشتن یک دوست تخیلی، نشانه خلاق و اجتماعی بودن کودکی است که راهی را برای غلبه بر ترس ها و نگرانی هایش پیدا کرده است. با این حال اگر کودک شما اشتباهی مرتکب شد و دوست تخیلی اش را مقصر دانست شما باید وارد شوید و حقیقت را به او نشان دهید نه این که او را به دروغ گویی متهم کنید. کودک خود و دوست تخیلی اش را وادار کنید تا اشتباه خود را جبران کند.
از کارهای عجیب و غریب یا خنده دار او لذت ببرید.

 

 

خلاقیت
عوامل بسیاری در رشد و شکوفایی خلاقیت افراد موثرند که یکی از آنها خانواده است. اگر خانواده فرصت لازم را برای سوال کردن، کنجکاوی، کشف محیط به کودکان بدهند زمینه خلاقیت فراهم می شود.

چگونه می توانیم زمینه را برای شکوفایی خلاقیت فراهم کنیم؟
۱- بازی و سرگرمی های فکری:
عامل خوبی برای پرورش خلاقیت هستند. البته خلاقیت مقدار زیادی بستگی به نحوه بازی دارد بدین معنی که به جای بازی کردن طبق عادت، بکوشیم روش های جدید جهت بازی استفاده کنیم. بازی های شطرنج، بیست سوالی، بازی هایی که در هوای آزاد انجام می شود. حل معما، ساختن وسایل نو از وسایل خراب و بی مصرف، بازی با لغات (یافتن مترادف ها و متضادها) بسیار موثر هستند.
۲- سرگرمی هایی مثل ساختن کاردستی نیز در خلاقیت موثر است.
۳- مطالعه عامل مهمی در پیشرفت و خلاقیت می باشد.
۴- نویسندگی عامل دیگری در پرورش خلاقیت است.

موانع خلاقیت در محیط خانه
۱- تاکید بیش از حد والدین بر هوش و حافظه کودک
بسیاری از والدین، ناآگاهانه کودک خود را فقط با هدف تقویت مهارت های حافظه ای تربیت می کنند در حالیکه تنها اطلاعات عمومی و داشتن حافظه قوی برای رشد استعدادهای او کافی نیست.

۲- ایجاد رقابت در کودکان
بعضی ها با پاداش دادن به کودک حس رقابت را در او تقویت می کنند به مرور زمان کودک فقط برای گرفتن جایزه تلاش می کند و گاهی این رقابت ها به ستیزه جویی میان کودکان منجر می شود.

۳- قوانین خشک در منزل
بسیاری از والدین برای کودکان خود قوانین و مقررات خشک محدودکننده ای نظیر مقدار ساعت های درس خواندن در روز، راس ساعت معین خوابیدن، استفاده از لوازم خاص، … را بدون انعطاف در نظر می گیرند که متضاد با خلاقیت می باشد.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *