راهکارهای برای افزایش بهره هوشی کودکان

فعالیت بدنی و ورزش منظم
عقل سالم در بدن سالم است. شرکت در برنامه های ورزشی منظم باعث تقویت حس اعتماد به نفس تمایل به کار گروهی و رهبری در کودکان می شود بنابراین سعی کنید با کودکان خود پیاده روی کرده یا حتی توپ بازی کنید او را تشویق کنید تا فعالیت ورزشی منظم داشته باشد.

بازی، هوش کودکان را تقویت می کند
گزارشات علمی جدید می گوید که دادن اسباب بازی به کودکان قبل از سنین مدرسه رشد ذهنی آنها را حتی اگر دچار سوء تغذیه باشد تقویت می کند.

 

 

بازی رایانه ای
لازم نیست همیشه فرزندتان را از بازی های رایانه ای منع کنید. بازی هایی باید منع شوند که خشن هستند و چیزی به کودک نمی آموزند. باید ما در پی بازی هایی باشیم که مهارت برنامه ریزی و کار گروهی و خلاقیت را افزایش می دهند.

تنقلات غیر مفید را حذف کنید
غذای بی ارزش مانند چیپس و پفک را از برنامه غذایی کودکتان حذف کنید و در مقابل از تنقلات با ارزش همانند گردو – پسته – فندق – بادام – کشمش – انجیر خشک استفاده شود. تغذیه سالم به ویژه در ۲ سال اول زندگی اثرات شگفت انگیزی بر رشد ذهنی کودکان دارد.

کنجکاوی را تقویت کنید
فرزند خود را تشویق کنید تا چیزهای تازه یاد بگیرد او را به گردش علمی ببرید تا حس کنجکاویش تقویت شود.

برایش کتاب بخوانید
این روش کاملاً امتحان خود را پس داده است و به اثبات رسیده است که خواندن کتاب برای کودک از همان سال های نخست زندگی باعث رشد ذهنی و هوشی او می شود.

صبحانه فراموش نشود
خوردن صبحانه در تقویت حافظه و افزایش قدرت تمرکز و یادگیری موثر است و اگر فرزند شما در خانه صبحانه نمی خورد حتما یک لیوان شیر و بیسکویت همراه او به مدرسه بفرستید.

از بازی های فکری استفاده کنید
شطرنج، جدول، معما، چیستان برای تقویت هوش موثر هستند.

کودک را به کشیدن نقاشی تشویق کنید
نقاشی برای کودک می تواند تاثیر به سزایی در ایجاد تفکر، خلاقیت و حتی ایجاد ارتباط خوب با پدر و مادر گردد.

تاثیر قصه بر نوزاد و کودک
متخصصان بر این عقیده اند که قصه گفتن برای تکامل مغز نوزادان و کودکان لازم است. قصه گویی علاوه بر شناساندن صدای والدین، صحبت کردن برای کودک راحت می شود. و کلمات را بهتر و کامل تر ادا می کنند.
مغز نوزاد آماده پذیرش و یادگیری است و دوست دارد صدای والدین خود را بشنود و با محیط آشنا شود. والدین باید نام اشیاء، غذا و اسباب بازی را که به نوزاد یا کودک می دهند به او بگویند و زمانی که کودک صحبت می کند، صحبت کردن او را قطع نکنند و اجازه دهند که هر طوری راحت است آن را تلفظ کند. داستان و قصه نقش بسیار مهمی در رشد شخصیت کودک دارد.

 

از طریق قصه ها و داستان های خوب کودک به بسیاری از ارزش های اخلاقی پی می برد. پایداری، شجاعت، نوع دوستی، امیدواری، آزادگی، جوانمردی، طرفداری از حق و حقیقت و استقامت در مقابل زور و ستم ارزش هایی هستند که محور اصلی داستان ها را تشکیل می دهند.
پرورش عادات مفید در کودک، تشویق حس استقلال طلبی و خلاقیت کودک هدف های اصلی طرح قصه های خوب است. کودکان علاقمند به دیدن عکس ها و نقاشی هایی با رنگ شاد می باشند.

خیال پردازی کودکان
کودکان در سنین قبل از دبستان علاقه زیادی به بازی های تخیلی دارند. بازی های تخیلی به آنها کمک می کند آن طور که می خواهند باشند و زندگی کنند و خارج از قید و بندها و محدودیت هایی که والدین ایجاد می کنند. خیال پردازی در دوران کودکی اهمیت زیادی دارد زیرا یک کودک علاوه بر این که می تواند زندگی خود را تغییر دهد و شرایط تازه ای را برای خود خلق کند.
از شرایط تازه ای که ایجاد کرده می تواند دانستنی های جدیدی را بیاموزد مثلاً بچه ها خود را یک آتش نشان تصور می کنند یا پلیس می شوند یا یک فرمانده می شوند و سوار بر اسب از یک مکان به مکان دیگری می روند. که تمام اینها به پرورش استعدادهای کودکان کمک می کند.
در کودکان زیر ۳ سال عملکرد والدین خیلی مهم است چون بازی کردن، خوردن و راه رفتن و کتاب یا شعر یا آواز خواندن به مغز کودک کمک می کند تا فعالیت بیشتری انجام دهد و هنگامی که کودک را به تخیلات می بریم مثلاً می گوییم من و تو شنل قرمزی هستیم که در جنگل می رویم تا به خانه مادربزرگ برسیم در واقع منغز او را وادار می کنیم تا فعالیت بیشتری انجام دهد.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *