راه حل های کنترل بازی های رایانه ای و ویدیوئی کودکان

موقعیت
فرزندم مدت بسیار زیادی را صرف بازی های رایانه ای و ویدئویی می کند . او آنقدر با احساس به این بازی ها می پردازد که وقتی می گویم در این کار افراط می کند، از دست من عصبانی می شود .

فکر کنید
مهم ترین وظیفه شما به عنوان پدر یا مادر، خوشحال کردن فرزندتان نیست بلکه پرورش انسانی مسئول ، توانا و بافکر است . بنابراین بدون شک تمام تصمیمات شما مورد علاقه پسرتان نخواهد بود .


راه حل ها
۱- ابتدا تصمیم بگیرید که به نظر شما مدت فعالیت برای این نوع بازی ها چقدر است ، مثلا یک ساعت در روز و یا بیشتر برای بقیه اوقات بیکاری فرزندتان ، فهرستی از فعالیت های جایگزین را تهیه کنید . به او بگویید که قانون جدید شما یک ساعت بازی در روز است .
۲- به فرزندتان فهرست فعالیت های پیشنهادی خود را بدهید . مثبت برخورد کنید . منتظر ناراحتی شدید فرزندتان باشید اما استوار و مهربان باقی بمانید . به سلاح های خود متوسل شوید . پس از حدود دو هفته ، کودکی جدید و پر انرژی خواهید داشت .
۳- اگر فرزندتان در ساعت خاصی به بازی های ویدئویی می پردازد ، مثلا پس از شام ، فعالیت هایی را برای آن زمان برنامه ریزی کنید .
۴- از روش وقتی / بعد استفاده کنید : (( هر وقت تکالیفت و کارهای روزمره خانه را تمام کردی ، می توانی رایانه را روشن کنی )) . از این برنامه منظم به عنوان طرحی استاندارد استفاده کنید .
۵- از علاقه ی فرزندتان به رایانه استفاده کرده و آن را به عنوان ابزاری آموزشی به کار برید . برنامه های خلاقانه ، جالب و آموزنده را جایگزین بازی های بدون فکر یا خشن ویدئویی کنید . امروزه ، برنامه های بسیاری در دسترس است که با استفاده از بازیها و تصاویری جالب ، تاریخ ، ریاضی ، خواندن و مهارت های فکر کردن را به بچه ها می آموزند . اینها برنامه هایی هستند که اگر ببینید فرزندتان مدت های طولانی مشغول آن ها هستند ، بسیار خوشحال خواهید شد .

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *