روش کمک به بازی کردن کودکان

اکنون که فهمیدیم بتزی در کودکان چقدر مهم است ، می خواهیم به مسائلی بپردازیم که از طریق آن ها می توان بازی کودکان را جذاب تر و پربارتر نمودد . کمک والدین به کودکان برای بازی کردن بهتر ، نقش مهمی در پرورش کودک دارد . البته منظور از کمک والدین ، این نیست که در بازی کودکان دخالت کنند . والدین باید شرایط را برای بازی کودکان آماده نمایند و آن ها را به سمت بازی های خوب هدایت کنند .
والدین با انجام اقدامات زیر می توانند به بازی کودکان کمک کنند :

۱-همبازی شدن با کودکان زیر ۳ سال
کودک زیر سه سال ، دوست دارد تا همراه با یک شخص بزرگسال آشنا بازی کند. والدین بهترین همبازی کودک می باشند و کودک از بازی کردن با آن ها لذت می برد . مهمترین کمک به بازی کودکان زیر سه سال این است که ساعت های زیادی از روز را صرف بازی کردن با کودک نمائید .

۲-توجه به علاقه ی کودک
هنگام بازی با کودکان ، به علاقه آن ها توجه نمائید . بازی مورد علاقه شما ممکن است برای کودکان ،جالب نباشد . درعوض بعضی کارها که به نظر شما مسخره می آیند ، مورد علاقه ی کودکان هستند . یکی از مهم ترین کمک هایی که می توانید انجام دهید این است که سعی نکنید بازی های مورد علاقه خود را به کودکان تحمیل کنید و اجازه دهید بازی های مورد نظر خود را انجام دهند.
در مورد قوانین بازی و روش بازی کردن ، به کودک آزادی عمل بدهید . این کار باعث می شود تا بازی بیشترین تاثیر را در رشد و شکوفایی کودک داشته باشد . کودکان به مرور زمان از شما می خواهند تا قوانین بازی و روش درست بازی کردن را به آن ها بگویید . در این موقع می توانید به راهنمایی کودک بپردازید .

۳-ایجاد محیط مناسب
برای بازی کردن، محیط مناسب لازم است . محیط زندگی و محیط بازی کودکی که تازه متولد شده ، یکی هستند . بعد از اینکه کودک را رفتن را یاد گرفت ، می تواند به جا های مختلف حرکت کند و محیط بازی او کسترده تر می شود . بعد از بزرگتر شدن ،می تواند برای بازی کردن با همسالان خود ، به جاهایی دورتر و محیط هایی مخصوص بازی برود .
وقتی کودک نمی تواند راه برود ، محیط اطراف او را با وسایل جذابی مثل کاغذ های رنگی ، توپ های کوچک و … تزیین کنید . وسایل مختلفی را در نزدیکی کودک قرار دهید تا بتواند آن ها را ببیند و به آن ها دست بزند . او را بغل کرده و همراه خود به محیط های مختلف ببرد و جاهایی مثل آشپزخانه ، زیر زمین ، پارک و … را به او نشان دهید . او را نزدیک وسایل مختلف ببرید و طرز کار آن ها را به او نشان دهید . مثلا همانطور که کودک را در آغوش گرفته اید ،چند مرتبه کلید لامپ را روشن و خاموش کنید .

زمانی که کودک ، راه رفتن را آموخت باید مواظب او باشید .محیط اطراف را به شکلی درست کنید که کودک بتواند به راحتی فعالیت کند و خطری برای او پیش نیاید . به طور مثال جلوی راه پله ، نرده بکشید تا مدام مجبور نشوید جلوی حرکت کودک به سمت راه پله را بگیرید . علاوه بر اینکه خطرات محیط اطراف را کاهش می دهید ، باید مکان هایی را جهت بازی کودک در نظر بگیرید .
همه ی مکان ها برای کودک ، زمین بازی و همه وسایل ، برای او اسباب بازی حساب می شوند . او در هر مکانی و با هر وسیله ای نوعی بازی طراحی می کند . با این حال نیاز است که مکان های خاصی را برای بازی او در نظر بگیرید . جایی که اسباب بازی های خود را نکه دارد ،جایی که بتواند از روی آن بپرد ، جایی که بتواند با خاک یا شن بازی کند ، جایی که بتواند آب بازی کند و … علاوه بر این ،در حد امکان ، کودک را به جاهای مختلف ببرد . رفتن به پارک ، باغ وحش ، کنار رود خانه ، بازی با سرسره و سایر اسباب بازی های پارک ها ، برای کودک بسیار مفید است . او در این مکان ها ، بازی کودکان دیگر را می بینید . این کار باعث می شود تا زود تر به رشد اجتماعی برسد و بازی با همسالان را شروع کند .
بعد از آن که کودک به سن ۳ تا ۴ سالگی رسید تنها بازی کردن را کتر دوست دارد . او میل دارد که با همسالان خود به بازی بپردازد . در این سن ، باید محیطی را آماده کنید که کودکان هم سن و سال بتواند در آن جا جمع شوند و به بازی بپردازند .
با فزایش سن کودک ، مخصوصا موقعی که پا به نوجوانی می گذارد ، به بازی هایی می پردازد که نیاز به محیطی مناسب و دارای امکانات، دارند به طور مثال کودک برای بازی فوتبال به زمینی بزرگ و دارای دروازه نیاز دارد . برای شنا کردن استخر می خواهد و … او دیگر نمی تواند همه مکان ها و همه وسایل را برای بازی انتخاب کند . بنابراین وظیفه ما دشوارتر می شود . شما باید مکان های بازی ، ورزش، تفریح ، باشگاه ، مراکز فرهنگی و … را که در اطراف شما وجود دارد ، شناسایی و یا توجه به علاقه کودک خود ، از آن ها استفاده نمائید .اکنون علاوه بر نوع مکان ، محیط مادی ، فضا و امکانات محیط بازی ، اخلاق و رفتار حاکم بر آن مکان ها نیز مهم می باشد . گاهی مجبور می شوید برای پیدا کردن یا اصلاح مکان های بازی ، تلاش زیادی نمائید .
مساله دیگر این است که مکان های بازی و ورزش ،برای دختر ها کمتر از پسر هاست. بیشتر مکان های موجود ، به بازی های پسرانه اختصاص دارند و از بازی های دخترانه خبری نیست . حتی بعضی ها ، این نوع بازی ها را به مسخره می گیرند و معتقد هستند که این بازی ها آن قدر ارزش ندارند که مکان هایی را به خود اختصاص دهند . هرچند که بسیاری از دختر ها دوست دارند در خانه بازی کنند و کمتر از پسرها علاقه مند به بازی های بیرون از خانه می باشند ، ولی آماده کردن مکان های مناسب برای بازی های دخترانه موضوعی است که نباید آن را نادیده گرفت .

 

۴-پیدا کردن همبازی های مناسب
همانطور که قبلا گفته شد ، بعد از سه تا چهار سالگی ، کودک علاقه مند است تا با همسالان بازی کند . از این زمان به بعد است که همسالان نیز بر کودک تاثیر گذارند . پیدا کردن همبازی های مناسب از چند جهت اهمیت دارد . یکی اینکه باعث بازی کودک می شود و بازی نقش مهمی در رشد و پرورش کودک دارد . مساله دیگر آن است که اگر کودک همبازی هایی با رفتار مناسب داشته باشد، رفتار خوب را از طرق آن ها یاد می گیرد .
انتخاب همبازی و دوست ، به اختیار خود کودک است و شما نمی توانید او را مجبور به انتخاب دوست نمائید . ولی می توانید شرایطی ایجاد کنید که کودک ، دوستان خوبی پیدا نماید .
اولین مساله این است که به کودک اجازه ی بازی با همسالان را بدهید .شما نباید مانعی برای بازی کودک با همسالان فراهم آورده بلکه می باید کودک را به بازی با همسالان تشویق نمایید . بعضی مواقع ، دوستان فرزندتان را به منزل دعوت کنید تا در آن جا با هم بازی کنند .با دوستان فرزندتان ،دوست شوید و با آن ها رابطه برقرار نمایید . این کار را در دوران نوجوانی فرزندتان نیز حفظ نمایید .
دومین نکته ، آشنایی با والدین دوستان فرزندتان می باشد . برقراری رابطه با والدین دوستان محلی فرزندتان ، بسیار آسان است ، چرا که همسایگانتان هستند و ارتباط با همسایگان ، بسیار نیکو و پسندیده است . در مورد دوستان مدرسه و کودکستان ، ممکن است منزل شما از آن ها دور باشد . در این جور مواقع ، می توانید در جلسه اولیاء و مربیان همدیگر را ملاقات کنید . حداقل می توانید ارتباط تلفنی برقرار نمائید.
سومین مورد این است که کودک را با محیط های خوب آشنا کنید . برای کودک خود ، کودکستان یا مدرسه مناسبی انتخاب کنید . او را در کلاس های مورد علاقه اش که بچه هایی با رفتار مناسب دارند ، ثبت نام کنید . در محیط زندگی خود ، جلساتی مثل محفل نوجوانان ، جلسه قرآن ، هیات و …. تشکیل دهید و کودک خود را عضو آن ها نمائید .
چهارمین کار ، تاثیر گذاری بر دوستان کودک می باشد . اگر بتوانید با کودکان ، رابطه برقرار کنیدو دارای شخصیت جذابی باشید ، به راحتی می توانید آن ها را تحت تاثیر قرار دهید . دوست داشتن بچه ها ، توجه به حرف ها و کارهای آن ها ، زور نگفتن ،کمی شوخ طبع بودن ، مهربان بودن ، داشتن یک هنر یا مهارت در یک رشته ورزشی ، سخن گفتن به زبان بچه ها و حمایت از آن ها ، باعث می شود تا شخصیت شما برای بچه ها جال و تاثیر گذار باشد . در این صورت بچه ها از شما الگو می گیرند .

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *