زمان بازی کودک را محدود نکنید

 

مقداری انرژی اضافی در کودکان وجود دارد که این انرژی از طریق بازی باید مصرف شود، چرا که کودکان از طریق “بازی “نوعی تمرین را انجام می دهند، در نتیجه می توانند مهارت های لازم را برای رفع نیازهای زندگی به دست آورند، بنابراین بازی در واقع نوعی فعالیت برای پاکسازی حالات درونی است.
آزادی در انتخاب نوع بازی، بازی کردن با آسودگی کامل، دخالت نکردن بزرگترها برای تغییر مسیر بازی با همبازی شدن با کودکان، سبب می شود که آنها از بازی های انفرادی و گروهی به طور واقعی لذت ببرند و همه این ها از شرایط اصلی بازی های آزاد است .
“مادر بزرگ ها” در مورد بازی بچه های کوچک به مادران همیشه سفارش می‌کنند که “بگذارید آنقدر بازی کند تا سیر شود “که این گفته بی شک حاصل تجربه ای عمیق است، چراکه کودکی که در هر یک از مراحل رشد به اندازه نیاز است آزادانه بازی کند، بهتر و استوار تر از این مراحل را پشت سر می گذارد و انسانی تعادل تر و مفید تر می شود.
الگوی بازی کودکان در سالهای اولیه کودکی نشانه تغییر رشدی آنهاست .کودک خردسال بیشتر به بازی های انفرادی نیاز دارد که مجدداً با بازی موازی دنبال می‌شود.
یعنی دو کودک در کنار هم و نه با یکدیگر به بازی می پردازند ؛آنها ممکن است از یک وسیله نیز استفاده کنند، اما مستقل از یکدیگر و بدون ارتباط زیاد با هم به کار و بازی بپردازند.
• کودکان ۳ تا ۴ ساله بیشتر به بازی ارتباطی می پردازند؛ یعنی آنها با کودکان دیگر نیز بازی می کنند و می توانند وسایل خود را تا اندازه ای معین به دیگران بدهند و یا با آنها شریک شوند اما در عین حال نمی‌توانند علایق فردی خود را فدای گروه کنند و به اصطلاح تابع گروه شوند.
• از ۴ تا ۶ سالگی است که کودکان بیشتر به بازی اشتراکی روی می آورند و در موقعیت های گروهی که هدفی مشترک را دنبال می کنند، به بازی گروهی می پردازند.
• به طور کلی عوامل موثر در بازی کودکان شامل سن ،جنس، هوش و محیط است .
• در جریان رشد کودکان ،سه نوع بازی مشاهده می شود، بازی های تمرینی بازی های نمادی و بازی های با قاعده.


• کودک در هر سنی به بازی های خاصی می پردازد بعد از مدتی بعضی از آنها را رها می‌کند ؛برای مثال بچه هایی که به مهد می روند از بازی با مکعب های چوبی دست می کشند ،چرا که اشیای از قبیل رنگ گل رس، مداد رنگی و… فعالیت های جالب تر و متنوع تری هستند که به کودک عرضه می شود و او تمایل دارد برای بازی به آنها بپردازد.
• وقتی کودکی نمی توانند اسباب بازی ها و عروسک های خود را جان دار کنند این بازیها نیز جذابیت خود را از دست می دهد و او کم کم به سوی بازی‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال ،شطرنج و بازی‌های فکری پیچیده می‌رود که نیازهای فکری، جسمی، روانی و اجتماعی او را بهتر برآورده می کند.
• مقدار انرژی اضافی در کودکان وجود دارد که این انرژی از طریق بازی باید مصرف شود چرا که کودکان از طریق بازی، نوعی تمرین را انجام می دهند، در نتیجه می توانند مهارت های لازم را برای رفع نیازهای زندگی به دست آورند، پس بازی نوعی فعالیت برای پاکسازی حالات درونی است .
• عامل اصلی بازی لذتی ،است که در حال بازی کردن در فرد ایجاد می شود و این تفاوت اصلی با کار است، چرا که کار نوعی فعالیت برای رسیدن به هدف است .
• شخص این فعالیت را نه تنها به خاطر آنکه از آن لذت می برد بلکه به دلیل آنکه خواهان نتیجه نهایی آن است به انجام می رساند.
• برای تمیز و تشخیص بازی از کار، پنج معیار به عنوان شاخه های موازی معرفی شده است این معیارها شامل این است که بازی دارای هدف در خود است، بازی اختیاری است نه اجباری، بازی دلپذیر و خوشایند است، بازی ترکیب و سازمانی ندارد و نهایتاً بازی از قید کشاکش و پرخاش آزاد است .
• برای مثال نقاشی را میتوان به عنوان فعالیتی دلپذیر و لذت بخش در بازی در نظر گرفت که منظور کسب لذت از آن است.
• کودکان به فکر برنده شدن و رقابت با دیگران نیستند و هدفشان تفریح و لذت بردن از بازی است ،اما به تدریج که کودکان بزرگتر می شوند و موضوع رقابت و برنده شدن بیش از بازی برایشان لذت آفرین می شود.
• اهمیت بازی و اثر عمیق روحی و معنوی و آموزش نهفته در آن، به طور جدی مورد توجه کارشناسان و پژوهشگران است و آنها به این نتیجه رسیده اند که بازی کردن برای پذیرش مطالب گوناگون ایجاد آمادگی جسمی و روانی موثر است و عمل یادگیری را سریع و آسان می سازد ؛ بازی در واقع نیروهای ذهنی و جسمی فرد را برای کسب موفقیت به کار می اندازد.
• بازی های که بزرگ ترها ترتیب می‌دهند، مدت محدودی کودکان را سر گرم نگه می دارد، اما بازی هایی که کودکان خودشان آنها را ترتیب می‌دهند ؛می تواند ساعت ها و شاید همه روز آن ها را مشغول کند.
• کودکان” عروسک بازی”،” خانه سازی” گل و شاخ و برگ بازی‌هایی که در مدرسه ترتیب داده میشود و غیره را به دلخواه شروع می کنند و ساعت ها با آن سرگرم می شوند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *